Kardynał Watykanu przed sądem w sprawie o oszustwo warte 412 mln dolarów

0
367
Kardynał Giovanni Angelo Becciu (po lewej) był bliskim doradcą papieża Franciszka. Zdjęcie: REUTERS

Katolicki kardynał, który kiedyś był bliskim sojusznikiem papieża Franciszka, stanie przed sądem w Watykanie, oskarżony o niewłaściwe wykorzystanie funduszy Kościoła w zrujnowanym przedsięwzięciu związanym z nieruchomościami w Londynie.

73-letni kardynał Angelo Becciu jest najwyższym rangą duchownym w dzisiejszych czasach, który stanie przed sądem za przestępstwa finansowe.

Został oskarżony o wydanie 350 milionów euro (299 milionów funtów; 412 milionów dolarów) kościelnych pieniędzy na nieudaną transakcję zakupu nieruchomości w Chelsea, która poniosła ogromne straty.

Kardynał oczywiście zaprzecza występkom.

Czytaj: Papież Franciszek zmienił przepisy, aby przełamać korupcję w Watykanie

Dziewięć innych osób jest również oskarżonych o zarzuty, w tym o wymuszenie, malwersacje i nadużycie stanowiska.

Kardynał Becciu został zwolniony przez Papieża we wrześniu, gdy pojawiły się doniesienia o nieprawidłowościach finansowych.

Dwuletnie śledztwo ujawniło, w jaki sposób Watykan stracił miliony euro, w tym darowizny od wiernych. Kardynał był wcześniej odpowiedzialny za darowizny w sekretariacie, miał do czynienia z funduszami watykańskimi.

Zarzuty przeciwko niemu obejmują kierowanie pieniędzy do firm prowadzonych przez jego braci na ich rodzinnej Sardynii.

Proces ma trwać miesiącami. Dwie rozprawy w tym tygodniu – w kwestiach technicznych – zostaną prawdopodobnie odroczone do października. Dziewięć innych oskarżonych osób to:

  • Szwajcarski prawnik René Brülhart, który wcześniej kierował watykańskim organem regulacji finansowej, dawnym Urzędem Informacji Finansowej, i jego były zastępca Tomasso di Ruzza;
  • Monsignor Mauro Carlino, który był prywatnym sekretarzem kardynała Becciu;
  • Enrico Crasso, były menedżer inwestycyjny Watykanu;
  • Cecilia Marogna, oskarżona o kupowanie dóbr luksusowych z funduszy upoważnionych przez kardynała na działalność wywiadowczą Watykanu, w tym o uwolnienie duchownych przetrzymywanych jako zakładników w różnych krajach.

Oskarżeni wszystkiemu zaprzeczają. Jeśli zostaną uznani za winnych, mogą zostać skazani na karę więzienia lub grzywny, lub jedno i drugie.

Czytaj: Wraca letni cykl CITY TRAIL – największy cykl biegów w Polsce

Prokuratorzy twierdzą, że londyński broker Gianluigi Torzi oszukał Watykan, wykorzystując pieniądze na zakup udziałów w budynku Chelsea, który miał zostać przekształcony w luksusowe apartamenty.

Torzi twierdzi, że zarzuty są oparte na nieporozumieniu. Włochy starają się o jego ekstradycję z Wielkiej Brytanii.

Nowy szef finansów Watykanu, Juan Antonio Guerrero, powiedział, że Watykan podejmuje teraz bezprecedensowe wysiłki, aby zachować przejrzystość w swoich sprawach finansowych.

24 lipca Watykan po raz pierwszy opublikował szczegóły swojego portfela inwestycyjnego: 4051 nieruchomości we Włoszech i około 1120 nieruchomości w Londynie, Paryżu, Genewie i Lozannie.

„Wywodzimy się z kultury tajemnicy, ale nauczyliśmy się, że w kwestiach ekonomicznych przejrzystość chroni nas bardziej niż tajemnica” – powiedział ks. Guerrero.

johannesfloe.com – Art to remember