Katedra Notre Dame zostanie ponownie otwarta w 2024 roku

0
355
Notre Dame zostanie ponownie otwarta w 2024 roku przed letnimi igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Źródło: Twitter

Kiedy 15 kwietnia 2019 roku ogromny pożar spustoszył kultową katedrę Notre-Dame w Paryżu, doprowadził do zniszczenia iglicy, zegara i centralnej ramy XII-wiecznego gotyckiego zabytku.

Trzy lata później historyczna katedra jest w większości oczyszczona z grubej warstwy sadzy, gdy armia rzemieślników ściga się, aby dotrzymać terminu ponownego otwarcia na czas Igrzysk Olimpijskich 2024.

Notre Dame ma zostać ponownie otwarta w 2024 roku przed letnimi igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.

5 kwietnia 2019 roku świat patrzył, jak słynna katedra Notre Dame spłonęła w niszczycielskim pożarze. Chociaż od incydentu minęły trzy lata, większość czasu poświęcono na zabezpieczenie katedry przed dalszymi zniszczeniami. Aby przywrócić ten paryski zabytek do dawnej świetności, trzeba będzie dużo pracy, ale obecnie trwają plany otwarcia katedry na czas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Pożar w katedrze Notre-Dame wywołał falę hojności z prawie 844 milionami euro w ramach darowizn zebranych od 340 000 darczyńców ze 150 krajów do tej pory, według organu publicznego nadzorującego renowację.

Trzy lata później ziejącą dziurę pozostawioną w budynku wypełnia teraz las rusztowań.

Czytaj: 25 ciekawostek o Francji

Pierwszy etap tytanicznego projektu polegał na oczyszczeniu gruzu i spalonych belek, wzmocnieniu latających przypór i usunięciu śmiercionośnego pyłu uwolnionego z 450 ton ołowiu w konstrukcji.

Na potrzeby zadania trzeba było zbudować tymczasowe metalowe rusztowanie, które zostało ukończone latem ubiegłego roku kosztem 151 milionów euro, w dużej mierze zgodnie z harmonogramem, pomimo trzymiesięcznej przerwy w 2020 roku na początku pandemii COVID-19.

Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził, że paryska katedra otworzy swoje podwoje w 2024 roku, choć prace nie zostaną w pełni zakończone. Źródło: Twitter

Do renowacji wysłano także witraże, kilka posągów i 22 wielkoformatowe obrazy z XVII i XVIII wieku.

Kolejnym ważnym etapem jest ponowna instalacja średniowiecznego drewnianego szkieletu nawy i chóru oraz XIX-wiecznej iglicy – co zespół ma nadzieję ukończyć w pierwszej połowie 2023 roku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Generał Jean-Louis Georgelin – prezes Rebâtir Notre-Dame de Paris, który został powołany do projektu przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona – powiedział, że katedra osiągnęła nowy etap. „Oficjalnie mówimy, że katedra jest teraz uratowana, że jest solidna na swoich filarach, że jej ściany są solidne” – wyjaśnia Georgelin w wywiadzie dla BFMTV. Jest to krytyczny krok niezbędny do dotrzymania terminu prezydenta Macrona do ponownego otwarcia w 2024 roku.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby wygrać tę bitwę w 2024 roku, aby ponownie otworzyć naszą katedrę w 2024 roku” – mówi Georgelin. „To będzie dla Francji zaszczyt, a zrobimy to, ponieważ wszyscy jesteśmy zjednoczeni w tym celu”.

Chociaż rząd francuski stwierdził, że będzie próbowano odtworzyć katedrę w jej pierwotnym wyglądzie, jest wielu ambitnych architektów i projektantów, którzy przedstawili śmiałe pomysły na odbudowę.

Czytaj: Ekologiczny projekt dachu katedry Notre Dame zasilany energią słoneczną.