Kazuar: najbardziej niebezpieczny ptak na planecie

0
332
Ten ptak potrafi zabić człowieka stopami. Źródło: Twitter

Kazuar jest jednym z najciekawszych gatunków ptaków. Znany jest głównie jako najniebezpieczniejszy ptak na świecie.

Kazuar to rodzaj ptaka nielotnego, który należy do rzędu Casuariiformes. Te długonogie, duże ptaki są kuzynami emu i mają 3 podgatunki, z których najczęstszym jest kazuar południowy. Można je znaleźć w lasach tropikalnych Nowej Gwinei, północno-wschodniej części Australii oraz na Wyspach Aru.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kazuar może skakać 1,5 metra w powietrzu z pozycji stojącej!

Twitter

Kilka lat temu odkryto dinozaura bardzo przypominającego kazuara!

Uważa się, że pierwsi krewni tych ptaków wyewoluowali około 60 milionów lat temu, wkrótce po wyginięciu dinozaurów. Co więcej, skamieniałość dinozaura, która jest uderzająco podobna do kazuara, została odkryta w 2017 roku. Mimo że nie są one spokrewnione, kazuary nadal mają wiele starożytnych cech, które można dziś znaleźć tylko u kilku zwierząt.

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę

Twitter

Mogą osiągnąć prędkość 48 km na godzinę!

Ich jaskrawoniebieskie twarze z dwoma czerwonymi koralami zwisającymi z ich szyi sprawiają, że wyglądają jeszcze groźniej. Mają również szeroką gamę alarmujących dźwięków, w tym huki, syki, dudnienia i ryki. Ale to, co czyni je naprawdę niebezpiecznymi, to ich silne nogi, które kończą się trzema palcami wypełnionymi ostrymi pazurami.

Są w stanie wykonać niezwykle potężne kopnięcie, a każdy palec u ich stopy to śmiercionośny pazur, który może osiągnąć przerażające 12 centymetrów. Sam kopniak wystarczy, aby spowodować poważne obrażenia, ale przypominające sztylet pazury mogą zadać jeszcze poważniejsze obrażenia, które mogą prowadzić do śmierci.

Twitter

Czy wiesz, że kazuary to jedyne duże nieloty przystosowane do życia w lesie deszczowym? Kazuar południowy jest największym z trzech gatunków kazuarów, a ich stopy mają trzy palce z grubym pazurem, podczas gdy środkowy ma długi pazur przypominający sztylet.

Czytaj: Sprytny ptak poluje na ryby, zamieniając się w parasol

Twitter