Kelvin Doe został inżynierem samoukiem w wieku 13 lat

0
307

Kelvin Doe mieszkał w Sierra Leone i jest znany z tego, że w wieku 13 lat został inżynierem samoukiem.

Kelvin Doe miał 6 lat, gdy wojna domowa w Sierra Leone oficjalnie się zakończyła, i mimo młodego wieku stał się jednym z wiodących wynalazców technologicznych w kraju. Znany jest z tego, że w wieku 13 lat został inżynierem samoukiem, wytwarzając własne baterie.

Doe znany jest również jako DJ Focus. W wieku 13 lat ten geniusz zbudował własną stację radiową, która zabawia jego wioskę Sierra Leone w Afryce Zachodniej, gdzie nadaje wiadomości i gra muzykę. Zbudował tę stację radiową z rzeczy, które zebrał na wysypiskach śmieci. Z wyrzuconych kawałków złomu buduje baterie, generatory i nadajniki.

Źródło: Twitter

Jego historia jest inspirująca, bo pokazuje, że zasoby nie są barierą, a lokalne społeczności znaczą tyle samo, co globalne. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć, to ciekawość, ambicja i kreatywność.

Urodzony w stolicy Sierra Leone, Freetown, w październiku 1996 roku, Kelvin Doe zaczął zbierać złom, zużyte urządzenia i śmieci w wieku dziesięciu lat, starając się zaradzić przerywanym dostawom energii elektrycznej w swojej okolicy i ciągłym awariom.

Źródło: Twitter

W wieku 13 lat i całkowicie sam Kelvin stworzył baterię zdolną do zasilania okolicznych domów i jego własnej ciągłej pracy. Zbudował także nadajnik radiowy, wzmacniacz dźwięku, trzykanałowy mikser i odbiornik mikrofonowy, z którego nadawał własną, gminną stację radiową. Znany jako DJ Focus ze względu na swoje słynne oddanie i motywację, Kelvin przypisał tę niezachwianą pracowitość jako źródło swoich wynalazków.

Kreatywność jest uniwersalna i można ją znaleźć tam, gdzie się jej nie spodziewa – Kelvin Doe

Źródło: Twitter

Cały świat się o nim dowiedział w 2012 roku. Wszystko za sprawą filmiku dla edukacyjnego kanału THNKR na YouTube, dzięki któremu jego historia stała się popularna. Ale ówczesny absolwent MIT, David Sengeh, zauważył, że Kelvin dał mu platformę do ugruntowania jego pozycji jako jednego z najbardziej znanych afrykańskich przedsiębiorców ostatnich czasów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kelvin i jego zespół zdobyli główną nagrodę na Innovate Salone, obozie letnim, który Sengeh prowadzi w ich wspólnym ojczystym kraju. To zabrało Kelvina, wówczas zaledwie 16-letniego, do Massachusetts, gdzie stał się najmłodszą osobą, jaka kiedykolwiek uczestniczyła w „Visiting Practitioner’s Program”, programie pomagającym innowatorom w realizacji ich wynalazków poza pomysły. Podczas tej samej podróży pojawił się również w panelu „Meet the Young Makers” na World Maker Faire 2012 w Nowym Jorku.

„To dla niego szansa na stworzenie przyszłości, w której chce żyć” – David Sengeh, starszy pracownik TED

„To dla niego szansa na stworzenie przyszłości, w której chce żyć”, powiedział Sengeh, obecnie dyrektor ds. innowacji w Dyrekcji ds. Nauki, Technologii i Innowacji w Sierra Leone oraz starszy członek TED.

Kelvin z pewnością skorzystał z tej okazji, wygłaszając prelekcję TEDxTeen, wykład na Harvardzie i podpisując kontrakt z kanadyjską firmą WiFi o wartości 100 000 USD w celu opracowania i przetestowania rozwiązań solarnych w 2013 roku.

Od tego czasu utrzymuje ten rozmach – w 2016 roku został honorowym członkiem zarządu Emergency USA (światowej organizacji non-profit, która zapewnia bezpłatną opiekę medyczną osobom dotkniętym wojną i ubóstwem) i założył swój startup, KDoe-Tech i Fundację Kelvin Doe w tym samym roku.

Czytaj: Powrót Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. Nowy pokaz specjalny!

Kelvin ma 22 lata, mieszka i studiuje w Kanadzie, koncentrując się na swojej edukacji. Z imponującą gamą projektów inżynieryjnych, firm i spraw już za sobą, to podstawowy duch, którego bronił od czasów, gdy rozbierał starą elektronikę, która przetrwała. W jego słowach „twórczość jest uniwersalna i można ją znaleźć tam, gdzie się jej nie spodziewa. Wytrwałość i pasja są niezbędne do pielęgnowania tej zdolności twórczej”.

Czytaj: Alan Dower Blumlein, zapomniany inżynier ze 128 patentami

Źródło: Twitter