Kenia przeżywa boom słoników, ich populacja wzrosła ponad dwukrotnie

0
405
Zdjęcie: Stock Photos from PHOTOCREO Michal Bednarek/Shutterstock

Park Narodowy Amboseli w Kenii przeżywa coś w rodzaju wyżu demograficznego słoni.

Raporty z Parku Narodowego Amboseli w Kenii stwierdzają, że obecnie trwa wyż demograficzny słoni. To wspaniała wiadomość, ponieważ kraj nadal wzmacnia swoje przepisy przeciwdziałające kłusownictwu i dba o bezpieczeństwo słoni.

W ciągu ostatnich 30 lat populacja słoni w Kenii rozkwitła. W rzeczywistości liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie, z 16 000 słoni w 1989 r. do 34 800 słoni w 2019 r.

Te liczby będą nadal rosły dzięki wzrostowi urodzeń. Amboseli Trust For Elephants, organizacja non-profit, która walczy o ochronę i długoterminowy dobrostan słoni, twierdzi, że w tym roku w parku urodziło się ponad 170 cieląt. Było nawet kilka bliźniaków – rzadkie zdarzenie.

Ponieważ ciąża słoni trwa dwa lata, dla porównania wzrostu najlepiej spojrzeć na rok 2018. W tym roku urodziło się 113 cieląt, co czyni tegoroczne liczby niezwykłe. Więc jaka jest przyczyna tego wyżu demograficznego? Największym czynnikiem jest środowisko. W ciągu ostatnich dwóch lat rekordowe deszcze położyły kres suszy, która utrudniała życie tym niesamowitym zwierzętom. Chociaż te deszcze spowodowały również powodzie i ludzie stracili życie, tak potrzebna woda zregenerowała roślinność. Oznacza to, że mniej słoni zginęło z powodu głodu i odwodnienia.

Ale nie tylko pogoda stwarza lepsze środowisko dla słoni. Rząd kenijski również podjął wspólny wysiłek, aby rozprawić się z kłusownictwem. „W ciągu ostatnich kilku lat udało nam się zmniejszyć kłusownictwo w tym kraju” – powiedział dziennikarzom sekretarz gabinetu ds. turystyki i przyrody Najib Balala podczas obchodów Światowego Dnia Słonia w parku.

Czytaj: Słonie w Tajlandii zostały wypuszczone na wolność z powodu braku turystów

Zdjęcie: Stock Photos from Gil.K/Shutterstock

Blue link: https://www.tbgtechco.com

W 2019 r. wprowadzono poprawki do przepisów dotyczących dzikiej przyrody w Kenii, które obejmowały surowsze grzywny i dłuższy czas więzienia dla kłusowników. W rezultacie liczba słoni w kłusowaniu spadła z 80 w 2018 r. do 34 w 2019 r. Obecnie, w 2020 r., liczba ta spadła do siedmiu.

Chociaż to wszystko dobra wiadomość, ekolodzy wciąż ciężko pracują nad innym ważnym problemem, przed którym stoją słonie – konfliktem z ludźmi. Wraz ze wzrostem populacji i przekształcaniem terenów historycznie należących do słoni, do użytku przez ludzi, istnieje więcej miejsca na konflikt. W rzeczywistości słonie napadające na farmy i zabijające zwierzęta gospodarskie – co następnie wywołuje odwet – staje się coraz większym problemem.

Jeśli jednak spojrzymy na sukces Kenii, jest miejsce na nadzieję, zwłaszcza w porównaniu z resztą Afryki, gdzie populacja słoni spadła o 33% w latach 2007-2014. Mieszanka szczęścia Kenii z pogodą i anty – ustawodawstwo dotyczące przestępstw jest z pewnością jasnym punktem w świecie ochrony zwierząt.

„Ogólnie rzecz biorąc, w Kenii wysiłki przeciwdziałające kłusownictwu są również wysokie, a słonie są generalnie bezpieczniejsze, co oznacza, że mniej ich ginie niż w innych częściach Afryki” – mówi Tal Manor, kierownik projektu w Amboseli Trust for Elephants. „A populacja słoni w Kenii powoli rośnie”.

Czytaj: Zakaz jazdy na słoniach w Kambodży w Angkor Wat od 2020 roku