Kiedy ktoś Cię źle traktuje: czy to Ty jesteś przyczyną?

0
307
Nie bierz na siebie winy za to, że ktoś traktuje Cię źle. Zdjęcie: Pixabay

Skąd wiemy, czy to my jesteśmy winni, czy druga osoba?

On też traktuje mnie w ten sam sposób – możesz powiedzieć zachęcająco.

Nowo zatrudniona pracownica wpadła do biura. Chociaż miałam spotkanie z inną koleżanką, zaprosiłyśmy ją do środka, bo wydawało się, że coś ją niepokoi. Poza tym szybko zaprzyjaźniła się z nami dwiema w ciągu kilku tygodni, odkąd dołączyła do naszego zespołu. Po krótkiej rozmowie ujawniła, że obawia się, że kierownik jej nie lubi. Kiedy mijali się na korytarzach, mężczyzna nigdy nie podniósł głowy i nigdy się nie przywitał. Czy zrobiła coś, co spowodowało, że kierownik jej nie lubił? Martwiła się, że ma teraz kłopoty z kimś, kto może wpłynąć na jej pozycję w pracy.

Ale kiedy poinformowałam ją, że on zawsze tak samo się zachowuje, wyraz jej twarzy zmienił się ze zmartwienia w pełną nadziei ulgę.

Wtedy druga koleżanka powiedziała: „Tak, on też jest taki w stosunku do mnie. To nie Twoja wina, on taki jest”.

Wszystkie się uśmiechnęłyśmy. Nawet się pośmiałyśmy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ta wymiana zwraca uwagę na naturalne pytanie, które pojawia się, gdy ktoś zachowuje się w stosunku do nas w nieoczekiwany, negatywny sposób:

Czemu? Co spowodowało takie zachowanie?

Może powiedzieliśmy coś, co zostało źle zinterpretowane, a ta osoba się obraziła? Czy powinniśmy bardziej starać się być przyjaznym dla ludzi w ogóle? Z drugiej strony, może ta osoba jest w złym humorze, zaabsorbowana sobą lub po prostu roztargniona? Być może ta osoba nie zwraca uwagi na osoby o niższym statusie.

Przyczyn jest zwykle wiele, ale w istocie ogólne pytanie często sprowadza się do tego: Czy to Twoja wina, czy wina tej osoby? Pytanie nie zniknie, zwłaszcza jeśli stawka wydaje się wysoka.

Psychologowie społeczni przypisują Fritzowi Heiderowi to proste, ale dalekosiężne stwierdzenie o tym, jak często rozumiemy przyczyny zachowań innych ludzi. Czy chodzi o Ciebie, czy o drugą osobę?

Czytaj: 10 nawyków toksycznych rodziców – i jak psują dzieciństwo swoich dzieci

Inny psycholog społeczny, Harold Kelley, zapożyczając od filozofa Johna Stuarta Millsa metody zgodności i różnicy, nakreślił niektóre z powszechnych sposobów, w jakie staramy się odpowiedzieć na tę przyczynową zagadkę z wystarczającą pewnością.

Jednym ze sposobów jest ustalenie, jak dana osoba zachowuje się w innych sytuacjach z innymi ludźmi.

Jeśli jesteś jedyną osobą, którą dana osoba traktuje w ten sposób, prawdopodobnie jest to coś w Tobie, co spowodowało takie zachowanie. Coś w Tobie robi różnicę.

Jeśli większość ludzi jest również traktowana w ten sposób, prawdopodobnie to coś siedzi w nim.

Co w szczególności było problemem kierownika? Cóż, trudniej byłoby to pojąć; ale tu chodziło o niego, a nie o nią.

Oczywiście nasza próbka zachowania innych ludzi może często ujawniać bardziej złożony wzorzec, a wiele ludzkich uprzedzeń będzie kształtować ten proces, ale kiedy wzorzec będzie się zgadzał, tak jak w tym przypadku, ogólna przyczyna będzie wydawała się jasna.

Ta sama logika dotyczy zarówno pozytywnych, jak i negatywnych zachowań (chociaż pozytywne i negatywne zachowania mogą wiązać się z pewnymi wyraźnymi wyzwaniami atrybucyjnymi). Dlaczego szefowa niespodziewanie mnie pochwaliła? Czy to dlatego, że jestem szczególnie godna pochwały? A może pochlebia wszystkim? Tu chodzi o nią, czy o mnie? Próbka jej zachowania w podobnych okolicznościach z innymi ludźmi prawdopodobnie rozwiąże ogólne pytanie.

Negatywne zachowania wobec nas wydają się przyciągać naszą większą uwagę. Prawda jest taka, że nie jest łatwo zareagować, gdy ktoś traktuje Cię źle. W grę wchodzą bowiem silne emocje i reagują konkretne obszary naszego mózgu. To z kolei wywołuje reakcję nasyconą złością lub strachem.

Czytaj: Luzowanie obostrzeń. Urząd Miasta Krakowa znów otwarty dla mieszkańców

Co robić, gdy ktoś Cię źle traktuje?

  1. Nie bierz tego do siebie.
  2. Pokaż, że się nie boisz.
  3. Znaj swoją wartość i bądź niej pewna.
  4. Przypomnij sobie miłe sytuacje.
  5. Nie rozpamiętuj przykrych sytuacji.
  6. Uwierz w to, że nie jesteś gorsza od innych.

Pamiętacie tą scenę z „Mrocznego rycerza”, w której Alfred mówi, że niektórzy ludzie nie mają celu i po prostu chcą widzieć jak świat płonie? Miał rację.

Często to nie jest tak, że za mało się starasz, albo za bardzo, albo w zły sposób. Zdarza się też, że trafią się ludzie, którzy będą traktować Cię źle, bez względu na wszystkie Twoje starania, a na pytanie: „Dlaczego?”, odpowiedzą tylko: „Bo tak”.

W takich chwilach nie ma co roztrząsać. Bierz ludzi takimi, jakimi są, bez usprawiedliwiania ich i bez potępiania siebie.