Kobieta anulowała ponad 2000 małżeństw dzieci w Malawi

0
470
Theresa Kachindamoto, przywódczyni Malawi, nazywana jest „terminatorem” wczesnych małżeństw. Źródło: lifegate.com

Theresa Kachindamoto, kobieta, która ratuje dziewczęta przed małżeństwem dzieci w Malawi.

Theresa Kachindamoto jest najważniejszym wodzem z dystryktu Dedza w środkowej Malawi.

„Terminator” małżeństw dzieci. To pseudonim nadany Kachindamoto, przywódczyni plemienia, która unieważnia małżeństwa dzieci w Malawi, aby zabrać dziewczęta z powrotem do szkoły i zapewnić im przyszłość.

Kobieta zdołała również ustanowić nowe prawo zapobiegające małżeństwom dzieci i zakazujące inicjacji seksualnej dziewcząt.

Gdybyś była dziewczynką i mieszkała w Malawi, miałabyś nawet szansę na ślub przed osiągnięciem pełnoletności. W takim przypadku rzuciłabyś szkołę, ponieważ z całą pewnością wkrótce potem zajdziesz w ciążę.

W kraju o jednym z najwyższych na świecie wskaźników małżeństw dzieci, gdzie 50 procent kobiet wychodzi za mąż przed ukończeniem 18 lat, jedna kobieta walczy o nie i zwycięża.

Nazywa się Theresa Kachindamoto, kobieta walczy o unieważnienie wczesnych małżeństw dzieci i zapobieganie im, aby zabrać dziewczęta z powrotem do szkoły. Do tej pory unieważniła ponad 2000 małżeństw.

Kim jest Theresa Kachindamoto?

Theresa Kachindamoto. Źródło: lifegate.com

Theresa Kachindamoto jest starszym wodzem dystryktu Dedza w Malawi i jednym z 300 przywódców plemiennych tego kraju. Te postacie w Malawi są strażnikami tradycji, ale mają prawo i moc do zmiany lub zniesienia niektórych praktyk kulturowych, tak jak małżeństwa dzieci.

„Kiedy tu przyjechałam, widziałam wiele dziewcząt – około 12, 13, 14 – mających dwoje dzieci” – mówi Kachindamoto. „To dlatego się wściekłam, bo są za młode na dziecko. Dlatego powiedziałam nie. Muszę coś z tym zrobić”. Od tego momentu jej misją jest powstrzymanie tej praktyki i przywrócenie prawa do edukacji dziewczętom.

Zakończenie wczesnego małżeństwa dzieci w Malawi

Kachindamoto rozpoczęła swoją walkę, próbując zidentyfikować dziewczyny, które padły ofiarą tej praktyki. Celem kobiety jest zapewnienie wznowienia edukacji dziewczynom, które porzuciły szkołę z powodu małżeństwa lub ciąży.

Przyczyny wczesnych małżeństw dzieci są często powiązane z tradycją i biedą. W rzeczywistości wiele rodzin zmusza swoje córki do zawarcia małżeństwa, ponieważ nie stać ich na podstawowe potrzeby i wierzą, że przyszły mąż im pomoże.

„Ponieważ brakowało dosłownie wszystkiego moim rodzicom, postanowiłam mieć chłopaka i zaszłam w ciążę” – powiedziała Glory Mwale, mężatka w wieku 16 lat, w tym samym wieku zaszła w ciążę.

Misja Kachindamoto była również możliwa dzięki UN Women (organowi ONZ ds. równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet), który wspierał liderkę w jej kampaniach i działaniach, definiując wczesne małżeństwa dzieci jako „pogwałcenie praw człowieka dziewcząt i szkodliwe praktyki dla ich zdrowia, edukacji i uczciwości, a także wpływając na ich przyszły rozwój i zwiększając ryzyko doznania przemocy”.

Czytaj: 10 uderzających prawd, do których wielu ludzi nie chce się przyznać

Kształcenie dla pozytywnej zmiany

Działania w wioskach w Malawi przynoszą efekty, ale wyzwaniem, przed którym stoimy, jest zbudowanie nowego zbiorowego podejścia do tych problemów, angażujących rodziców, przywódców i dziewczęta. Dlatego Kachindamoto stara się współpracować z dyrektorami i rozmawiać z rodzicami, aby przekonać ich, że najważniejsza jest edukacja.

„Zmiana postaw i zachowań wymaga czasu, szczególnie w przypadku męskich wodzów i rodziców, którzy czerpią korzyści z aranżowanych, dzieci i wymuszonych małżeństw. Rodzice wycofują swoje dziewczynki ze szkół”.

„Jeśli wyedukujesz swoją dziewczynę, będziesz miał wszystko w przyszłości” – Theresa Kachindamoto.

Co więcej, w 2017 roku w Malawi zrobiono ważny krok, przyjmując poprawkę, która podnosi minimalny wiek małżeństwa z 15 do 18 lat. Kachindamoto ma zatem prawo do egzekwowania prawa w przypadku naruszeń ze strony rodziców i przywódców.

„Kolejnym ważnym krokiem dla nas jest uwrażliwienie społeczności, dziewcząt i chłopców na tę nową poprawkę, aby wiedzieli, że obecnie małżeństwo z dziećmi przed 18. rokiem życia jest nielegalne” – wyjaśniła.

Kończenie wczesnych małżeństw dzieci oznacza również kwestię bezpieczeństwa i zdrowia. Rzeczywiście, po ślubie wiele dziewcząt jest narażonych na przemoc ze względu na płeć i przemoc domową, a kobiety, które zajdą w ciążę, mogą spotkać się z komplikacjami podczas ciąży lub porodu, powodując przedwczesne zgony, które przyczyniają się do 20-30% śmiertelności matek w kraju.

Czytaj: Z Wrocławia polecimy do Bułgarii. Jest nowe połączenie!

Edukacja to prawo i przyszłość dziewcząt

Następnym, kluczowym krokiem jest wspieranie dziewcząt w ich pozytywnych wyborach, zwłaszcza gdy decydują się na powrót do szkoły. Często są sami, bez rodziny, która ich wspiera. Pomimo wrogości wielu członków społeczności rośnie liczba dziewcząt, które chcą wznowić naukę. Dlatego Kachindamoto i lokalne grupy planują budowę schronisk dla dziewcząt, które są teraz zmuszone do podróżowania dużych odległości z domu do szkoły.

Patrząc na teraźniejszość – i przyszłość – Kachinidamoto postrzega dziewczęta z Dedzy jako wolne od wczesnego małżeństwa dzieci i jako kobiety z Malawi, które mogą teraz decydować o swojej przyszłości. Jeśli prawdą jest, że przyszłość zależy od kobiet i że nie ma trwałego postępu bez inwestycji w dziewczęta, to znaczy, że droga do równości płci zaczyna się w małej dzielnicy Malawi, gdzie dziewczęta odzyskują edukację, dzieciństwo i wolność.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org