Kobieta po 40-tce potrzebuje witaminy B12 jak powietrza! 14 niepokojących oznak jej niedoboru

0
929
Niedobór witaminy B12 jest bardzo groźny.

Fakt jest taki, że 4% kobiet w wieku od 40 do 60 lat cierpi na niedobór witaminy B12 i większość kobiet ignoruje niepokojące objawy niedoboru tej witaminy.

Chcesz mieć ładne włosy, zdrową skórę i silny układ nerwowy? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Niedobór witaminy B12

Często w codziennym zgiełku nie słuchamy sygnałów, które wysyła nasze ciało, ignorujemy je lub wszystko zwalamy na zmęczenie, ból głowy lub stres. Jednak wiemy też, że przyczyna złego samopoczucia u kobiety po 40-tce jest znacznie poważniejsza. Powiemy Ci o 14 objawach wskazujących na niedobór witaminy B12. Niedobór tej witaminy jest bardzo groźny i niebezpieczny!

Czytaj: 10 produktów bogatych w witaminę B12

Niedokrwistość złośliwa:

Zawroty głowy i utrata koordynacji

U kobiet, które najczęściej zwracają się do neurologów skarżąc się na zawroty głowy, poziom witaminy B12 jest znacznie za niski. A ponieważ cyjanokobalamina wpływa na osłonkę mielinową nerwów, jej brak w organizmie grozi nieodwracalnym uszkodzeniem nerwów, po którym następują nie tylko częste zawroty głowy, ale także całkowita utrata koordynacji.

Problemy z paznokciami i niezdrowe włosy

Czy Twoje włosy straciły swój dawny blask? Stały się kruche, łamliwe i cienkie? Twoje paznokcie są cienkie, szybko się łamią i są rozwarstwione? Wszystkie te objawy wskazują na brak cennej witaminy B12.

Osłabienie mięśni

Brak cyjanokobalaminy wpływa na układ nerwowy, powodując nie tylko ogólne zmęczenie, ale także osłabienie mięśni.

Duszność

Ten nieprzyjemny objaw jest jedną z konsekwencji niedokrwistości spowodowanej niedoborem witaminy B12. Niewystarczająca ilość hemoglobiny komplikuje dostarczanie tlenu do tkanek, zmuszając w ten sposób płuca do pracy w celu zaspokojenia zapotrzebowania organizmu w tlen.

Problemy ze wzrokiem

W ciężkich przypadkach niedobór witaminy B12 dotyczy nerwu wzrokowego i naczyń siatkówki, dochodzi do efektu podwójnego widzenia, rozmycia, efektu migających „much” przed oczami, a nawet chwilowej ślepoty.

Ciągłe zmęczenie

Nie ma hemoglobiny – nie ma wystarczającej ilości tlenu. Brakuje tlenu – jest ciągła potrzeba snu. Z powodu braku cyjanokobalaminy ciało kobiety wymaga czasami odpoczynku, nawet jeśli śpisz.

Bladość skóry

Aby pozbyć się irytujących worów pod oczami i bladej skóry, zalecamy sprawdzenie, czy ilość witaminy B12 jest w normie. Brak tej witaminy prowadzi do zakłócenia hematopoezy i zniszczenia części komórek krwi, co powoduje uwolnienie bilirubiny pigmentu żółciowego, co nadaje skórze taki matowy odcień.

Uczucie mrowienia i drętwienia

Jeden z najbardziej nieprzyjemnych objawów neurologicznych niedokrwistości z powodu niedoboru witaminy B12. Objawia się drętwieniem kończyn, uczuciem mrowienia, a także pojawieniem się drgawek. Aby uniknąć takich objawów, zaleca się utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy B12.

Problemy z pamięcią

Nie pamiętasz imienia starego przyjaciela, zapominasz kluczy lub portfela? Czas najwyższy sprawdzić poziom witaminy B12.

Zmiana wyglądu języka

Czerwony lakierowany język jest pewnym objawem niedoboru witaminy B12. Z powodu niedoboru tej witaminy zmienia się struktura języka, język zmienia kolor na jasnoczerwony, jakby lakierowany. Jakby tego było mało, odczuwa się nieprzyjemne pieczenie na języku i zniekształcają się wrażenia smakowe.

Huśtawki nastroju

Brak witaminy B12 w ciele kobiety jest w stanie zaostrzyć stan depresyjny, zwiększyć niepokój i nerwowość oraz powodować płaczliwość. A wszystko dlatego, że witamina ta bierze udział w produkcji hormonów szczęścia – serotoniny i dopaminy.

Uzależnienie od zapachów

Jeśli Twoje ulubione perfumy nie wydają Ci się już takie ładne, a na przykład aromat farby lub nafty wydaje Ci się przyjemny, to znak, że masz niedobór witaminy B12.

Problemy z sercem

W wyniku zaburzeń czynności układu krwiotwórczego często występuje tachykardia, obniżenie ciśnienia krwi i wiele innych objawów, które powodują choroby układu sercowo-naczyniowego. To po prostu brak witaminy B12.

Wzrost temperatury ciała

W rzadkich przypadkach niedoboru cyjanokobalaminy może towarzyszyć przejściowy wzrost temperatury ciała do wartości podgorączkowych.

Jeśli zauważysz u siebie przynajmniej niektóre z tych nieprzyjemnych objawów zalecamy natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem. Aby naturalnie uzupełnić witaminę B12 w organizmie jedz wątrobę wołową, dorsza, halibuta, łososia, krewetki, wodorosty i tofu. Produkty te są bogate w przydatne pierwiastki śladowe, minerały, ale co najważniejsze – cyjanokobalaminę.

Źródło i zdjęcia: otozh.com.ua

Czytaj: McDonald wprowadził wegetariańskiego wrapa!