Kolorowe schody biegnące przez wzgórza

0
293

Uliczny artysta Xomatok dodał trochę koloru peruwiańskiej społeczności.

Artysta Xomatok przekłada żywe, geometryczne motywy ręcznie tkanych andyjskich koców (llicllas) na wielkie schody, które wyznaczają ścieżki przez pagórkowatą dzielnicę Alisos de Amauta w Lima, w Peru.

W ciągu dwóch miesięcy pomalowano 13 różnych schodów. Było to wspólne przedsięwzięcie artysty i lokalnych mieszkańców, którzy przekształcili wijące się przez dzielnicę schody publiczne w wielopoziomowe płótna.

Powstałe wzory są kalejdoskopowe i podkreślają spektrum jasnych kolorów i symetrii, często kojarzonych z tradycyjnymi tkaninami.

Zdjęcie: xomatok

Projekt malowania schodów był promowany przez gminę w Lima. W ramach tej inicjatywyXomatok współpracował z członkami społeczności, aby wypełnić ulice żywymi muralami, odzwierciedlającymi pamięć kulturową okolicy i historię każdej społeczności.

Od 2007 roku artysta odważył się na sztukę miejską, doświadczenie, które doprowadziło go do interwencji w różnych przestrzeniach publicznych i prywatnych, zyskując uznanie na peruwiańskich i globalnych scenach sztuki miejskiej.

Jego praca proponuje zmianę przestrzeni poprzez projektowanie, z naciskiem na przejawy kolorów i relacje między ludźmi a środowiskiem. W swoim najnowszym projekcie dla gminy Lima artysta odzyskuje przestrzenie publiczne, umieszczając kolory, które ożywiają codzienne przestrzenie.

Czytaj: Sztuka na schodach

Zdjęcie: xomatok

Badania wykazały, że widoczne oznaki przestępczości, zachowań antyspołecznych i nieładów społecznych tworzą środowisko miejskie, które zachęca do dalszej przestępczości i zamieszek. Badanie sugeruje zatem, że dobrze utrzymane obszary pomagają ograniczyć wandalizm.

Aby pomóc obszarom o niskich dochodach w peruwiańskiej stolicy, artysta wizualny i dyrektor artystyczny Xomatok odcisnął swój ślad dzięki żywym i świeżym kolorom, malując unikalne obrazy na ścianach, schodach i opuszczonych budynkach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Xomatok mówi, że jego publiczna interwencja artystyczna zachęca widzów do zdjęcia opaski na oczy i przezwyciężenia ślepoty, którą ma wielu, zwłaszcza decydentów, jeśli chodzi o to, że człowiek potrzebuje sztuki i piękna.

W swoim projekcie odniósł się do tkanin na typowych kocach, zwanych llicllas, używanych przez ludzi mieszkających w Andach.

Czytaj: Artystki pomalowały ogromne schody geometrycznymi wzorami w neonowym kolorze

Zdjęcie: xomatok
Zdjęcie: xomatok
Zdjęcie: xomatok
Zdjęcie: xomatok
Zdjęcie: xomatok

wad

Brak postów do wyświetlenia