Komunia prawie jak wesele! Niektóre wydatki przyprawiają o zawrót głowy.

0
768

Zbliża się okres Pierwszych Komunii Świętych. Z racji, że jest to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej rodziny, rodzice nie szczędzą na tej wyjątkowej chwili. Przedsięwzięcie związane z organizacją przyjęcia komunijnego wiążę się z dużymi wydatkami.

Pierwsza Komunia Święta to piękne wydarzenie. To ogromne przeżycie duchowe dla młodych osób, które po raz pierwszy w pięknej oprawie będą w pełni uczestniczyć we mszy świętej. Podniosła ceremonia sprawia, że nie raz mamy łzy w oczach. Jest to także okazja, aby po dłuższym czasie zobaczyć się z rodziną.

Komunia czy wesele? Niektóre wydatki nie mieszczą się w głowie.

Te rodziny, których nie stać na duże przyjęcie, wybierają wariant ekonomiczny. Wszystko zależy od grubości portfela oraz od podejścia, jakie wynieśliśmy z domu. Większość z nas chce, aby ten dzień był niezapomniany i wyjątkowy dla dziecka. Nie ma sensu organizować „mini-wesela” dla dziecka, biorąc na tę okazję kolejny kredyt. Wielu rodziców mimo wszystko skupia się na organizowaniu ponad swoje możliwości (bo co sąsiedzi, albo ciocia z południa powie) przyjęcia. Chcą się pokazać w myśl zasady „zastaw się, a postaw się”.

No bo jak na ludzki rozum wytłumaczyć wynajmowanie na tę okazję białych limuzyn czy bajkowej karocy zaprzężonej w konie, aby podjechać pod kościół oryginalnie i z przepychem? Takie widoki w ostatnich latach coraz częściej widać przed kościołami w polskich miastach.

Dodatkowo stroje małych dziewczynek przypominają suknie panien młodych, różnią się tylko rozmiarem.

Podobnie sytuacja wygląda z prezentami, które nie są gorsze od tych, które się daje, gdy idzie się na ślub.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Idziesz na wesele jako gość? Poznaj największe wpadki, żeby koniecznie ich uniknąć!

Fryzjerzy mają napięte grafiki tworząc na głowach młodych klientek próbne fryzury, a animatorzy zabaw dziecięcych przez prawie wszystkie weekendy w maju zabawiają komunijnych gości.

Z każdym rokiem taka piękna uroczystość, jaką jest Komunia Święta w wielu rodzinach traci swoją religijną istotę, a zamienia się w imprezę próżności.

Koszty

Jeżeli chodzi o stroje komunijne to w niektórych parafiach obowiązującym strojem dla dzieci są alby. Dla dziewczynek z czerwonymi rysunkami, a dla chłopców z niebieskimi (lub odwrotnie, zależy od parafii). Takie rozwiązanie jest bardzo dobre, ponieważ nie widać wtedy różnicy, które dziecko pochodzi z uboższej, a które z bogatszej rodziny. Kościół nie zamienia się wtedy w rewię mody. Stroje są skromne i odpowiednie do okazji. Cena takiej alby waha się od 100 do 200 zł. Można ją kupić jeszcze taniej, odkupując z drugiej ręki, od kogoś. Wtedy można zapłacić około 50 zł.

Dla porównania za sukienkę i markowy garnitur na Pierwszą Komunię Świętą trzeba zapłacić kilkaset złotych. Są także kreacje liczone w tysiącach, ale większość z nas uważa, że to niepotrzebna ekstrawagancja.

Za sukienkę dla dziewczynki trzeba zapłacić około 400 zł. Do tego obowiązkowo wianuszek, rękawiczki, torebka, buciki, rajstopki, bolerko i bukiet. Łącznie trzeba doliczyć jeszcze około 200 – 300 zł.

Za garnitur dla chłopca trzeba zapłacić około 150 zł. DO tego trzeba doliczyć buty, koszulę, krawat bądź muszkę. Już doszło nam więcej około 200 zł.

Opłaty kościelne

Każde dziecko dostaje różaniec, książeczkę do nabożeństwa, medalik lub krzyżyk z łańcuszkiem, świecę, obrazek i Pismo Święte. Dodatkowo około 150 złotych trzeba przeznaczyć na dekorację kościoła, podarunki, kwiaty dla księży i katechetów.

Zdjęcia i film

Wysłanie zaproszeń do 20 osób to koszt około 50 zł. Za zdjęcia i film z uroczystości na płycie DVD trzeba zapłacić około 100 zł. 

Przyjęcie komunijne

Jeszcze 20 lat temu jedyną opcją było zorganizowanie przyjęcia w domu. Przychodziła pani kucharka, która robiła wszystkie dania od podstaw. Dziś zaproszenie wszystkich gości do domu dla wielu rodziców jest niewyobrażalne. Dziś najczęściej wynajmuje się lokal. Koszt takiej imprezy jest porównywalny z imprezą weselną (najczęściej gości jest mniej). Za jedną osobę należy zapłacić około 100 zł. Jeśli na Komunię zaproszonych jest 20 osób należy zapłacić 2000 zł. W tej cenie zapewnioną mamy zupę, drugie danie mięsne, zimna płyta, drugi ciepły posiłek, ciasta, tort i napoje.

Dodatkowe opłaty

Wszystko zależy od fantazji i widzimisię rodziców. Koszt wizyty u fryzjera i komunijnego upięcia dla dziewczynki to koszt kilkudziesięciu złotych. Są rodzice, którzy fundują dziewczynkom profesjonalny makijaż. Mama i tata także chcą ładnie wyglądać, więc odświeżają swoją garderobę i inwestują w nowe ciuchy, buty, fryzjera i kobiety w kosmetyczkę. Biesiadnikom czasami przygrywa profesjonalny zespół lub DJ. Za to trzeba zapłacić minimum 1000 zł. Rodzice także często wynajmują animatorów zabaw dziecięcych. Godzina ich pracy to koszt około 100 zł.

A wy organizowaliście swojemu dziecko przyjęcie komunijne? Z jakim kosztem realnie trzeba się liczyć?

Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zajrzyj do f7wroclaw.pl