Koniec z tabletkami na nadciśnienie? Wystarczą 2 zastrzyki w roku

0
317
Naukowcy mają przetestować pierwszy na świecie lek na nadciśnienie, który może być podawany we wstrzyknięciach dwa razy w roku. Zdjęcie: pl.freepik.com

Co sześć miesięcy zastrzyk może po raz pierwszy na świecie zastąpić codzienną tabletkę na nadciśnienie.

Około 100 pacjentów w Wielkiej Brytanii będzie częścią 630 osób na całym świecie zaangażowanych w nowe badania prowadzone przez Queen Mary University of London (QMUL) i Barts Health NHS Trust.

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi mogą być leczone za pomocą tylko jednego zastrzyku co sześć miesięcy zamiast codziennej tabletki po nowym globalnym badaniu tego stanu.

Naukowcy testują podejście, które według nich jest pierwszym na świecie, w jaki sposób można leczyć nadciśnienie. Około 100 pacjentów w Wielkiej Brytanii będzie częścią 630 pacjentów na całym świecie zaangażowanych w nowe badania.

Około jedna trzecia dorosłych w Wielkiej Brytanii cierpi na tę chorobę, znaną również jako wysokie lub podwyższone ciśnienie krwi, ale według NHS wielu może o tym nie wiedzieć.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, którzy stanowili 31,5% dorosłej populacji osób.

I aż 1,3 mld osób powyżej 30. roku życia na całym świecie choruje na nadciśnienie. Liczba pacjentów w ciągu ostatnich 30 lat się podwoiła. Winne temu są przede wszystkim niezdrowy styl życia, mało aktywności fizycznej i brak profilaktyki.

Czytaj: Wysokie ciśnienie krwi zabija. Sprawdź, jak obniżyć nadciśnienie tętnicze w domu: 6 szybkich sposobów, które z pewnością zadziałają

Kluczowe czynniki ryzyka to nadwaga, zła dieta z nadmiarem soli, niedostateczna ilość owoców i warzyw, a także palenie i brak ruchu.

Chociaż często nie ma zauważalnych objawów, nieleczone nadciśnienie może znacznie zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Naukowcy twierdzą, że osoby, u których zdiagnozowano nadciśnienie, zazwyczaj przyjmują tabletki raz dziennie, aby kontrolować stan.

Brytyjska Fundacja Serca (BHF) stwierdziła, że chociaż nie zawsze istnieje wyjaśnienie przyczyny nadciśnienia tętniczego, większość ludzi rozwija je ze względu na dietę, styl życia lub stan chorobowy.

Czytaj: 5 ziół na nadciśnienie

Dr Manish Saxena, kierownik badań i zastępca dyrektora klinicznego w QMUL, powiedział: „Cieszymy się, że możemy przetestować to pierwsze w swoim rodzaju podejście do badań, jeśli jest ono bezpieczne i skuteczne w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.”

„To dopiero początek, ale naszą największą nadzieją jest to, że leczenie okaże się bezpiecznym i łatwiejszym w zarządzaniu, praktycznym rozwiązaniem problemu wysokiego ciśnienia krwi. Dwukrotny zastrzyk stanowiłby lepszą alternatywę dla codziennego przyjmowania leków, co naszym zdaniem byłoby dobrą wiadomością dla pacjentów i ułatwiłoby leczenie nadciśnienia”.

Badanie, finansowane przez firmę Alnylam Pharmaceuticals i wspierane przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR), ma trwać trzy lata.

Czytaj: Łódź Design Festival w tym roku pod hasłem RE:GENERACJA

Profesor Sir Nilesh Samani, dyrektor medyczny BHF, powiedział: „To ekscytujące badanie może prowadzić do dobrych wiadomości dla milionów ludzi w Wielkiej Brytanii z wysokim ciśnieniem krwi, z których wielu musi codziennie przyjmować leki, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca i uderzeń.”

Badanie określi, czy zastrzyk podawany dwa razy w roku wystarczająco obniża ciśnienie krwi przez dłuższy czas. Jeśli tak się stanie, dla niektórych pacjentów może to stanowić alternatywę dla codziennego przyjmowania tabletek.”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Lek do wstrzykiwania do leczenia cholesterolu został niedawno przetestowany i zatwierdzony do użytku przez Narodowy Instytut Doskonałości w zakresie Zdrowia i Opieki.

Może podobnie będzie z zastrzykiem na nadciśnienie. Przekonamy się za trzy lata.