Korzyści płynące ze śpiewania

0
204
views

Wspólne śpiewanie wprowadza bicie serca w harmonię.

Neuronauka śpiewu pokazuje, że kiedy śpiewamy, nasze neuroprzekaźniki łączą się na nowe i różne sposoby. Aktywizuje się wtedy prawy płat skroniowy w naszym mózgu, uwalniając endorfiny, które czynią nas mądrzejszymi, zdrowszymi, szczęśliwszymi i bardziej kreatywnymi. Kiedy śpiewamy z innymi ludźmi, efekt ten jest wzmocniony.

Nauka potwierdza siłę śpiewania. Śpiew jest naprawdę bardzo dobry dla Ciebie, a najnowsze badania wskazują, że śpiew grupowy jest najbardziej ekscytujący, transformujący i podnoszący na duchu.

Dobre uczucia, jakie daje śpiewanie w grupie, są rodzajem ewolucyjnej nagrody za wspólną współpracę.

Badania sugerują, że wspólne tworzenie muzyki ewoluowało jako narzędzie życia społecznego. Grupy i plemiona śpiewały i tańczyły razem, aby budować lojalność, przekazywać ważne informacje i odpierać wrogów.

Śpiewanie w grupie jest częścią tradycji plemiennych od tysięcy lat. Zdjęcie: pl.freepik.com

Nauka wspiera wspólne śpiewanie

Do niedawna nie rozumiano, że śpiewanie w grupach wyzwala wspólne uwalnianie serotoniny i oksytocyny, hormonu wiążącego, a nawet synchronizuje bicie serca.

Śpiew grupowy dosłownie zmotywował społeczność do podejścia „jeden jaskiniowiec za wszystkich…”. Ci, którzy śpiewali razem, byli silnie związani i dali radę przetrwać, przeżyli.

W swojej książce Imperfect Harmony: Finding Happiness Singing with Others, Stacy Horn mówi, że śpiewanie to:

„Napar z doskonałego środka uspokajającego – takiego, który koi nerwy i podnosi na duchu”.

Czytaj: Pasażer śpiewa Bon Jovi’ego w metrze

Śpiew grupowy nie tylko daje szczęście, ale głęboko łączy ludzi. Zdjęcie: pixabay.com

Czytaj: Japoński chór zaśpiewał hymn Polski. Posłuchajcie genialne wykonanie!

Śpiew sprawia, że jesteś szczęśliwy

Przez dekadę naukowcy ciężko pracowali, próbując wyjaśnić, dlaczego śpiew ma tak uspokajający, a jednocześnie energetyzujący wpływ na ludzi. Liczne badania pokazują, że śpiew wyzwala endorfiny i oksytocynę – które z kolei łagodzą niepokój i stres oraz są powiązane z poczuciem zaufania i więzi.

Śpiew pomaga ludziom z depresją i zmniejsza poczucie samotności, pozostawiając uczucie relaksu, szczęścia i łączności. Co więcej, korzyści płynące z regularnego śpiewania kumulują się. Osoby śpiewające mają obniżony poziom kortyzolu, co wskazuje na niższy poziom stresu.

Brytyjska piosenkarka, nauczycielka śpiewu i liderka chóru Sophia Efthimiou opisuje śpiew jako proces świadomego kontrolowania naszego oddechu i krtani w celu tworzenia i utrzymywania określonych tonów. Łączymy to z rytmem i poezją, aby tworzyć piosenki.

W ustawieniu grupowym każdy członek grupy czuje muzyczne wibracje poruszające się jednocześnie przez jego ciało. Nasze bicie serca zostaje zsynchronizowane. Sophia wyjaśnia:

„Dosłownie tworzymy jedno zjednoczone bicie serca”.

Wspólne śpiewanie synchronizuje bicie serca, tak że bije jak jedno. Zdjęcie: pixabay.com

Każdy może śpiewać

Jedną z największych zalet śpiewania jest to, że możesz uzyskać dobre samopoczucie, nawet jeśli nie jesteś dobry w śpiewaniu i nie masz głosu jak Whitney Houston. Jedno badanie wykazało, że:

„Śpiew grupowy może wywoływać satysfakcjonujące i terapeutyczne doznania, nawet jeśli dźwięk wytwarzany przez instrument wokalny jest miernej jakości”.

Tania de Jong, piosenkarka i założycielka Creativity Australia, skutecznie wykorzystała tę umiejętność śpiewu grupowego, aby podnieść każdego członka grupy, niezależnie od ich zdolności wokalnych.

Projekt organizacji „With One Voice” regularnie gromadzi różnych ludzi, którzy śpiewają. Euforia grupowa jest wykorzystywana, umożliwiając naturalną kreatywność ludzi, wyzwalaną przez sesję śpiewu grupowego, na generowanie nowych poziomów wsparcia społeczności, więzi i możliwości. Tania mówi:

„Jedną z największych zalet śpiewania jest to, że łączy Cię z prawą stroną mózgu. To strona odpowiedzialna za intuicję, wyobraźnię i wszystkie nasze twórcze funkcje. Łączy nas ze światem możliwości. We współczesnym życiu jesteśmy nieustannie bombardowani tak wieloma informacjami, które przetwarzamy i analizujemy. Mamy tendencję do trzymania się lewej strony mózgu. Dlatego fundamentalnie ważne staje się pielęgnowanie atrybutów istot ludzkich, które odróżniają nas od maszyn. Najlepszym sposobem na to jest śpiewanie”.

johannesfloe.com – Art to remember

Jeśli masz głos, nic nie może Cię powstrzymać przed wyśpiewaniem swojego serca.
Zdjęcie: pl.freepik.com

Śpiewaj zawsze i wszędzie

Korzyści ze śpiewania są bezpłatne i powszechnie dostępne. Wszyscy mamy głos. Wszyscy możemy śpiewać, nawet jeśli wydaje nam się, że nie potrafimy.

Był czas, kiedy wszyscy śpiewaliśmy. Śpiewaliśmy w kościele, przy ognisku, w szkole. Podczas gdy powoli wraca moda na grupowe śpiewanie, niewielu z nas z tego korzysta i wspólnie śpiewa. Może kiedyś ktoś zażartował, żebyśmy zachowali swój śpiew tylko dla siebie lub po prostu nie wyrazili się miło na temat naszego niedoskonałego śpiewu. To mogło nas zniechęcić.

Sophia Efthimiou mówi, że śpiewanie jest bardzo osobiste, jest wyrazem dźwięku pochodzącego z naszego wnętrza, więc nie możemy nie udawać, że nie zabolało nas to, co ktoś powiedział o naszym śpiewie. Zwykle mocno przejmujemy się negatywnymi komentarzami.

Głuchota tonowa jest stosunkowo rzadka i oznacza, że nie byłbyś w stanie rozpoznać piosenki. Jeśli potrafisz rozpoznać konkretną piosenkę, to znak, że nie jesteś głuchy, po prostu nie jesteś wyćwiczony. Sophia wyjaśnia:

„Kiedy nasz głos wydaje niewłaściwą nutę, możemy czuć się okropnie, jakby był odbiciem naszej własnej wartości. Ale – jeśli potrafisz mówić, możesz też śpiewać”.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

Każdy może śpiewać, więc pozwól piosenkom płynąć gdziekolwiek jesteś.
Zdjęcie: pl.freepik.com

Podnieś głos

Amerykańska śpiewaczka operowa Katie Kat pragnie zachęcić nas wszystkich do częstszego śpiewania, niezależnie od naszych postrzeganych umiejętności.

„Śpiew zwiększa samoświadomość, pewność siebie i zdolność komunikowania się z innymi. Zmniejsza stres, pociesza nas i pomaga nam kształtować naszą tożsamość i wpływać na nasz świat” – mówi Katie.

Kiedy śpiewasz, przenikają Cię wibracje muzyczne, zmieniając stan fizyczny i emocjonalny. Śpiew jest stary jak góry. Mamy go od urodzenia, jest starożytny i znajduje się wewnątrz nas wszystkich. To naprawdę jedna z najbardziej podnoszących na duchu rzeczy, jakie możemy zrobić.

„Jednak społeczeństwo wypaczyło poglądy na temat wartości śpiewu. Śpiew stał się czymś zarezerwowanym dla elitarnych talentów lub wysoko produkowanych gwiazd z producentami, managementem, datami koncertów – pozostawiając resztę z destrukcyjną krytyką naszych własnych głosów” – dodaje Katie.

Twierdzi, że śpiew jest instynktowny i konieczny dla naszego istnienia. Nie musisz być niesamowitą piosenkarką, aby czerpać korzyści z podstawowych korzyści biologicznych, a wraz z praktyką korzyści te rosną.

Śpiewanie sprawia radość ludziom w każdym wieku. Zdjęcie: pixabay.com

Źródło: upliftconnect.com