Kraków na liście prestiżowego Przewodnika Michelin

0
266
Kraków pojawi się w Przewodniku Michelin. To najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie! (zdjęcie: pl.freepik.com)

Kraków to miasto o bogatej i różnorodnej historii kulinarnej, słynące z pysznego i niepowtarzalnego jedzenia. Od tradycyjnych dań kuchni polskiej po kuchnię międzynarodową, Kraków ma coś dla każdego.

Kraków wyróżniony dzięki Przewodnikowi Michelin

Przewodnik Michelin pojawia się na rynku od 1900 roku i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie. Stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji. W tej edycji Michelin Guide objął swym zasięgiem 62 regiony i miasta, z czego aż 30 znajdujących się w Europie. Polska Organizacja Turystyczna i Michelin Guide podpisali porozumienie w sprawie umieszczenia polskich miast w znanym na całym świecie Przewodniku Michelin. Wśród nich jest Kraków!

Miasto to słynie z wielu wyjątkowych regionalnych specjałów, takich jak oscypek, wędzony ser z owczego mleka czy obwarzanek, ciasto przypominające precel.

Czytaj: Restauracja w Krakowie uznana za najlepszą w Polsce

Odwiedzający Kraków mogą również znaleźć szereg tradycyjnych polskich deserów, takich jak sernik i makowiec, a także szereg wypieków, takich jak pączki i kołaczki.

Kuchnia krakowska to kwintesencja dla tych, którzy szukają autentycznych wrażeń.

Dla tych, którzy szukają klasycznego polskiego jedzenia, Kraków jest idealnym miejscem. Tradycyjne potrawy, takie jak pierogi i bigos to podstawa krakowskiej kuchni. Koniecznie trzeba spróbować pierogów, np. gotowanych pierogów nadziewanych ziemniakami i serem.

Kraków oferuje również różnorodne dania kuchni międzynarodowej. Restauracje w mieście serwują dania z całego świata, takie jak włoska, chińska czy meksykańska. Dla spragnionych bardziej lokalnych smaków są też tradycyjne polskie restauracje oferujące regionalne specjały.

W Krakowie można spróbować również wielu wyjątkowych deserów. Miasto słynie z kremówki, czyli ciasta z kremem z bezą. Inne desery to makowiec i szarlotka.

„Kraków – Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej 2019 – jako jedno z dwóch polskich miast pojawiło się już na kartach słynnego przewodnika Michelin. Niewątpliwie Kraków posiada liczne zasoby, które zapewniły ten sukces – historyczne przepisy, najwyższej jakości produkty pochodzące od lokalnych dostawców, a także gościnność i miłą atmosferę. Wszystkie te elementy składają się na magiczne doznania kulinarne na krakowskim Rynku Głównym, nad Wisłą i w zaułkach Kazimierza. Zacieśnienie współpracy z Przewodnikiem Michelin przyczyni się do intensyfikacji promocji Krakowa jako atrakcyjnej destynacji kulinarnej i zachęci miłośników kulinariów do odwiedzin naszego miasta” – mówi Elżbieta Kantor, dyrektorka Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Czytaj: Kraków pierwszym miastem w Polsce, które zakaże wjazdu samochodom do miasta

Kraków ma coś dla każdego

Bez względu na to, jakiego rodzaju jedzenia szukasz, Kraków ma coś dla każdego. Od tradycyjnych polskich potraw po dania kuchni międzynarodowej, Kraków oferuje szeroki wybór pysznych i niepowtarzalnych potraw. Niezależnie od tego, czy szukasz klasycznego polskiego doświadczenia, czy posmakowania czegoś nowego, Kraków ma to wszystko.

Umieszczenie Krakowa w międzynarodowym wydawnictwie daje pracownikom gastronomii niepowtarzalną szansę na rozwój swoich umiejętności, bycie na bieżąco z aktualnymi trendami oraz spełnianie oczekiwań gości i inspektorów. Personel gastronomiczny musi dążyć do ciągłego poszerzania swojej wiedzy i doskonalenia umiejętności, aby sprostać najwyższym standardom smaku.

Pojawienie się polskich miast na liście Przewodnika Michelin jest szansą dla całej branży gastronomicznej, by pokazać się z jak najlepszej strony i znaleźć się w elitarnym gronie miejsc gwarantujących najwyższe przeżycia kulinarne.

„Pragnę pogratulować Polskiej Organizacji Turystycznej podjęcia wyzwania i wprowadzenia Polski do grona krajów objętych selekcją Przewodnika Michelin. W pierwszym etapie w prestiżowym zestawieniu pojawią się trzy polskie regiony, a kolejne dołączą do nich w następnych latach. To ogromna szansa, ale i motywacja do wprowadzenia turystyki gastronomicznej na jeszcze wyższy poziom, między innymi dzięki szkoleniom podnoszącym kwalifikacje i umiejętności szefów kuchni” – mówi prezydent Polskiej Akademii Gastronomicznej i wyłączny partner Przewodnika Michelin w Polsce, Maciej Dobrzyniecki.

Czytaj na sporten.com/pl: Sensacja! 12-latek z Polski pokonał szachowego arcymistrza