Krótki kurs wzmacniania pewności siebie

0
618
źródło: pixabay.com

Pomimo, że żyjemy w świecie, w którym wciąż musimy przekonywać innych o swoich umiejętnościach, to tak naprawdę niewielu jest wśród nas ludzi, którzy w 100% wierzą w siebie. Zazwyczaj każdego z nas dotykają jakieś kompleksy.  Na nasze poczucie wartości wpływa wiele rzeczy. Często to surowi i krytyczni rodzice sprawiają, że w przyszłości źle myślimy o sobie. Ale zamiast doszukiwać się przyczyn, lepiej skupić się na tym w jaki sposób możemy podnieść poczucie własnej wartości. To jest coś, co możemy sami dokonać i zarazem coś, co na pewno przyda się nam w życiu. 

Gotowi na lekcję pewności siebie? No to zaczynamy!

Po pierwsze…

uświadom sobie, że nie ma ideałów, a wszyscy popełniamy błędy. Zaniżone poczucie wartości często wynika z nierealistycznych celów, które sobie stawiamy.  Być najlepszym. Jakby już nie wystarczyło być dobrym. Również błędy, które popełniamy możemy traktować jak zwyczajne lekcje życia, a nie porażki. Niby to tylko sposób myślenia, a jednak może znacząco wpływać na podejmowane przez nas decyzje. Ludzie o wyższym poczuciu wartości są bardziej skłonni podejmować ryzyko, które z kolei czasem prowadzi do szczęścia. Popatrz na wszystkich milionerów…ile oni musieli wziąć na swoje barki ryzyka, zanim dorobili się tego co mają. Gdyby nie wierzyli w siebie, nie osiągnęliby tego nigdy.

Po drugie…

bądź w zgodzie z samym sobą, nie musisz nikogo udawać. Najlepszy jesteś taki jaki jesteś – prawdziwy ty, a nie wtedy gdy udajesz kogoś znanego czy uznanego. Tutaj przydatne będzie przeprowadzenie analizy siebie, wypisanie swoich mocnych i słabych stron, a także przyjrzenie się temu jaki naprawdę jesteś: jak reagujesz w sytuacjach krytycznych, co byś chciał w sobie zmienić, ale z naciskiem na to, czego nie oddałabyś z siebie nikomu za żadne skarby. Możesz nawet wypisać na kartce wszystko co udało ci się osiągnąć do tej pory, z czego jesteś zadowolony. Przypomnij sobie jakimi talentami zostałeś obdarzony. Czy realizujesz wszystkie z nich?

Przeczytaj o tym, jak łatwo możesz poprawić swój nastrój

Po trzecie…

zacznij sam podejmować decyzje. Przestań zwracać uwagę na to co mówią ci inni i czego od ciebie oczekują. To twoje życie, więc masz działać tak, żebyś ty był zadowolony. Nie bój się kłótni, bo czasem ona jest nieunikniona. Przy tylu ludziach żyjących na świecie, różnice zdań będą istniały zawsze. Zacznij wierzyć w to, że to twoje a nie innych decyzje są słuszne. Nie musisz korzystać z rad innych, możesz działać zupełnie po swojemu. I może właśnie wtedy poczujesz się lepiej?

Po czwarte…

weź odpowiedzialność za swoje życie, podobnie jak za decyzje które już podjąłeś. Dawniej gdy doradzali ci inni, kiedy coś nie wyszło mogłaś zwalić na osobę, której radą się sugerowałaś. Teraz zapomnij o tym. Dajesz sam sobie radę, ale też sam ponosisz konsekwencje. Jeżeli uważasz, że jesteś za gruby, zapisz się na siłownię, ćwicz i uwierz, że samą, wyłącznie swoją własną determinacją możesz to zmienić. Możesz skorzystać z pomocy trenera czy dietetyka, ale oni nie zrobią nic za ciebie, pracować musisz sam. Wiele osób obwinia właśnie trenerów czy dietetykó za to, że nie udało im się schudnąć. Podobnie działa to też w innych dziedzinach. Pamiętaj, że wszystko jest w Twoich, a nie innych rękach.

Po piąte…

postaw innym granice. Niech nie narzucają ci jak masz żyć, ale też nie wykorzystuję cię do pomocy. Masz swoje życie i wcale nie musisz zjawiać się na każde zawołanie twoich przyjaciół, rodziców, a nawet ukochanej osoby. Uświadom to sobie. Ludzi o niskim poczuciu wartości łatwo jest wykorzystać do nieustannej, bezinteresownej pomocy, gdyż nie umieją odmawiać. A z każdym poczuciem wykorzystania, twoje poczucie wartości jeszcze dodatkowo spada. Nie znaczy to, że masz nigdy innym nie pomagać. Ale rób to wtedy kiedy uważasz, że to jest słuszne, a nie wtedy kiedy inni wymagają abyś to zrobił.

Przeczytaj również: jak pozbierać się po rozstaniu

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.