Krótkie drzemki w ciągu dnia nie łagodzą niedoboru snu

0
341
Zdjęcie: pexels.com

Nowe badanie sugeruje, że krótkie drzemki w ciągu dnia nie łagodzą skutków braku snu po nieprzespanej nocy.

W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu i Uniwersytetu Stanowego Michigan przetestowali wpływ krótkich drzemek (30- lub 60-minutowych) w okresie braku snu.

Sen wolnofalowy jest najgłębszym i najbardziej regenerującym etapem snu.

Charakteryzuje się wysoką amplitudą fal mózgowych o niskiej częstotliwości i jest to faza snu, w której nasze ciało jest najbardziej zrelaksowane; mięśnie są rozluźnione, a tętno i oddychanie są najwolniejsze.

„Sen wolnofalowy jest najważniejszym etapem snu” – powiedziała dr Kimberly Fenn, dyrektor Laboratorium Snu i Nauki na Uniwersytecie Stanowym Michigan.

„Kiedy ktoś nie śpi przez pewien czas, nawet w ciągu dnia, odczuwa potrzebę snu”.

„Kiedy ludzie kładą się spać każdej nocy, wchodzą w sen wolnofalowy i spędzają znaczną ilość czasu na tym etapie snu”.

Zdjęcie: pexels.com

Czytaj: Lech Poznań otworzył piłkarską sekcję kobiecą

Do badania dr Fenn, współpracownicy zrekrutowali 275 uczestników w wieku studenckim.

Ochotnicy wykonywali wieczorem zadania mierzące uwagę i zapamiętywanie przestrzeni, takie jak zdolność do wykonania serii kroków w określonej kolejności bez ich pomijania lub powtarzania, nawet po przerwie. Następnie zostali losowo przydzieleni do trzech grup.

Pierwsza grupa została odesłana do domu, aby pójść spać; druga grupa została w laboratorium na noc i miała możliwość odbycia 30 lub 60 minutowej drzemki; a trzecia grupa w ogóle nie drzemała.

Następnego ranka wszyscy uczestnicy zebrali się w laboratorium i powtórzyli zadania poznawcze, które wykonali poprzedniej nocy.

Druga grupa, która została na noc i brała krótkie drzemki, nadal odczuwała skutki braku snu i popełniała znacznie więcej błędów w wykonywaniu zadań niż koledzy z grupy pierwszej, którzy poszli do domu i przespali całą noc” – powiedziała dr Fenn.

Czytaj: Najważniejsze zasady higieny snu

Lażdy 10-minutowy wzrost snu wolnofalowego zmniejsza błędy o około 4%.

Liczby te mogą wydawać się małe, ale biorąc pod uwagę rodzaje błędów, które mogą wystąpić u ludzi pozbawionych snu – takich jak chirurdzy, policjanci lub kierowcy ciężarówek – 4% spadek błędów może potencjalnie uratować komuś życie.

Osoby, które uzyskały więcej snu wolnofalowego, wykazywały mniejszą liczbę błędów w obu zadaniach.

„Mamy nadzieję, że odkrycia podkreślają znaczenie priorytetowego traktowania snu i że drzemki – nawet jeśli obejmują sen wolnofalowy – nie mogą zastąpić pełnej nocy snu” – czytamy w badaniu.

Wyniki zostały opublikowane w czerwcu 2021 roku w czasopiśmie Sleep.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl