„Krzyż nadal zabija! Usunąć z Giewontu”. Kontrowersyjne słowa profesora UJ

0
618
Krzyż składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej wadze 1819 kilogramów. Zdjęcie: pl.wikipedia.org

W czwartkowe popołudnie nad Tatrami przeszła burza. Piorun trafił w krzyż na Giewoncie, a następnie ładunek elektryczny „przeszedł” po łańcuchach. Zginęły 4 osoby, a rannych zostało kilkadziesiąt osób. Czy gdyby nie było krzyża, nie doszłoby do tragedii?

Jak podaje Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego, burza nad Tatrami pojawiła się około godzin 13.15 w czwartek. Do uderzenia pioruna w krzyż na Giewoncie doszło około godziny 14:00. Piorun uderzył w krzyż, a następnie cała energia przeniosła się po mokrych skałach na łańcuchy, których w tamtym momencie trzymało się kilkadziesiąt osób.

Giewont to bardzo popularny kierunek w Tatrach. W sezonie letnim trzeba stać długi czas, aby wejść na szczyt. Chętnych jest bardzo dużo. Jak mówi naczelnik TOPR Jan Krzysztof, w chwili uderzenia ludzi „wręcz odrzuciło” od łańcuchów.

„Krzyż nadal zabija! Usunąć z Giewontu” – napisał na Twitterze prof. Jan Hartman, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

zdjęcie: twitter.com

Z naukowego punktu widzenia to kompletna bzdura. Apelowanie „zdejmijmy krzyż z Giewontu” ma czysto ideologiczną podstawę. Nie ma natomiast naukowej. Po prostu gdy burza już jest, to prawdopodobieństwo uderzenia w wystający element jest dużo większe. Tak jak podczas burzy nikt nie trzyma się piorunochronu, tak nikt nie powinien być w bezpośrednim sąsiedztwie krzyża. Tam w ogóle nie powinno być ludzi – wyjaśnia fizyk Tomasz Rożek.

Jak tłumaczy dalej Rożek, „jeśli wszędzie dookoła jest mokro, to niezależnie gdzie piorun uderzy, możemy zostać porażeni. Dlatego ważne są zasady bezpieczeństwa. Najważniejsza z nich to unikanie mokrych i metalowych obiektów„.

zdjęcie: pixabay.com

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zwierzęta, które potrafią przewidywać katastrofy

Z tezą Jana Hartmana nie zgadzają się TOPR-owcy. Jak twierdzą: „Każda burza w górach, niezależnie od tego, czy znajdujemy się w okolicy krzyża czy nie, jest śmiertelnie niebezpieczna. Dodatkowo nie zawsze jest możliwa do przewidzenia. Usunięcie krzyża nie sprawi, że burza na szczycie będzie mniej groźna dla życia turystów”.

Jak tłumaczy Marek Szadkowski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Śląskiej, to wcale nie metalowy krzyż na Giewoncie przesądził o tym, że to właśnie tam uderzył piorun. Kluczowa była imponująca wysokość szczytu: 1894 m n.p.m.

Każdy wysoki obiekt jest bardzo niebezpieczny w czasie burzy. Generalna zasada jest taka, że jak tylko pojawia się symptom burzy, to trzeba jak najszybciej z gór schodzić. Powierzchnia nie ma zbyt wielkiego znaczenia, najważniejsza jest wysokość obiektu” – podkreśla Szadkowski.

Krzyż na Giewoncie

Metalowy, 15 -metrowy krzyż na szczycie Giewontu stanął 118 lat temu, na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Od tego czasu jest celem pielgrzymki tysięcy osób.

157 rannych, 4 osoby śmiertelne

Duża grupa przypadkowych ludzi została rażona. To był szereg osób, w tym dzieci. Poparzeni, połamane nogi, rany na całym ciele. W krótkim czasie udało się to opanować przy pomocy wszystkich służb” – mówi Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Niebezpieczny Giewont

To nie pierwsza taka straszna sytuacja na Giewoncie podczas burzy. Średnio raz do roku piorun uderza w szczyt, raniąc przebywających akurat w tym miejscu turystów. Podobna tragedia, jak ta wczorajsza miała miejsce w 1937 roku. Wtedy też zginęły 4 osoby, a kilkanaście osób zostało porażonych.

Żałoba w Zakopanem

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula poinformował, że od piątku do niedzieli potrwa w mieście żałoba. – Zwracam się do wszystkich organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym i sportowym z apelem o ich odwołanie bądź ograniczenie w czasie trwania żałoby. Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, proszę także mieszkańców o modlitwę w ich intencji – napisał w komunikacie.

Źródło: TVN24 Kraków, tech.wp.pl, tvp.info, Twitter

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl