Kto częściej cierpi na depresję – wegetarianie czy mięsożercy?

0
201
Depresja częstsza u wegetarian niż mięsożerców. Zdjęcie: pl.freepik.com

Okazuje się, że wegetarianie częściej cierpią na depresję niż osoby jedzące mięso. Oto możliwe przyczyny.

Istnieje kilka możliwych przyczyn związku między wegetarianizmem a depresją.

Według nowego badania wegetarianie mają około dwa razy więcej epizodów depresyjnych niż osoby jedzące mięso.

Badanie, oparte na danych ankietowych z Brazylii, jest zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały wyższe wskaźniki depresji wśród osób, które rezygnują z mięsa. Jednak nowe badanie sugeruje, że związek ten istnieje niezależnie od spożycia składników odżywczych.

Może wydawać się proste, aby spojrzeć na związek między dietą a konkretnymi problemami zdrowotnymi i założyć, że te pierwsze powodują te drugie poprzez jakąś formę niedoboru żywieniowego.

Jednak nowa analiza, opublikowana w Journal of Affective Disorders, uwzględniła szeroki zakres czynników żywieniowych, w tym całkowite spożycie kalorii, spożycie białka, spożycie mikroelementów i poziom przetwarzania żywności. Sugeruje to, że wyższe wskaźniki depresji wśród wegetarian nie są spowodowane zawartością składników odżywczych w ich diecie.

Czytaj: McDonald wprowadził wegetariańskiego wrapa!

Więc co może wyjaśnić związek między wegetarianizmem a depresją? Czy istnieje jakiś nieodżywczy mechanizm, który sprawia, że to pierwsze powoduje to drugie? A może związek sprowadza się do czegoś zupełnie innego?

Po pierwsze, możliwe jest, że depresja powoduje, że ludzie częściej stają się wegetarianami niż na odwrót. Objawy depresji mogą obejmować przeżuwanie negatywnych myśli, a także poczucie winy.

Zakładając, że osoby z depresją i osoby zdrowe są jednakowo narażone na niepokojącą prawdę o rzeźniach i hodowlach przemysłowych, możliwe jest, że osoby z depresją częściej rozmyślają nad tymi myślami i częściej czują się winne za swój udział w tworzeniu popytu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W tym przypadku wegetarianin z depresją niekoniecznie jest w błędzie, myśląc w ten sposób. Chociaż depresja jest czasami charakteryzowana jako nierealistycznie negatywna percepcja, istnieją dowody sugerujące, że osoby z łagodną lub umiarkowaną depresją mają bardziej realistyczne osądy na temat wyników niepewnych wydarzeń i bardziej realistyczne postrzeganie własnej roli i zdolności.

W tym przypadku, w produkcji mięsa dochodzi do okrutnego traktowania zwierząt. I tak naprawdę jest to spowodowane popytem konsumentów na tanie mięso.

Po drugie, możliwe jest, że przestrzeganie diety wegetariańskiej powoduje depresję z powodów innych niż odżywianie. Nawet jeśli w diecie wegetariańskiej nie brakuje „szczęśliwego składnika odżywczego”, może się zdarzyć, że rezygnacja z mięsa powoduje depresję na inne sposoby.

Na przykład przyjęcie diety wegetariańskiej może wpłynąć na relacje z innymi i zaangażowanie w działalność społeczną, a czasami może wiązać się z dokuczaniem lub innymi formami społecznego ostracyzmu.

Czytaj: Ta indyjska świątynia jest domem dla krokodyla „wegetarianina”

Warto zauważyć, że nowe badanie opiera się na danych ankietowych zebranych w Brazylii, kraju słynącym z diety bogatej w mięso. Niektóre dane ankietowe wskazują na gwałtowny wzrost wegetarianizmu w Brazylii w ostatnich latach, z 8% w 2012 r. do 16% w 2018 r. Jednak niedawny artykuł przebadał ponad 14 000 Brazylijczyków i wykazał zaledwie 82 wegetarian – niewiele więcej niż pół procenta.

Należy się zastanowić, czy ten sam związek między wegetarianizmem a depresją można by zaobserwować w Indiach lub innych krajach, w których wegetarianizm jest raczej normą społeczną. Co ważniejsze, czy wraz ze wzrostem wskaźnika wegetarianizmu w Wielkiej Brytanii i innych krajach rozwiniętych, związek ten z czasem zaniknie?

Wreszcie możliwe jest, że ani wegetarianizm, ani depresja nie powodują drugiego, ale oba są związane z jakimś trzecim czynnikiem. Może to być dowolna liczba cech lub doświadczeń związanych zarówno z wegetarianizmem, jak i depresją.

Na przykład kobiety częściej niż mężczyźni są wegetariankami i cierpią na depresję. Jednak w badaniu brazylijskim uwzględniono płeć, wykluczając tę konkretną trzecią zmienną.

Nie zbadano

Jedną z zmiennych, która nie została zbadana, ale jest prawdopodobnie powiązana zarówno z wegetarianizmem, jak i depresją, jest narażenie na brutalne obrazy przemysłu mięsnego. Zapobieganie okrucieństwu wobec zwierząt to najczęściej przytaczany powód, dla którego wegetarianie unikają mięsa.

Filmy dokumentalne, takie jak Dominion i Earthlings, które przedstawiają okrucieństwo w przemyśle mięsnym, nie mogą być łatwo określone jako filmy poprawiające samopoczucie. Łatwo można sobie wyobrazić, że osoba, która korzysta z tego rodzaju mediów, stałaby się zarówno wegetarianinem, jak i, zwłaszcza gdy większość ludzi odwróciłaby wzrok, jak i pogrążona w depresji.

Istnieje kilka możliwych przyczyn związku między wegetarianizmem a depresją. To nowe badanie sugeruje, że odżywianie wegetariańskie nie jest przyczyną depresji.

Zamiast tego wegetariańskie doświadczenie społeczne może przyczyniać się do depresji, depresja może powodować zwiększone prawdopodobieństwo zostania wegetarianinem lub zarówno wegetarianizm, jak i depresja mogą być spowodowane przez trzecią zmienną, taką jak kontakt z agresywnymi obrazami przemysłu mięsnego.