Kto jest największym producentem odpadów plastikowych na świecie?

0
581
Kto jest odpowiedzialny za plastikowe śmieci i kto produkuje ich najwięcej? Zdjęcie: pixabay.com

Fundacja Changing Markets opublikowała raport “Talking Trash: The Corporate Playbook of False Solutions”, w którym wymienieni są najwięksi producenci odpadów plastikowych na świecie.

Plastik dusi naszą planetę, przenikając do naszego jedzenia, niszcząc nasze ekosystemy i zabijając dzikie zwierzęta.

Czytaj: Planeta czy Plastik? Szokująca seria zdjęć National Geographic

Kto produkuje najwięcej plastiku na świecie?

W raporcie podano osiem największych producentów tworzyw sztucznych na świecie. Wśród nich aż 5 to firmy amerykańskie.

Na pierwszym miejscu znalazła się Coca-Cola, która rocznie produkuje aż 2,9 miliona ton opakowań plastikowych. Jej największy od wielu lat konkurent, Pepsico, jest na drugim miejscu z 2,3 milionami ton rocznie. Na trzecim miejscu jest szwajcarska firma Nestlé, która produkuje 1,7 miliona ton śmieci rocznie.

Źródło: Statista

Recykling = ściema?

Twórcy raportu informują, że firmy utrudniają i podważają rozwiązania prawne, które są ustanawiane w celu rozwiązania kryzysu śmieciowego. 

Konsumentom sprzedaje się wizję recyklingu jako rozwiązania na wszystkie problemy związane z plastikiem. Branża FMCG (fast-moving consumer goods, czyli produkty szybko zbywalne, produkty sprzedawane często i po względnie niskich cenach) nieustannie promuje recykling – a z raportów i badań wynika, że do obiegu wraca niewiele ponad 3% całego wyprodukowanego plastiku. Można powiedzieć, że recykling to fikcja – posortowane śmieci nadal pozostają śmieciami na wysypiskach.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Gospodarka odpadami z tworzyw sztucznych: 1960-2017

W raporcie można przeczytać, w jaki sposób producenci plastiku zrzucają winę za odpady z tworzyw sztucznych na konsumentów i władze, podczas gdy wyższe wskaźniki recyklingu są dla nich wymówką do produkcji jeszcze większej ilości plastiku.

A prawdą jest, że tylko malutki procent plastiku w ogóle ponownie nadaje się do recyklingu. Poniżej możecie zobaczyć, jakie są rodzaje plastiku i jakie najłatwiej nadają się na recykling.

Czytaj: Morze plastiku, które stworzyliśmy.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przemysł tworzyw sztucznych zdecydowanie zwiększył podaż jednorazowych tworzyw sztucznych, a firmy, które produkują towary konsumpcyjne najchętniej pakują swoje kosmetyki, ubrania, napoje i inne produkty w te tanie materiały.

W Europie branża FMCG próbuje osłabić i opóźnić wprowadzanie dyrektyw UE w zakresie tworzyw sztucznych.

Link do pełnego raportu znajdziecie tutaj: https://talking-trash.com/

wad

Brak postów do wyświetlenia