Kultowe niebieskie krowy na Łotwie

0
617
Zdjęcie: Laime Gutmane/Wikimedia Commons

Niebieskie krowy Łotwy, niegdyś bliskie wyginięcia, dziś są dumnym symbolem kraju bałtyckiego.

Krowy z jasnoniebieską lub ciemną ultramarynową skórą, pierwotnie występujące tylko na wybrzeżu Bałtyku w regionie Kurlandia (Kurzeme), można teraz spotkać na pastwiskach na całej łotewskiej wsi.

W czasach sowieckich niemal wymarły i tylko kilka osobników przetrwało ubój. Jeszcze w 2000 roku na Łotwie było tylko 18 niebieskich krów, ale dziś jest ich około 1500. Ta wyjątkowa rasa jest obecnie uważana za symbol tożsamości narodowej.

Legenda głosi, że niebieskie krowy czerpią swój kolor z morza, ale faktem jest, że rodzą się prawie beżowe i stopniowo zmieniają kolor w miarę upływu czasu. Pigment, który zabarwia sierść krów na ciemnoniebieski, wpływa również na mięso zwierzęcia, wytwarzając wołowinę wyjątkowo ciemną i nieco odrażającą dla niektórych fanów wołowiny.

Łotewskie niebieskie krowy produkowały mniej mleka niż przeciętne bydło – na przykład 5000 litrów na krowę rocznie w porównaniu z 8000 litrami w przypadku popularnej rasy holsztyńskiej – i chociaż uważa się ją za zdrowszą i bardziej pożywną, Sowieci uznali to za wadę.

Czytaj: Ta krowa wygląda jak z kosmosu

Zdjęcie: Facebook

Sowieci, którzy nie cenili zwierząt za ich cechy, ale skupiali się na wadach, postanowili zastąpić łotewską niebieską krowę bardziej typowymi rasami bydła, które dawały więcej wołowiny i nabiału. To spowodowało, że niebieska krowa prawie wyginęła. Na szczęście krowy te uratował spektakl teatralny.

Czytaj: To najprawdopodobniej najmniejsza krowa na świecie!

Zdjęcie: Instagram

W 1970 roku łotewski dramaturg Gunars Priede wypuścił sztukę “The Blue One”, która okazała się wielkim sukcesem, który przywrócił łotewskie niebieskie bydło do świadomości społecznej i stał się symbolem zanikającej tożsamości narodowej. Do 2006 roku powstało Stowarzyszenie Blue Cow Association, którego głównym celem było ratowanie tej rasy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Instagram

Łotewskie niebieskie krowy nie tylko wyglądają ładnie, ale są bardziej odporne niż większość ras, ponieważ mogą „żyć na dworze przez cały rok, nawet podczas zimowych mrozów, których wiele innych ras bydła nie może znieść” – twierdzi AFP.

Ta rasa jest również odporna na wirusa białaczki bydła, co może pomóc naukowcom zidentyfikować gen, który może w przyszłości przynosić korzyści innym rasom krów.

wad

Brak postów do wyświetlenia