Lasy Państwowe biją na alarm: „Wzrost aż o 995%”

0
658
Puszcza Białowieska, zdjęcie: facebook.com

Lasy Państwowe alarmują: bezpieczeństwo w Puszczy Białowieskiej jest zagrożone. Średnio 2,5 na 10 spotkanych drzew jest martwych i mogą zagrażać ludziom.

Z najnowszych danych, na które powołuje się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku wynika, że w Puszczy Białowieskiej znajduje się 7,5 mln m3 martwych drzew.

„Niektóre z nich są martwe od lat, próchnieją i zaczynają zagrażać ludziom i zwierzętom. Od 2014 roku, wraz ze wzrostem liczby stojących suchych drzew, wzrosło ryzyko utraty zdrowia i życia o 955%” – czytamy w komunikacie.

Najbardziej niebezpieczne są drzewa znajdujące się na ścieżkach, drogach i szlakach. Chodzi aż o 800 000 drzew. Na stronach internetowych nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej niebawem pojawi się ostrzeżenie dla turystów i mieszkańców odwiedzających Puszczę.

„Znajdujemy się w trudnym położeniu. Z jednej strony jesteśmy bezwzględnie zobowiązani do wykonywania powierzonych ustawą i przepisami około ustawowymi zadań, w szczególności dbania o bezpieczeństwo. Z drugiej strony jesteśmy zobowiązani do przestrzegania międzynarodowych ograniczeń, które w praktyce nie pozwalają nam w pełni zapobiegać niebezpieczeństwom” – podkreśla Andrzej Nowak dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Botanik zamknął w butelce roślinę. Nie przypuszczał, że przez 47 lat nie będzie musiał jej podlewać!

Nowak dodaje również, że Lasy Państwowe mogą teraz tylko „ostrzegać mieszkańców i turystów o bardzo realnym niebezpieczeństwie”. W Puszczy Białowieskiej niedługo ruszy kontrola, a po tym Lasy Państwowe „przystąpią do rzeczywistych działań zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom, turystom i zwierzętom”.

„Do tego czasu prosimy, abyście dbali o nie również we własnym zakresie. Odwiedzajcie Puszczę, ale bądźcie ostrożni” – apeluje dyrektor Nowak.

Ekolodzy sygnalizują, że zachowanie starodrzewi w puszczy jest istotnym elementem. Dzięki ich nasionom – co nie dzieje się w przypadku sztucznie zasadzanych świerków – puszcza może stale „produkować” nowe drzewa. Jednak zanim taki „klimaks” nastąpi, musi minąć około 300-400 lat.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Zapraszam do f7city.pl – znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów.