Latający samochód wykonał pierwszy w historii lot między miastami

0
488
AirCar podczas swojego pierwszego lotu międzymiastowego. Zdjęcie: Klein Vision

Wprowadzenie latających samochodów jest bliższe rzeczywistości niż nam się wydaje. Science fiction jest teraz rzeczywistością.

Latające samochody to już nie science fiction.

AirCar, latający samochód, którego przejście do trybu samochodowego zajmuje mniej niż trzy minuty na ziemi, wykonał 35-minutowy lot między międzynarodowymi lotniskami Nitra i Bratysława na Słowacji 28 czerwca, jak wynika z oświadczenia prasowego.

Podczas ostatniego lotu AirCar wykonał swoją pierwszą podróż między miastami i po raz 142. udanie lądował, zbliżając go o kolejny krok do produkcji.

„Ten lot rozpoczyna nową erę podwójnych pojazdów transportowych. Otwiera nową kategorię transportu i przywraca wolność przypisaną pierwotnie samochodom z powrotem do jednostki” – powiedział profesor Klein po wyjściu z kokpitu AirCar w Bratysławie.

AirCar „zmienił science fiction w rzeczywistość” – dodał Anton Zając, współzałożyciel Klein Vision.

Czytaj: Ławka z przebojami Wodeckiego pod Wawelem

AirCar składa skrzydła po locie. Źródło: Klein Vision

Termin „latający samochód” jest często używany jako przybliżenie tego, co widzieliśmy w science fiction.

Na przykład, podczas gdy firma eVTOL AirSpeeder twierdzi, że urzeczywistnia wyścigi latających samochodów, pojazdy firmy być może dokładniej opisywane są jako drony wyścigowe lub UAV.

Z drugiej strony AirCar to technologia, która naprawdę odzwierciedla tę nazwę. Gdy 28 czerwca wylądował na międzynarodowym lotnisku w Bratysławie, pojazd złożył skrzydło, wciągnął ogon i został przewieziony przez wynalazcę do centrum Bratysławy.

Czytaj: Pierwszy na świecie latający samochód dopuszczony do startu

AirCar zbliża się do produkcji z ponad 40 godzinami lotów testowych

AirCar został wynaleziony przez profesora Stefana Kleina i jest rozwijany pod nazwą Klein Vision. Obecnie w fazie prototypu pojazd wyposażony jest w 160-konny silnik BMW ze stałym śmigłem oraz spadochron balistyczny.

Klein Vision twierdzi również, że dwumiejscowy model waży około 1100 kg i może podnieść dodatkowe 200 kg.

AirCar Prototype 1 latał na wysokości do 2,5 km i osiągnął maksymalną prędkość przelotową 190 km/h (103 kt).

Pod nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, AirCar Prototype 1 wykonał ponad 40 godzin lotów testowych. Podczas tych lotów piloci testowi wykonali strome zakręty pod kątem 45 stopni i inne wyzwania manewrowe, aby przetestować bezpieczeństwo hybrydowego samolotu.

Następny w kolejce do rozwoju AirCar jest Prototype 2, przedprodukcyjny model firmy, który będzie wyposażony w silnik o mocy 300 KM i osiągający prędkość przelotową do 300 km/h (162 kt) i zasięg 1000 km.

Chociaż pierwotny plan Klein Vision, aby dokonać pierwszej sprzedaży AirCar do maja 2021 roku nie doszedł do skutku, a testy certyfikacyjne samolotów wciąż trwają, możemy być zaskakująco blisko zobaczenia latających samochodów wzbijających się w przestworza w celach komercyjnych.

Obejrzyj film z pierwszego w historii lotu międzymiastowego AirCar poniżej.

johannesfloe.com – Art to remember