LEGO stworzyło skaner do rezonansu magnetycznego, aby oswajać dzieci z badaniem

0
274
LEGO ogłosiło, że wysyła znowu sześćset mini-skanerów MRI zbudowanych z LEGO do szpitali na całym świecie. Pomogą dzieciom zrozumieć, jak działają skany MRI, aby nie czuły się tak przestraszone, gdy podchodzą do badania. Źródło: Twitter

Proces skanowania rezonansem magnetycznym może być przerażający, zwłaszcza dla dzieci. Pracownicy LEGO stworzyli i przekazali szpitalom na całym świecie kolejne 600 zestawów LEGO miniaturowych skanerów MRI, aby pomóc dzieciom przełamać strach dotyczący tego badania.

W 2015 roku Erik Ullerlund Staehr, jeden z pracowników firmy LEGO wpadł na pomysł, jak w ciekawy i kreatywny sposób przygotować dzieci do rezonansu magnetycznego i zmniejszyć związany z tym badaniem stres.

Firma zaprojektowała model skanera MRI z klocków LEGO, który otrzymają niektóre szpitale na całym świecie za darmo. Dzięki temu lekarze zapoznają małych pacjentów z działaniem urządzenia i pokażą, że skaner wcale nie jest tak groźny, jak się wydaje.

Zestawy składające się z 500 elementów ułatwiają pracę lekarzom, którzy wyjaśniają najmłodszym pacjentom, o co chodzi w dużym i złożonym urządzeniu do rezonansu magnetycznego.

„Jestem niezwykle dumny z tego projektu i pozytywnego wpływu, jaki już wywarł” – powiedział Erik. „Widziałem z pierwszej ręki, jak dzieci reagowały na te modele; czuły się bardziej zrelaksowane i zamieniały często bardzo stresujące doświadczenie w pozytywne, zabawne”.

Czytaj: Niewidome dzieci używają klocków LEGO w stylu Braille’a do nauki czytania

Twitter

Model skanera MRI został zaprojektowany wyłącznie na potrzeby hospitalizowanych dzieci, zatem nie trafi do regularnej sprzedaży. Całość modelu składa się z białych, szarych i niebieskich elementów, aby jak najwierniej odzwierciedlić szpitalną przestrzeń.

Od czasu stworzenia pierwszego prototypu, zespół wydziału radiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Odense używa skanerów LEGO MRI w ramach zabawnego podejścia do nauki, aby pomóc dzieciom w wieku 4-9 lat.

Model ułatwia zarówno odgrywanie ról, jak i dialog, dzięki czemu dziecko czuje się bezpiecznie, może budować pewność siebie i odporność przed prawdziwym badaniem, zmniejszając stres i niepokój.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zestawy LEGO zmniejszają również użycie znieczulenia, ponieważ zmniejszają stres i niepokój, mówi duńska firma.

„Skanery MRI wytwarzają dużo hałasu, co może być bardzo zniechęcające dla dzieci. Nasz zespół odkrył, że korzystanie z modelu LEGO doprowadziło do bardziej pozytywnych, spokojnych doświadczeń dla wielu dzieci” – powiedziała Ulla Jensen z Wydziału Radiologii. „To również korzystnie wpływa na jakość skanu MRI, który polega na tym, że osoba jest bardzo nieruchoma”.

Czytaj: Kraków: darmowa komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy

Dotarcie do większej liczby dzieci

Twitter

Z programu pilotażowego IKEA skorzystało już blisko 100 szpitali na całym świecie. Następnie, w zeszłym miesiącu, aby wywrzeć jeszcze większy wpływ, Fundacja LEGO przeskalowała projekt, zachęcając szpitale na całym świecie do ubiegania się o jeden z 600 modeli, które udostępnili — do całkowicie bezpłatnej wysyłki do szpitali.

Niedawno ponownie otworzyli proces składania wniosków, aby rozdać kolejnych 600 – i otrzymali 1500 wniosków w ciągu jednego dnia, więc jak widać, zapotrzebowanie jest duże.

Marka LEGO opracowała również cztery filmy szkoleniowe towarzyszące modelowi, aby pomóc personelowi medycznemu przeprowadzić dzieci przez proces skanowania MRI. Model ułatwia zarówno odgrywanie ról, jak i dialog, dzięki czemu dziecko czuje się bezpiecznie i może poczuć się pewniej przed badaniem.

wad

Brak postów do wyświetlenia