Lekarka dzieli się „najważniejszą rzeczą” zmniejszającą oznaki starzenia

0
165
Skóra jest jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Zdjęcie: pl.freepik.com

Nikt nie może powstrzymać starzenia się skóry wraz z wiekiem, ale istnieją sposoby na zmniejszenie oznak starzenia – bezpłatnie lub za pomocą niedrogich środków. Poniżej przedstawiamy opinię lekarki i specjalistki na temat przyczyn starzenia się skóry i tego, co ludzie mogą z tym zrobić.

Ważne jest, aby dbać o skórę, zwłaszcza w czasie upałów. Oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i worki pod oczami, są nieuniknione, ale można je redukować lub unikać tak długo, jak to możliwe.

Przyczyny przedwczesnego starzenia się skóry

Dr Ginni Mansberg, lekarka ogólna i założycielka ESK Skincare, rozmawiała z Express.co.uk o przyczynach starzenia się skóry.

Powiedziała: „Nasza skóra jest niesamowitym organem.”

„Skóra jest największym organem organizmu człowieka, a jego głównym zadaniem jest ochrona naszych ciał przed uderzeniami, zmianami ciśnienia i temperatury oraz trzymanie z dala od złych rzeczy, takich jak szkodliwe chemikalia, promieniowanie, mikroorganizmy i inne ciała obce.”

„I chociaż spełnia swoją rolę jako nasza własna zbroja i płaszcz przeciwdeszczowy, przepuszcza również odpady, co pomaga regulować temperaturę ciała.”

Dr Mansberg zaleca stosowanie SPF w celu zmniejszenia oznak starzenia.
Zdjęcie: pl.freepik.com

„Skóra także świetnie wyczuwa takie rzeczy, jak ciepło, zimno, dotyk i ból, a przez cały czas się odnawia.”

„Ale się starzeje. Zmniejsza się jej zdolność do odnawiania się.”

„To powoduje, że funkcja barierowa skóry staje się mniej skuteczna, następuje utrata siły i sprężystości skóry oraz zmniejszona zdolność do samonaprawy.”

„Skóra często zaczyna wykazywać nierównomierną pigmentację oraz zmniejszoną elastyczność i objętość”.

Czytaj: 6 owoców przeciwstarzeniowych, które każdy powinien jeść

Zdjęcie: pl.freepik.com

Dr Mansberg powiedziała: „Są dwa czynniki, które powodują starzenie się skóry. Pierwszym z nich jest po prostu tykanie zegara lub starzenie chronologiczne.”

„Drugi czynnik, często nazywany przedwczesnym starzeniem się, jest spowodowany czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza, palenie i dieta, ale jest głównie spowodowany skumulowaną ekspozycją na słońce.”

„Chociaż wiele skutków chronologicznego i przedwczesnego starzenia się skóry jest podobnych, skóra starzejąca się chronologicznie wydaje się wyglądać na suchą, cienką i pomarszczoną.”

„Z drugiej strony, przedwcześnie starzejąca się skóra wygląda na skórzastą, z większymi zmarszczkami i nierówną pigmentacją”.

Lekarka wyjaśniła, że „istnieją całkiem dobre dowody na to, co możemy zrobić, aby zmniejszyć i odwrócić niektóre oznaki przedwczesnego starzenia się skóry”.

Czytaj: Urokliwy Park Szwedzki w Krakowie – idealne miejsce na spacer

„Jeśli chodzi o starzenie chronologiczne, dowody są mniej jasne, a więc większość tego, na czym się skupiamy, to przedwczesne starzenie się” – powiedziała, zanim wymieniła, co ludzie mogą zrobić, aby zmniejszyć te oznaki przedwczesnego starzenia.

Co możesz zrobić z przedwczesnym starzeniem się skóry

„Zdrowie skóry zależy od stylu życia” – powiedziała dr Mansberg.

„Skóra się poprawi jeśli wyeliminujesz słodkie przekąski, smażone potrawy, alkohol i papierosy.”

„Jednak najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby ograniczyć i odwrócić starzenie się skóry, jest ograniczenie ekspozycji na słońce.”

„I nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby zacząć. Unikanie słońca, cień i odzież ochronna to najlepsze formy ochrony.”

„Chociaż prawdopodobnie najłatwiejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania.”

„Niepokój związany z rakiem skóry skłonił nas do skupienia się na ochronie przed promieniowaniem UVB i środka, który opisuje ochronę przed promieniowaniem UVB w pielęgnacji skóry – to SPF.”

„Ale głównym problemem związanym z przedwczesnym starzeniem się jest ekspozycja na promienie słoneczne UVA. Na produkcie do pielęgnacji skóry słowa „szerokie spektrum” (broad-spectrum) wskazują, że produkt chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dr Mansberg opisała „trzy główne grupy składników, które mają dowody na działanie przeciwstarzeniowe”.

Są to regulatory komórkowe, przeciwutleniacze i peeling chemiczny lub złuszczanie.

Ekspertka ds. pielęgnacji skóry poleciła produkty zawierające aldehyd retinowy witaminy A, który jest „zarówno wysoce skuteczny, jak i niedrażniący”.

Jeśli chodzi o przeciwutleniacze, należy zwrócić uwagę na produkty zawierające witaminy B3 i C.

Dodatkowo „składnikami o najlepszych dowodach w grupie peelingów chemicznych lub złuszczających są kwas glikolowy i mlekowy”, według dr Mansberg.