Lekarz rehabilitacji zaleca, aby spać z poduszką między nogami

0
1121
Nasza pozycja do spania może odgrywać rolę w samopoczuciu i pomóc czerpać większe korzyści ze snu.

Przeciętny człowiek śpi jedną trzecią swojego życia.

Nie można bagatelizować wagi tego procesu: w tym czasie nasze tkanki są przywracane, uwalniane są toksyny, a mózg przetwarza otrzymane informacje. Jednocześnie zbyt mało osób wie, jak prawidłowo spać. Co więcej, wiele osób nawet o tym nie myśli.

Jeśli zaczniesz kopać głębiej dowiesz się, że sen również decyduje o tym, czy będziesz w dobrym nastroju, czy też będziesz miał dość energii do końca dnia. Wszystkie procesy metaboliczne są również związane ze snem. Aby jednak czuć się komfortowo i mieć pewność co do jakości snu, wystarczy wiedzieć, jak się położyć.

Pozycje do spania i na co wpływają

Zanim zaczniesz, pamiętaj, w jakiej pozycji zazwyczaj śpisz. Możliwości jest wiele, ale spróbuj dokładnie zapamiętać, jak leżysz: na plecach, brzuchu czy boku?

Spanie na plecach

Przez długi czas uważano, że ta pozycja jest najbardziej przydatna. Jednak nie wszystko jest tak proste, jak byśmy chcieli. Tę pozycję do spania trudno nazwać poprawną.

Lekarze jednogłośnie twierdzą, że kiedy śpisz na plecach, toksyny są gorzej wydalane z mózgu. Trudniej oddychać, pojawia się chrapanie. Ponadto nie jest to najbardziej zdrowa pozycja dla kręgosłupa.

Rozwiązanie: lepiej spać na plecach, jeśli górna połowa tułowia jest umieszczona wyżej niż dolna. Tak, jakbyś siedział na bardzo niskim krześle.

Czytaj: 6 rzeczy, które dzieją się z Twoim ciałem, gdy śpisz na świeżym powietrzu

Spanie na brzuchu

Tylko sen na brzuchu może być gorszy niż odpoczynek na plecach. Jest to szczególnie szkodliwe dla kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Toksyny w tej pozycji nie są wydalane z mózgu, a oddychanie może być trudne.

Rozwiązanie: jeśli regularnie śpisz na brzuchu, spróbuj spać bez poduszki. Będziesz zaskoczony, jak bardzo zmniejszy się obciążenie szyi.

johannesfloe.com – Art to remember

Spanie na boku

To najbardziej poprawna i wygodna pozycja do spania. Najmniej trudna do oddychania, deformuje krzywizny kręgosłupa i sprzyja wydalaniu toksyn. Poduszka powinna być wystarczająco wysoka, aby głowa i szyja leżały poziomo.

Jak poprawić sen? Umieść kolejną poduszkę między nogami. Czy kiedykolwiek we śnie wcisnąłeś kołdrę między kolana? To najwygodniejsza pozycja dla kręgosłupa!

Sztuczka z poduszką między udami nie jest nowa. W najzdrowszym narodzie świata, jakim jest Japonia, bardzo popularne są poduszki dakimakura. Mają wydłużony kształt, więc wygodnie jest je przytulać we śnie. Sen jest korzystniejszy i nie szkodzi układowi mięśniowo-szkieletowemu.

Wiedziałeś o tym?

Źródło: otoz.com.ua

Czytaj: Znana cukiernia w Krakowie prosi mieszkańców o pomoc. “Pomóżcie nam stanąć na nogi”