
Leniwi ludzie są mądrzejsi, odnoszą większe sukcesy i są lepszymi pracownikami. Kto by pomyślał?
Bądźmy szczerzy, leniwi ludzie mają złą reputację, zwłaszcza gdy niektórzy z miliarderów odnoszących największe sukcesy są postrzegani jako ich przeciwieństwa. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że dorastamy, słysząc, jak ludzie mówią takie rzeczy: Leniwi ludzie nie są ludźmi sukcesu.
Na przykład założyciel Virgin Group, Richard Branson, codziennie wstaje o 5 rano. Odpowiada na e-maile, je śniadanie z rodziną, czyta wiadomości, bierze udział w spotkaniach i uprawia sporty, takie jak tenis, bieganie i kitesurfing — a wszystko to przed pójściem spać o 23:00. Zasadniczo Branson jest niezwykle aktywną i spełnioną osobą (i nazywanie go leniwym powinno być przestępstwem).
Nietrudno więc zrozumieć, dlaczego leniwi ludzie są uważani za mniej inteligentne osoby i mniej odnoszące sukcesy w karierze. Na szczęście dla wszystkich „leniwych” nauka odkryła dowody na to, że lenistwo może być oznaką inteligencji.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Nauka wspiera lenistwo
Według badania z 2015 roku opublikowanego w Journal of Health Psychology, ludzie, którzy są mniej aktywni fizycznie, wydają się być inteligentniejsi niż osoby aktywne fizycznie. Badacze opracowali nawet fantazyjny opis „lenistwa” — nazywają to „potrzebą poznania”. Ludzie, którzy mają tę cechę, pragną uporządkowanych i rozsądnych sposobów patrzenia na świat i często wykonują czynności, które zapewniają intensywną stymulację umysłową, takie jak burza mózgów lub debata.
Dane wykazały, że osoby z wysokim IQ mniej się nudzą, przez co są mniej aktywne i spędzają więcej czasu na myśleniu.
W badaniu naukowcy wykorzystali kwestionariusz do oceny „potrzeby poznania”. 60 badanych zostało podzielonych na dwie grupy („myśliciele” i „nie myślący”) na podstawie ich odpowiedzi w ankiecie. Następnie wszyscy uczestnicy nosili urządzenia do śledzenia aktywności przez siedem dni, zapewniając naukowcom wgląd w ich nawyki.
Dane pokazały, że osoby z wysokim IQ mniej się nudzą, co prowadzi do mniejszej aktywności i spędzania więcej czasu na myśleniu. Bardzo aktywna grupa łatwo się nudziła, kiedy musiała siedzieć nieruchomo i skupiać się na swoich abstrakcyjnych myślach. Zamiast tego woleli stymulować swój umysł aktywnymi zadaniami, takimi jak sport i inne aktywności fizyczne.
Wyniki badania wykazały, że grupa myśląca była znacznie mniej aktywna niż osoby niemyślące.
Badanie opublikowane w The Independent także sugeruje, że mniej aktywne osoby, „leniwe”, mogą być bardziej bystre niż te, które są stale aktywne.
„Wyniki badania przeprowadzonego w USA wydają się potwierdzać pogląd, że ludzie z wysokim IQ nie nudzą się często, prowadzi to do spędzania więcej czasu na myśleniu… osoby nie myślące łatwiej się nudzą, więc muszą wypełnić swój czas aktywnością fizyczną”.
Ale naukowcy ostrzegają nas również, abyśmy nie zadowalali się lenistwem, ponieważ jak wszystko bez umiaru, może to stać się złym nawykiem – i szkodliwym dla naszego zdrowia.
Czytaj: Nowa Małopolska Konserwator Zabytków została odwołana po jednym dniu
Czy leniwi ludzie są naprawdę mądrzejsi i odnoszą więcej sukcesów?
Część problemu może mieć związek z tym, jak postrzegamy samo lenistwo; bardzo możliwe, że rzeczy, które kojarzą nam się z lenistwem, w rzeczywistości wcale nie wskazują na lenistwo.
Bill Gates był często cytowany, jak powiedział: „Zawsze wybieram leniwą osobę do ciężkiej pracy, ponieważ leniwa osoba znajdzie na to łatwy sposób”. To, czy Gates to w ogóle powiedział, jest wątpliwe, ale cytat wciąż się powtarza – a to dlatego, że jest w tym trochę prawdy.
Wielu myślicieli obsesyjnie krytycznych (takich jak ludzie o wysokiej „potrzebie poznawczej”) jest zaniepokojonych ograniczeniem marnotrawstwa działań i zamiast tego woli korzystać z wydajnych procesów. Być może więc zatrudnienie leniwej osoby nie jest wcale najgorszym pomysłem. Prawdopodobnie będą to myśliciele strategiczni, którzy potrafią wymyślić inteligentne skróty, sposoby eliminowania problemów, oszczędzania czasu i wnoszenia nowych, innowacyjnych pomysłów do firmy.
Czytaj: 7 porad od leniwej mamy psycholog. Rodzice z całego świata są jej wdzięczni
„Fałszywe lenistwo”
Michael Lewis, autor bestsellerów „Moneyball” i „The Big Short”, jest mądry i odnoszący sukcesy, i nie stroni od bycia nazywanym leniwym. W rzeczywistości większość swojego sukcesu przypisuje bezpośrednio lenistwu.
„Moje lenistwo działa jak filtr”, powiedział kiedyś w wywiadzie z Ryanem Smithem, dyrektorem generalnym firmy zajmującej się ankietami internetowymi Qualtrics. „Coś musi być naprawdę dobre, zanim zdecyduję się nad tym popracować”.
Postrzeganie lenistwa przez Lewisa jest tym, co można nazwać „fałszywym lenistwem”: fakt, że jego lenistwo przyczyniło się do jego sukcesu, obala negatywne stereotypy dotyczące lenistwa.
Internetowe gry wideo to kolejny przykład „fałszywego lenistwa”. Jest to często postrzegane jako bezmyślna czynność, którą cieszą się głównie leniwi ludzie. Ale każdy, kto kiedykolwiek grał w Fortnite, wie, że wymaga to sporego myślenia strategicznego i rozwiązywania problemów.
Sam Elon Musk był znany z tego, że jest płodnym graczem i z pewnością trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek nazwał go leniwym. Po ponad 100-godzinnych tygodniach pracy i latach bez urlopu Musk zbudował co najmniej sześć niezwykle prosperujących firm. Jest tak daleki od „nieinteligentnego”, jak to tylko możliwe.
Masz również Marka Zuckerberga i Larry’ego Page’a wśród legionów szalenie odnoszących sukcesy ludzi, którzy lubią grać w internetowe gry wideo. Znowu te dwie osoby nie są ani leniwe, ani nieinteligentne.
Najważniejsze jest to, że „leniwy” to szeroko pojęte słowo. Mimo to dowody wskazują, że moglibyśmy sobie pozwolić na bycie bardziej świadomym tego, jakie cechy danej osoby skłaniają nas do dokonania takiego osądu. W międzyczasie powinniśmy rozważyć przyjęcie pozytywnych aspektów naszego wewnętrznego lenistwa.