Levi’s przetwarza stare dżinsy, aby wyprodukować nowe dżinsy

0
403
Levi’s współpracuje z Renewcell, aby stworzyć najbardziej ekologiczne dżinsy w historii. Zdjęcie: Pixabay

Najbardziej ekologiczne dżinsy Levi’s w historii dzięki współpracy z Renewcell.

Marka odzieżowa Levi’s znalazła nowy sposób wspierania zrównoważonego rozwoju środowiska.

Współpracując ze szwedzkim start-upem Renewcell, marka odzieżowa Levi’s zastosowała technologię, która przetwarza stare dżinsy na nowy materiał do produkcji nowych dżinsów.

Co więcej, te nowe dżinsy są zaprojektowane z myślą o pełnej cyrkulacji, aby zapewnić, że same również łatwo nadają się do recyklingu.

Projekt dżinsów obejmuje lamówki i metki wykonane z bawełny (zamiast innych materiałów używanych wcześniej), aby zapewnić, że zużyte dżinsy można z łatwością przetworzyć na nowe dżinsy.

Tak więc, kupując nową parę od Levi’s, możesz nosić niektóre części dżinsów innej osoby.

Dla dobra środowiska

Ta technologia zapowiada nową drogę do zrównoważonego rozwoju zarówno biznesowego, jak i środowiskowego. Wykazała ogromny wpływ na ogólny cykl życia produktów marki – obniżając koszty związane z uprawą i przetwarzaniem bawełny.

Pod względem środowiskowym znacząco przyczyniła się do zmniejszenia śladu wodnego, węglowego i chemicznego związanego z uprawą, przetwarzaniem i barwieniem bawełny. Na przykład uprawa bawełny do produkcji pary dżinsów wymagałaby ponad 2500 litrów wody, ale użycie tkaniny wykonanej z bawełny z recyklingu znacznie zmniejszyło to zużycie.

Ta nowa technologia firmy Renewcell jest również znaczącym ulepszeniem w stosunku do starszej technologii recyklingu tkanin, która znacznie pogorszyła jakość włókna.

21 lipca marka Levi’s wprowadziła na rynek najbardziej ekologiczne dżinsy w historii, odzież wykonaną z bawełny organicznej i Circulose, przełomowego materiału wykonanego ze znoszonych dżinsów.

Odzież może zostać poddana recyklingowi w ramach istniejących procesów recyklingu chemicznego.

Technologia Renewcell rekonstruuje bawełnę z recyklingu, całkowicie rozpuszczając przypominającą miazgę tkaninę bawełnianą i przepuszczając ją siłą przez maleńkie dysze, aby uzyskać wysokiej jakości materiał zwany Circulose (odmiana wiskozy). Levi’s produkuje obecnie dżinsy, które mają około 40% Circulose, a reszta to bawełna organiczna.

Levi’s inwestuje teraz w badania i rozwój, aby zbadać i opracować sposoby na zwiększenie zawartości cyrkulacji w dżinsach, mając na celu ostateczne wytworzenie dżinsów w 100% z bawełny nadającej się do recyklingu, a także sprawienie, by przypominały bawełnę.

Czytaj: Nierówno uszyte dżinsy – najnowsze ubrania z kolekcji 2021

Pixabay

Circulose

Zatoczenie pełnego koła mody, od dżinsu do dżinsu, wraz z marką tak kultową jak Levi’s to spełnienie marzeń. Aby moda była zrównoważona, ważne jest, aby pokazać ludziom, że materiał taki jak Circulose jest prawdziwą alternatywą dla dziewiczej bawełny zarówno pod względem wydajności, jak i stylu. Nie mogę wymyślić lepszego dowodu niż umieszczenie takich dżinsów Levi’s w sklepach na całym świecie” – mówi Patrik Lundström, dyrektor generalny Renewcell.

Aby wyprodukować Circulose, Renewcell ponownie wykorzystuje zużyte tkaniny bawełniane, takie jak zużyte dżinsy, w procesie podobnym do recyklingu papieru.

Przychodzące materiały odpadowe są rozkładane za pomocą wody. Kolor jest następnie usuwany z tych materiałów za pomocą ekologicznego wybielacza. Po usunięciu wszelkich włókien syntetycznych z mieszanki, mieszanina jest suszona, a nadmiar wody jest usuwany, pozostawiając arkusz Circulose. Arkusz ten jest następnie przerabiany na włókno wiskozowe, które łączy się z bawełną i wplata w nową tkaninę.

Chcemy poddać dżinsy Levi’s recyklingowi w sposób, który nie umniejsza ich jakości. Współpracując z Renewcell, nasz recykling odzieży to ważny krok naprzód” — zauważa Una Murphy, starszy projektant ds. innowacji w firmie Levi’s.

Recykling sprawia, że odzież nie trafia na wysypiska śmieci i minimalizuje zużycie zasobów naturalnych. Przekształcamy stare dżinsy w wysokiej jakości materiały, wychodząc poza tradycyjny recykling bawełny, który skraca i łamie włókna. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości włókna, dżinsy Levi’s trwają dłużej, a projektowanie pod kątem kolistości pozwala naszym starym dżinsom stać się nowymi, raz za razem.”

Jest to wyzwanie związane ze zrównoważonym rozwojem, z którym borykamy się od lat, więc naprawdę ekscytujące jest widzieć, jak aspirująca koncepcja staje się znaną parą dżinsów Levi’s, którą konsumenci mogą kupić i nosić” – mówi Paul Dillinger, wiceprezes Levi’s ds. globalnych innowacji produktowych. „Branża modowa od dawna goni za potencjałem „gospodarki o obiegu zamkniętym. Dżinsy, które stworzyliśmy we współpracy z Renewcell, udowadniają, że jest to możliwe”.

Ponadto Circulose jest produkowane w pierwszym w swoim rodzaju zakładzie recyklingu zasilanym energią odnawialną w Kristinehamn w Szwecji. Przekłada się to na dżins, który wymaga mniej wody i energii, pozostawiając nam ogólnie lżejszy ślad węglowy.

Czytaj: Nowy mural w Poznaniu jest lekcją polsko-węgierskiej historii

Marka Levi’s

Marka Levi’s jest uosobieniem klasycznego amerykańskiego stylu i niewymuszonego luzu. Od czasu ich wynalezienia przez Levi Strauss & Co. w 1873 roku, dżinsy Levi’s stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów odzieży na świecie – przykuwając wyobraźnię i lojalność ludzi od pokoleń.

Dziś portfolio marki Levi’s nadal ewoluuje dzięki nieustannemu pionierskiemu i innowacyjnemu duchowi, który nie ma sobie równych w branży odzieżowej. Ich oferta wiodącej odzieży dżinsowej i akcesoriów jest dostępna w ponad 110 krajach, pozwalając osobom na całym świecie wyrazić swój osobisty styl.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Renewcell

Założona przez innowatorów ze Sztokholmskiego Królewskiego Instytutu Technologicznego w 2012 roku, Renewcell to wielokrotnie nagradzana firma modowa z siedzibą w Szwecji. Wizją firmy jest utorowanie drogi do zrównoważonego świata poprzez produkcję wysokiej jakości produktów z tekstyliów pochodzących z recyklingu.

Dzięki opatentowanemu procesowi Renewcell może przetwarzać celulozowe odpady tekstylne, takie jak bawełna i wiskoza, przekształcając je w nieskazitelny nowy materiał o nazwie Circulose.

Firma otrzymała inwestycje od firm modowych, takich jak H&M, i jest regularnie doceniana za swoją pracę na rzecz zrównoważonego rozwoju mody. Ostatnio firma Renewcell zdobyła nagrodę Norrsken Impact Award, przyznawaną nordyckim startupom pracującym nad rozwiązywaniem największych światowych wyzwań, i została finalistką nagród zarówno Fast Company World Changing Ideas Awards 2020, jak i Draper’s Sustainable Fashion Awards 2020.