Liczba ofiar śmiertelnych ptaków spadła o 70% dzięki odrobinie czarnej farby na łopatach turbiny wiatrowej

0
417
Zdjęcie: Stock Photos from MarijsE/Shutterstock

Energie alternatywne są ważnym sposobem pomagania w zachowaniu stanu naszej planety. Ale nie zawsze obchodzi się bez problemów. Na przykład energia wiatrowa może mieć duży wpływ na ptaki i nietoperze, które często wlatują w turbiny wiatrowe. Teraz naukowcy odkryli proste rozwiązanie, które pozwoli nam czerpać korzyści z energii wiatru bez szkody dla przyrody.

US Fish and Wildlife Service szacuje, że w Stanach Zjednoczonych z powodu kolizji turbin wiatrowych ginie rocznie od 140 000 do 500 000 ptaków. Aby zobaczyć, w jaki sposób można zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych, naukowcy z Norweskiego Instytutu Badań Przyrody i szwedzkiego Obserwatorium Ptaków Jeziora Ånnsjön opublikowali niedawno badanie, w którym zbadano skuteczność prostego pomalowania na czarno pojedynczej łopaty turbiny. Wyniki są zachęcające.

Naukowcy zdecydowali się pomalować jedną łopatę na czarno, ponieważ poprzednie badania wykazały, że zmniejsza to rozmycie ruchu. Ponieważ ptaki mają wąskie pole widzenia z przodu i często używają widzenia peryferyjnego do szukania ofiary i drapieżników, wszystko, co może lepiej sygnalizować poruszający się obiekt, teoretycznie zmniejszyłoby liczbę incydentów.

Czytaj: Energia wiatrowa w Wielkiej Brytanii może wkrótce być tak tania, że da zysk rządowi i obywatelom

Zdjęcie: Roy Moel et al.

Aby sprawdzić swoją hipotezę, naukowcy przeprowadzili badanie w archipelagu Smøla u wybrzeży środkowej Norwegii. Od 2006 roku psy były wykorzystywane do wykrywania ofiar śmiertelnych ptaków na farmie wiatrowej na wyspie. To wstępne badanie trwało siedem i pół roku, po czym łopaty czterech turbin pomalowano na czarno. Następne trzy i pół roku wykorzystano na zbadanie wpływu.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

To, co odkryli podczas początkowej, niepomalowanej Łopaty, to fakt, że te cztery turbiny zabiły 11 ptaków. Po pomalowaniu liczba ta zmniejszyła się do sześciu ptaków, podczas gdy w grupie kontrolnej, która nie została pomalowana, wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Ogółem po pomalowaniu turbin odnotowano średnio 71,9% spadek rocznej śmiertelności.

Jest to obiecująca informacja, ponieważ koszt wdrożenia tego systemu jest stosunkowo niewielki – zwłaszcza gdy jest to wykonywane przed zainstalowaniem turbin wiatrowych. Oczywiście naukowcy ostrzegają, że potrzebne są dalsze badania, aby utrwalić ich odkrycia. Ponieważ liczba ofiar śmiertelnych zmieniała się z roku na rok, dłuższe badanie – i jedno z użyciem większej liczby turbin – z pewnością byłoby przydatne. Ale mimo to te wstępne ustalenia są z pewnością pozytywne.

Mamy nadzieję, że naukowcy będą podążać tą ścieżką, aby energia wiatrowa stała się jeszcze bezpieczniejszym i skuteczniejszym wyborem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Źródło: arstechnica.com

Czytaj: Na ulice Poznania wyjadą nowe autobusy elektryczne