Liczba zgonów spowodowanych terroryzmem osiąga najniższy poziom od pięciu lat

0
446
Liczba zgonów spowodowanych terroryzmem spada już piąty rok z rzędu. Zdjęcie: pixabay.com

Globalna liczba zgonów spowodowanych terroryzmem spadła piąty rok z rzędu w 2019 roku minus 15% w porównaniu z rokiem poprzednim, kontynuując pozytywny trend.

Global Terrorism Index (GTI) 2020 informuje, że śmiertelność spowodowana terroryzmem osiągnęła szczyt w 2014 roku, a liczba zgonów spadła od tego czasu o 59 procent.

Raport roczny, który prowadzony jest już ósmy rok, jest opracowywany przez instytut Instytutu Ekonomii i Pokoju (IEP), który wykorzystuje szereg czynników do obliczania wyniku, w tym liczbę wypadków, ofiar śmiertelnych, obrażeń i zniszczeń mienia.

103 kraje poprawiły swoje wyniki, przy czym największy spadek liczby zgonów nastąpił w Afganistanie i Nigerii, chociaż nadal są to jedyne dwa kraje, w których zginęło ponad 1000 osób w wyniku terroryzmu. To największa liczba krajów, w których odnotowano poprawę co roku od momentu powstania raportu.

Na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej drugi rok z rzędu odnotowano największą regionalną poprawę w zakresie terroryzmu, odnotowując najniższą liczbę zgonów od 2003 roku.

Największy wzrost terroryzmu nastąpił w Burkina Faso, pogorszenie odnotowano również w Sri Lance, Mozambiku, Mali i Nigrze.

Konflikt pozostaje głównym motorem terroryzmu, a ponad 96% zgonów spowodowanych terroryzmem w 2019 r. miało miejsce w krajach będących już w konflikcie.

Ameryka Środkowa i region Karaibów odnotowały najniższy wpływ terroryzmu.

Czytaj: Ten superbohater uratował już ponad 1600 dzieci przed handlem seksualnym

Liczba zgonów spowodowanych przez terrorystów przypisywanych talibom spadła o 18%, a siła i wpływy Państwa Islamskiego również spadają, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Po raz pierwszy od kiedy grupa stała się aktywna, była odpowiedzialna za mniej niż tysiąc zgonów w ciągu jednego roku.

Spadkowi terroryzmu towarzyszyło również zmniejszenie globalnego wpływu terroryzmu na gospodarkę, który zmniejszył się o 25 procent.

Odkąd Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła COVID-19 globalną pandemią w marcu 2020 r., wstępne dane sugerują spadek zarówno liczby incydentów, jak i zgonów spowodowanych terroryzmem w większości regionów świata.

Pełny raport GTI 2020 jest dostępny online pod adresem visionofhumanity.org.

Czytaj: We Wrocławiu trwa budowa szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19

johannesfloe.com – Art to remember