Liśćmi orzecha wyleczysz poważne schorzenia. To niedocenione drzewo lecznicze!

0
13698
Liście orzecha włoskiego już od czasów starożytnych znane są jako remedium na wiele dolegliwości.

Lubisz czasami jeść orzechy? Ja też! Mimo to mało ludzi ma świadomość, że w przypadku orzecha włoskiego bardzo wartościowe są również jego liście. Zawierają one bowiem bardzo dużo witamin, glukozydów, flawonoidów, karotenoidów czy olejków eterycznych. Zobacz, jakie poważne schorzenia wyleczysz liśćmi orzecha włoskiego.

Dodatkowo, liście orzecha włoskiego mają także właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, przeciwgrzybicze. Przyspieszają gojenie, działają ściągająco i przeciwzapalnie.

Kiedy zbierać liście orzecha włoskiego?

Liście orzecha włoskiego mogą skutecznie pomóc w przypadku wielu dolegliwości.

Liście orzecha włoskiego najlepiej zbierać na końcu maja i w czerwcu, ponieważ w tym okresie są już odpowiednio rozwinięte. Jak widzicie teraz jest najlepszy czas na ich zbieranie. Nie zmarnujcie tej okazji! Pamiętajcie, aby zbierać tylko liście zdrowe. Liście z plamami czy innymi objawami chorób nas nie interesują.

Liście należy zerwać i wysuszyć w zaciemnionym i przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu należy zostawić liście, których barwa została zielona. Brązowe należy wyrzucić. Wysuszone liście należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Napar

Liście orzecha włoskiego są surowcem stosowanym przede wszystkim w chorobach skórnych.

Z suszonych liści orzecha włoskiego można przygotować napar. Łyżkę rozdrobnionych, suszonych liści należy zalać wrzącą wodą (250 ml), odczekać godzinę i przecedzić. Napar należy pić w ilości 1/3 szklanki, 3 razy dziennie przed posiłkami.

Napar ten sprawdza się w przypadku biegunek czy stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Można go też używać zewnętrznie jako okłady – będzie to świetne lekarstwo dla cery trądzikowej czy pomoże na liszaj i zapalenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym zdrowym pokonać ochotę na coś słodkiego?

Odwar

Liście orzecha włoskiego zbierane w maju i czerwcu mają cenne właściwości lecznicze.

Z suszonych liści orzecha włoskiego można również sporządzić odwar. Należy łyżkę rozdrobnionych, suszonych liści zalać 0,5 l letniej wody i podgrzewać przez 10 minut, nie dopuszczając do wrzenia wody. Następnie trzeba odczekać 5 minut. Odwar ten można stosować do płukania jamy ustnej. Zlikwiduje także nadmierną potliwość stóp czy grzybicę.

Kąpiele

Liście orzecha włoskiego wykazują szeroki zakres działania leczniczego. Mają silne właściwości bakteriobójcze w stosunku do wielu bakterii.

Liście orzecha pomogą także na choroby skóry. Należy o,5 kg zmielonych liści zagotować z 1,2 l wody i gotować na wolnym ogniu przez 30 minut. Następnie należy rozcieńczać w stosunku 1:1 z gorącą wodą (37 stopni) i używać do kąpieli w leczeniu chorób skóry: pęcherze, wypryski, wysypki ropne, itd oraz choroby stawów.

Można również znaleźć zastosowanie w kosmetyce. Należy 80 g rozdrobnionych liści zalać olejem roślinnym (300 g) i odstawić w ciemne miejsce na 15-20 dni.

Suszone liście poleca się również przy zapaleniu węzłów chłonnych, pęcherza i sutka. W tym przypadku należy łyżkę rozdrobnionych, suszonych liści zalać 0,5 szklanki wody. Należy wypijać 2 łyżki stołowe 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkami.

Lecznicza nalewka

10 młodych zielonych orzechów należy dokładnie umyć i całe pokroić na małe kawałeczki, włożyć do słoja, posypać 8 łyżeczkami cukru i zalać 200 ml 70% wódki zrobionej ze spirytusu. Obowiązkowo należy używać rękawiczek, bo orzechy bardzo brudzą skórę. Słój ze składnikami należy odstawić na miesiąc, potrząsając nim codziennie.

Po miesiącu nalewkę trzeba przecedzić przez pieluchę lub gazę i przelać do ciemnych butelek. Leczniczą nalewkę należy stosować 2-3 razy dziennie, mieszając 40 kropli z wodą lub na łyżeczce z cukrem. Nalewka pomaga przy biegunkach, dolegliwościach wątroby, bólach żołądka i jelit oraz ogólnie oczyszcza organizm.

Podziel się z innymi tą cenną informacją o leczniczych właściwościach liści orzecha włoskiego.

Źródło: smakdnia.pl/fronda.pl

Jesteś z Krakowa? Zapraszam do f7krakow.pl
Jesteś z Poznania? Zapraszam do
 f7poznan.pl
Jesteś z Wrocławia? Zapraszam do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Zapraszam do 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Zapraszam do 
f7lodz.pl