Ludzie lubią lub kręcą nosem na te same zapachy. O jakie chodzi?

0
235
Naukowcy twierdzą, że zapach wanilii jest uwielbiany na całym świecie. A jakich zapachów nie lubimy? Zdjęcie: pl.freepik.com

Często uważano, że nasze pochodzenie kulturowe odgrywa ważną rolę w zapachach, które lubimy i których nie znosimy.

Ale nowe badanie sugeruje, że ludzie lubią lub kręcą nosem na te same zapachy, niezależnie od tego, skąd pochodzą.

Naukowcy twierdzą, że zapach wanilii jest uwielbiany na całym świecie, podczas gdy zapach sera, soku jabłkowego i spoconych stóp jest najmniej lubiany na całym świecie.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Instytutu Karolińskiego w Szwecji dodał, że nasze preferencje są determinowane przez strukturę każdej cząsteczki zapachowej.

Autor badania, dr Artin Arshamian, powiedział: „Chcieliśmy zbadać, czy ludzie na całym świecie mają taką samą percepcję zapachów i lubią te same rodzaje zapachów, czy też jest to coś, czego wyuczono kulturowo.”

„Tradycyjnie postrzegano to jako kulturowe, ale możemy pokazać, że kultura ma z tym bardzo niewiele wspólnego.”

„Kultury na całym świecie w podobny sposób oceniają różne zapachy, bez względu na to, skąd pochodzą, ale preferencje zapachowe mają aspekt osobisty, choć nie kulturowy”.

Dodał: „Teraz wiemy, że istnieje uniwersalna percepcja zapachu, która jest napędzana przez strukturę molekularną i to wyjaśnia, dlaczego lubimy lub nie lubimy określonego zapachu”.

Autorzy przebadali dziewięć grup osób o bardzo odmiennym stylu życia, aby sprawdzić, czy preferencje zapachowe danej osoby były powiązane z ich kulturą.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niektórzy nie jedli zbyt często zachodnich potraw lub korzystali z zachodnich towarów.

„Ponieważ grupy te żyją w tak odmiennych środowiskach, takich jak las deszczowy, wybrzeże, góry i miasto, rejestrujemy wiele różnych rodzajów „doświadczeń zapachowych” – mówi dr Arshamian.

235 osób, które wzięły udział, poproszono o uszeregowanie zapachów w skali od przyjemnego do nieprzyjemnego.

Różne osoby w każdej grupie miały własne preferencje, ale było bardzo niewiele różnic między każdą grupą.

Najładniej pachniała wanilia, a następnie maślan etylu, który pachnie jak brzoskwinie.

Najmniej popularnym zapachem był kwas izowalerianowy, który znajduje się w serze, mleku sojowym, soku jabłkowym, a nawet w pocie stóp.

Czytaj: 9 zaskakujących przyczyn brzydkiego zapachu ciała

Zmienność można wyjaśnić przede wszystkim osobistymi preferencjami, a następnie strukturą molekularną.

Naukowcy stwierdzili, że ludzie mogą lubić i nie lubić tych samych zapachów, ponieważ umiejętność wąchania nieprzyjemnych zapachów była przydatna, gdy ludzie ewoluowali.

Dr Arshamian powiedział: „Następnym krokiem jest zbadanie, dlaczego tak się dzieje, poprzez powiązanie tej wiedzy z tym, co dzieje się w mózgu, gdy wyczuwamy określony zapach”.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Current Biology.

Czytaj: Łódź Design Festival w tym roku pod hasłem RE:GENERACJA