Ludzki język może faktycznie „powąchać” rzeczy

0
279
Badanie dowodzi, że receptory wykrywające zapachy w nosie są również obecne na języku. Zdjęcie: Pixabay

Wiesz, jak rozpoznajemy, że truskawki pachną, mimo że same truskawki nie mają zapachu?

Nowe badania pokazują, że smak i zapach są ze sobą znacznie bardziej powiązane, niż wcześniej sądziliśmy. Wyniki pokazują, że ludzki język ma zdolność wykrywania zapachów.

Zespół naukowców z Monell Chemical Senses Centre w Filadelfii donosi o znalezieniu funkcjonalnych receptorów węchowych – czujników wykrywających zapachy w nosie – w komórkach smakowych naszych języków. Odkrycia sugerują, że interakcje między zapachem a smakiem, które składają się na smak, mogą w rzeczywistości zaczynać się na języku, a nie w mózgu.

Pachnące truskawki

„Nasze badania mogą pomóc wyjaśnić, w jaki sposób cząsteczki zapachu modulują postrzeganie smaku” – powiedział starszy autor badania, Mehmet Hakan Ozdener, doktor medycyny i biolog komórkowy w Monell Center.

„Może to prowadzić do opracowania modyfikatorów smaku opartych na zapachu, które mogą pomóc zwalczyć nadmierne spożycie soli, cukru i tłuszczu w chorobach związanych z dietą, takimi jak otyłość i cukrzyca”.

Wiesz, jak rozpoznajemy, że truskawki pachną, mimo że same truskawki nie pachną, kiedy je wąchasz? To pokazuje, jak zapach pomaga tworzyć smak.

Zmysł smaku obsługuje na języku cząsteczki słodkie, słone, kwaśne, gorzkie i pikantne. Wyewoluował jako szybki sposób dla naszych mózgów, aby dowiedzieć się, jak pożywne jest coś, co żujemy, i upewnić się, że nie jest to toksyczne ani trujące. Gruszka i jabłko smakują prawie tak samo, jeśli zatkasz nos podczas jedzenia. To, co robi nasz mózg, kiedy coś jemy, to łączenie smaku i zapachu z informacjami z innych zmysłów, aby stworzyć to, co postrzegamy jako smak.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Do tej pory smak i zapach były uważane za niezależne układy sensoryczne, które nie oddziaływały wzajemnie na siebie, dopóki odpowiednie informacje od nich nie dotarły do ​​mózgu. Jednak dr Ozdener zdał sobie sprawę, że nikt wcześniej nie sprawdził tego założenia. Dr Ozdener podjął się tego badania po tym, jak jego 12-letni syn zapytał, czy węże wysuwają swoje języki, aby mogły wąchać. Tak więc, wraz z kolegami z Monell Center, Ozdener zajął się hodowlą żywych ludzkich komórek smakowych.

Czytaj: Tyle zapachów potrafi rozróżnić ludzki nos. Niesamowite!

Po opracowaniu technik, zespół zbadał komórki, znajdując wiele molekuł obecnych w ludzkich receptorach węchowych. Następnie wykorzystali obrazowanie wapnia, aby pokazać, że komórki te reagują na cząsteczki zapachu w sposób podobny do komórek receptorów węchowych. Podsumowując, dane wskazują, że receptory węchowe odgrywają rolę w naszych układach smakowych – poprzez interakcję z receptorami smaku na języku. Inne eksperymenty przeprowadzone przez naukowców z Monell Center wykazały, że pojedyncza komórka smakowa może zawierać zarówno receptory smakowe, jak i węchowe, co potwierdza obecne odkrycia.

„Obecność receptorów węchowych i smakowych w tej samej komórce zapewni nam ekscytujące możliwości badania interakcji między bodźcami zapachowymi i smakowymi na języku” – powiedział Ozdener.

Odkrycia pomagają nam lepiej zrozumieć interakcje zapachu i smaku.

Artykuł “Mammalian Taste Cells Express Functional Olfactory Receptors” został opublikowany w czasopiśmie Chemical Senses.

Czytaj: „Wirtualny Urzędnik”, czyli Kraków przyjazny mieszkańcom