Madam C.J. Walker była pierwszą milionerką. Barbie uhonorowała ją nową lalką

0
121
Ta kobieta powinna być powszechnie znana.

Jej produkty do pielęgnacji włosów były legendą.

Nowa lalka Barbie upamiętnia Madam C.J. Walker, której firma zajmująca się pielęgnacją włosów uczyniła z niej pierwszą udokumentowaną kobietę-milionerkę.

„Jako pionierka w dziedzinie przedsiębiorczości, filantropii i aktywizmu, tworząca wzór dla samozwańczej amerykańskiej bizneswoman i innowatorów XX wieku, Madam C.J. Walker jest ucieleśnieniem naszej serii Barbie Inspiring Women” – Lisa McKnight, wiceprezeska wykonawcza i globalna szefowa Barbie i lalek dla Mattel, powiedziała w oświadczeniu.

Na długo przed zamożnymi wpływowymi influencerkami, Madam C.J. Walker stała się znana jako pierwsza amerykańska milionerka, która sama się dorobiła, dzięki swojej domowej linii produktów do pielęgnacji włosów dla czarnoskórych kobiet.

Preparaty do skóry głowy, balsamy, żelazne grzebienie i pomady królowej kosmetyków były jednymi z pierwszych tego rodzaju w czasach, gdy większość produktów do włosów dla czarnoskórych kobiet była wytwarzana przez białych przedsiębiorców. Jako przedsiębiorczyni, Walker zatrudniała później swoich własnych „kulturystów piękna”, aby sprzedawać swoje produkty, powodując gwałtowny wzrost biznesu. Pamiętaj, że było to przed powstaniem Mary Kay.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Nawet po jej śmierci nazwisko Walker było synonimem troski o siebie. A’Lelia Walker, jedyne dziecko C.J., w 1920 roku przekształciła kamienicę swojej matki na Manhattanie w salon dla członków Harlem Renaissance.

Teraz spuścizna Walker zostaje jeszcze bardziej uwieczniona dzięki zdobyciu jej własnej lalki Barbie.

Źródło: Twitter

Walker była sprytną bizneswoman, ale była także filantropką, aktywistką i adwokatką. Pomogła innym czarnoskórym kobietom stać się bardziej niezależnymi finansowo, zakładając kluby dla swoich pracowniczek i oferowała premie tym, które pomagały swojej społeczności.

Jak podaje USA Today, A’Lelia Bundles, prawnuczka Walker i oficjalna biografka, intensywnie współpracowała z projektantką Barbie Carlyle Nuerą, aby pomóc ożywić lalkę w autentyczny sposób.

Barbie Madam C.J. Walker jest częścią „Inspiring Women Series” Mattela, linii, która „składa hołd niesamowitym bohaterkom swoich czasów; odważne kobiety, które podjęły ryzyko, zmieniły zasady i utorowały drogę kolejnym pokoleniom dziewczynek, by marzyły lepiej niż kiedykolwiek wcześniej”. Wcześniej w tej serii pojawiły się między innymi Ida B. Wells, Ella Fitzgerald i Maya Angelou. Do każdej lalki dołączone jest historyczne zdjęcie wraz z krótką biografią wyjaśniającą, w jaki sposób te kobiece wzorce pomogły zmienić świat.

Czytaj: Maya Angelou jako pierwsza czarnoskóra kobieta pojawiła się na amerykańskiej monecie

A’Lelia Bundles powiedziała, że to ekscytujące widzieć Walker uhonorowaną obok tych postaci.

„Mam nadzieję, że kiedy małe dziewczynki i mali chłopcy wezmą tę lalkę do ręki, zobaczą coś, co jest trochę inne niż zwykła lalka… zobaczą przedsiębiorczynię i szefową, filantropkę i mecenasa sztuki i kogoś, kto dbał o sprawiedliwość społeczną, że być może zobaczą siebie i przyjmą jedną z tych narracji” – powiedziała Bundles.

„To wiele znaczy, że dziecko może patrzeć na lalkę, może mieć lalkę, która wygląda jak one… żeby wiedziało, że jest częścią świata” – dodała Bundles.

Czytaj: Co powstanie w miejsce Solpolu we Wrocławiu?

Lalka Madam C.J. Walker ma na sobie stylową turkusowo-fioletową sukienkę – dwa ulubione kolory Walker – zawiera również bardzo ważne akcesorium: historycznie wierną miniaturową wersję „Madam C.J. Walker’s Wonderful Hair Grower”, formułę odżywiającą skórę głowy i uzdrawiającą, która, jak twierdziła Walker, została jej ujawniona we śnie. Walker po raz pierwszy szukała rozwiązań do pielęgnacji włosów po tym, jak sama cierpiała na wypadanie włosów.

Bundles powiedziała, że pracowała z Nuerą nad kolorem skóry i włosami. Ponieważ wiele zdjęć z początku XX wieku jest czarno-białych, Bundles chciała, aby lalka Walker miała kolorowy strój.

Walker była również praczką przez wiele lat, powiedziała Bundles, sygnalizując, że znała tkaniny i kochała ubrania.

Produkty do pielęgnacji włosów i kosmetyki Walker były ważną częścią jej dziedzictwa, więc reprezentowanie tych produktów było również kluczowe, powiedziała Bundles. Akcesorium bazuje na oryginalnym opakowaniu produktu.

„Chcieliśmy skupić się na tym, że wytwarzała produkty do pielęgnacji włosów i sprawić, by młodzi ludzie i dorośli, którzy to kochają, pomyśleli o tym, że jest kobietą biznesu” – powiedział Bundles USA Today.

Chociaż czarne lalki są bardziej powszechne niż kiedyś, gdy była małą dziewczynką, Bundles powiedziała, że niezwykle ważne jest, aby Walker była reprezentowana w ten sposób.

„Wciąż jest dla mnie wyjątkowe, że Madam Walker jest częścią serii Barbie, ponieważ wiem, że Barbie jest międzynarodowa i dociera do milionów ludzi” – powiedziała. „Więc to po prostu daje jej nową ekspozycję na zupełnie nowe pokolenie, a także dla długoletnich kolekcjonerów Barbie, którzy bardzo się tym pasjonują”.

Barbie można kupić na MattelWalmart i Amazon za $35, czyli za około 170 zł.

Poza tym tak, jej linia produktów do pielęgnacji włosów nadal istnieje.

Historia

Walker urodziła się jako Sarah Breedlove w 1867 roku na plantacji bawełny w Luizjanie. W wieku 20 lat owdowiała z młodą córką.

Produkty do pielęgnacji włosów Walker powstały z konieczności, ponieważ zaczęła cierpieć na dolegliwość, która spowodowała utratę włosów. Przetestowała wiele domowych środków, co zaowocowało cudownym hodowcą włosów Madam Walker, kondycjonującą i leczniczą formułą skóry głowy.

Walker zmieniła nazwisko po ślubie z dziennikarzem Charlesem J. Walkerem.

Walker podróżowała po południu i południowym wschodzie, sprzedając swoje produkty do włosów od drzwi do drzwi i tymczasowo przeniosła swoją bazę do Pittsburgha, aby szkolić „kulturystów włosów” w Lelia College, który założyła.

Ale została przyciągnięta do czarnej sceny biznesowej w Indianapolis i przeniosła swoją siedzibę do miasta w 1910 roku. Zbudowała fabrykę, salon fryzjerski i manicure oraz dodatkowe centrum szkoleniowe i przekazała 1000 dolarów na fundusz budowlany dla Black YMCA w Indianapolis, zdobywając rozgłos w ogólnokrajowej prasie czarnej.

W 1916 Walker przeniosła się do Nowego Jorku, zanim zmarła w 1919. Jej spuścizna żyje dalej.

wad

Brak postów do wyświetlenia