Magiczny świat gigantycznych kwiatów

0
346

Kosowski artysta Petrit Halilaj stworzył fantastyczną, ale głęboko osobistą instalację na swoją pierwszą indywidualną wystawę w Pałacu Kryształowym w Madrycie. Zainspirowany wyszukanymi rytuałami altanników zawiesił ogromne kwiaty w szklanej oranżerii.

Prace Halilaja często poruszają tematy domu, narodu, miłości i tożsamości kulturowej. Nie inaczej jest w instalacji zatytułowanej Do kruka i huraganów, które przywracają zapachy zakochanych ludzi z nieznanych miejsc. Tym razem artysta wykorzystuje naturę do konstruowania bardzo osobistej narracji. Duże forsycje, nasiona palm, kwiaty wiśni, maków, goździków i kwiaty lilii zwisające z dachu zostały zbudowane ze stali i płótna we współpracy z życiowym partnerem Halilaja, Álvaro Urbano.

„Chciałem wyobrazić sobie Pałac Kryształowy jako miejsce celebracji miłości” – oświadczył Halilaj. A para publicznie demonstrując swoją miłość, daje wyraz swojej akceptacji, zwłaszcza gdy ani rodzina artysty, ani społeczeństwo kosowskie w pełni ich nie akceptuje. To wezwanie do akceptacji rozciąga się również na naród artysty, ponieważ Kosowo nie jest w pełni uznanym państwem. W rzeczywistości Hiszpania nie uznaje Kosowa i jest jednym z jej największych przeciwników w wejściu do Unii Europejskiej.

Czytaj: Pierwszy pacjent z białaczką wyleczony w Hiszpanii – nowa terapia komórkowa

Jako koncepcja drugorzędna, przestrzeń lęgowa, którą Halilaj stworzył w Pałacu Kryształowym jest związana z otoczeniem. Nie można jej oddzielić od otoczenia i razem funkcjonują jako całość. Zapraszając widzów do wędrowania po olbrzymich budowlach, Halilaj prosi o zastanowienie się nad własnym miejscem w przyrodzie.

Wystawa Halilaj jest pierwszą otwartą w Madrycie od czasu zamknięcia przez COVID-19. W rzeczywistości pandemia zakłóciła instalację programu. Ale teraz, po otwarciu w lipcu, świat będzie miał czas do 28 lutego 2021 roku, aby zająć się pracą i kontemplować tę magiczną przestrzeń.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Na swoją pierwszą indywidualną wystawę w Hiszpanii kosowski artysta Petrit Halilaj zainstalował ogromne kwiaty w Pałacu Kryształowym.

Wystawa, która będzie czynna do lutego 2021 r., jest komentarzem do miłości, tożsamości i akceptacji.

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía): Strona internetowa | Instagram | Facebook

Czytaj: Gigantyczne kwiaty na placu w Jerozolimie.