Maksymalizacja ilości naturalnego światła wpadającego do domu zwiększa szczęście

0
109
Naturalne światło a radość z życia, czyli jak odpowiednio doświetlone wnętrze wpływa na nasze samopoczucie, pracę, wypoczynek i sen. Zdjęcie: pl.freepik.com

Niezależnie od tego, czy chodzi o ilość miejsca do przechowywania, czy liczbę pokoi, jest wiele rzeczy, których ludzie szukają podczas poszukiwania tego idealnego domu.

Jednak nowe badanie sugeruje, że potencjalni nabywcy powinni skupić się na innej kluczowej funkcji – wielkości okien.

Naukowcy z Uniwersytetu Sheffield ujawnili, w jaki sposób maksymalizacja ilości naturalnego światła wpadającego do domu może zwiększyć szczęście.

Dr Pablo Navarrete-Hernandez, który kierował badaniem, powiedział: „Biorąc pod uwagę, że mieszkamy, pracujemy i spędzamy w domu więcej czasu niż kiedykolwiek, urbaniści i deweloperzy powinni rozważyć poprawę warunków naturalnego oświetlenia w domu poprzez takie czynniki, jak rozmieszczenie okien i ich rozmiar”.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Podczas gdy poprzednie badania wykazały związek między środowiskiem wewnętrznym a samopoczuciem emocjonalnym, do tej pory niewiele było wiadomo na temat konkretnych aspektów domu, które wpływają na nasze emocje.

W swoim nowym badaniu zespół postanowił zrozumieć, czy naturalne oświetlenie w domu wpływa na szczęście i smutek mieszkańców.

Naukowcy zaprezentowali 750 uczestnikom 25 losowo przydzielonych symulacji zdjęć 3D salonów, kuchni, sypialni i łazienek, z różnymi projektami naturalnego oświetlenia.

Obejmowały one okna wychodzące na północ, okna skierowane na południe oraz okna o różnej wielkości i liczbie.

Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę, jak szczęśliwi lub smutni czuli się patrząc na każdy pokój.

Wyniki ujawniły, że projekt naturalnego oświetlenia miał znaczący wpływ na samopoczucie emocjonalne i poczucie szczęścia.

Okna pokrywające ponad 40 procent ściany dawały najwięcej szczęścia spośród wszystkich 25 scenariuszy uwzględnionych w badaniu.

Tymczasem, jeśli masz nadzieję wybrać modne wykończenie z odsłoniętej cegły, wyniki mogą Cię zniechęcić.

„Jeśli chodzi o odbijanie i pochłanianie światła dziennego w domu, odkryliśmy, że powierzchnie wykończone sztukaterią i drewnem były korzystne dla odczuwanego szczęścia, podczas gdy powierzchnie ceglane nie” – napisał zespół.

Czytaj: 10 roślin domowych, które zapewniają szczęście i ciepło w Twoim domu

Zdjęcie: pl.freepik.com

Chociaż naukowcy nie przyjrzeli się przyczynie odkryć, poprzednie badania wykazały, w jaki sposób ekspozycja na światło może zwiększyć poziom serotoniny – „hormonu szczęścia”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W rzeczywistości Narodowa Służba Zdrowia (NHS) zaleca nawet terapię światłem osobom cierpiącym na sezonowe zaburzenie afektywne (SAD).

„Uważa się, że światło może poprawić SAD, zachęcając mózg do zmniejszenia produkcji melatoniny (hormonu powodującego senność) i zwiększenia produkcji serotoniny (hormonu, który wpływa na nastrój)” – wyjaśnia NHS na swojej stronie internetowej.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycia zachęcą potencjalnych nabywców do rozważenia rozmiaru okna.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Javiera Morales-Bravo z Uniwersytetu Chile, autorka badania, powiedziała: „Poszukując nowego miejsca do życia, ludzie chcą domu, który zmaksymalizuje ilość naturalnego światła wpadającego do ich nieruchomości, ponieważ to poprawia samopoczucie ich rodzin i ich własny stan emocjonalny”.

Czytaj: Poznań z najniższym bezrobociem w Polsce

Naukowcy sugerują również, że planiści budynków powinni zdecydować się na większe okna podczas planowania nowych domów.

„Zachowanie i, miejmy nadzieję, poprawa warunków oświetlenia naturalnego w mieszkaniach powinno być fundamentalną troską planowania środowiska zbudowanego w celu poprawy emocjonalnego, subiektywnego samopoczucia ludzi w świecie, w którym spędzamy w domu więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej” – podsumował zespół.