„Mama 4 Plus” – nowy program rządu

0
888
zdjęcie: pixabay.com

Kolejny program PiS-u „Mama 4 Plus” zakłada minimalną emeryturę dla matek przynajmniej czwórki dzieci, które nie wypracowały stażu emerytalnego 20 lat pracy. Od kiedy ten program wejdzie w życie? Ile będzie wypłacać państwo? Czytaj dalej! 

„Mama 4 Plus” – to nowy program Prawa i Sprawiedliwości wprowadzający jak sama nazwa wskazuje matczyne emerytury. Program ten obiecał podczas wiosennej konwencji PiS, Mateusz Morawiecki. Projekt miał wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku, jednak termin został przesunięty o dwa miesiące z powodu zbyt dużej liczby zgłoszonych uwag na etapie konsultacji.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej informowała o tym w listopadzie. Ostatnio minister zapowiedziała, że pierwsze wypłaty świadczeń rozpoczną się już od 1 marca 2019 roku. Szacuje się, że państwo zapłaci za ten projekt prawie miliard złotych.

Kto otrzyma matczyne emerytury?

„Mama 4 Plus”, czyli matczyne emerytury będą przyznawane kobietom, które urodziły, lub wychowały co najmniej 4 dzieci i nie nabyły praw emerytalnych (lub pobierają emeryturę niższą od emerytury minimalnej).

Kobiety takie otrzymają minimalną emeryturę w wysokości 1100 zł brutto. Program „Mama 4 Plus” skierowany jest do matek, które nie podjęły pracy oraz matek, które pracowały za krótko, aby osiągnąć pułap emerytury minimalnej. W pierwszym przypadku, matka otrzyma minimalne świadczenie. Z kolei w drugim przypadku matka dostanie dopłatę do otrzymywanej emerytury.

– Świadczenie „Mama 4 Plus” wynosić będzie tyle, ile minimalna emerytura. Jeśli osoby pobierają emeryturę niższą niż minimalna emerytura, to świadczenie „Mama 4 Plus” będzie wyrównaniem do tej kwoty– powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Oczywiście kobiety ubiegające się o taką emeryturę będą musiały złożyć wniosek. Pomimo że nie opublikowano jeszcze wzoru, logiczne jest, że będzie on dotyczył sytuacji finansowej wnioskodawcy. Urzędnicy informują, że wniosek będzie łatwy do wypełnienia i będzie można go złożyć w kilka minut podczas wizyty w urzędzie.

Świadczenie nie będzie przyznawane automatycznie. Po pierwsze, trzeba będzie osiągnąć wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wtedy konieczne będzie złożenie wniosku do ZUS/KRUS. Tam zostanie on rozpatrzony i zostanie podjęta decyzja, od której można się odwołać.

Poza dodatkowymi pieniędzmi w postaci emerytury program „Mama 4 Plus” ma wprowadzić także inne formy pomocy dla matek. Dla kobiet w ciąży mają zostać wprowadzone darmowe leki oraz premia za szybkie urodzenie kolejnego dziecka. Jeżeli dziecko przyjdzie na świat nie później niż dwa lata po pierwszym, matka otrzyma dodatkowe 3 miesiące płatnego urlopu macierzyńskiego.

W programie nie zostały pominięte także mamy-studentki. Dla zdolnych mam ułatwieniem ma być dostosowana do ich potrzeb organizacja toku studiów oraz łatwiejszy dostęp do urlopu dziekańskiego. Dodatkowo „Mama 4 Plus” ma obejmować specjalny system stypendialny dla młodych mam.

Szacuje się, że przepisy obejmą ok. 65 tys. kobiet. Dodatkowo, niecałe 21 tysięcy kobiet otrzyma wyrównanie do najniższej emerytury.

PRZECZYTAJ TAKŻE: POKOJOWA NAGRODA NOBLA DLA OWSIAKA? ZDRADZAMY SZCZEGÓŁY! – f7dobry.com

Co z ojcami?

W projekcie beneficjentami są kobiety. Jednak ojcowie nie zostali pominięci. Mogą się ubiegać o dodatkowe pieniądze w przypadku:

  • śmierci matki
  • lub porzucenia dzieci przez matkę

„Świadczenie to będzie przysługiwać ojcu, w przypadku śmierci matki lub porzucenia dzieci przez matkę, analogicznie jak w przypadku prawa do urlopu macierzyńskiego i zasiłków macierzyńskich” – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Starzejące się społeczeństwo

Program „Mama 4 Plus” ma zachęcić Polki do rodzenia dzieci. Polskie społeczeństwo jest coraz starsze, co powoduje, że gospodarka wolniej się rozwija. Udogodnienia w tym projekcie mają na celu zwiększenie liczny dzieci.

– Nasze programy prorodzinne i społeczne świadczą o tym, że przyszłością jest rodzina. Pokazujemy, że jesteśmy solidarni z naszymi mamami i babciami – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl