Mango może pomóc zmniejszyć zmarszczki na twarzy u kobiet

0
266
Kobiety po menopauzie, które jadły pół szklanki mango Ataulfo 4 razy w tygodniu, odnotowały 23% spadek głębokich zmarszczek po 2 miesiącach i 20% spadek po 4 miesiącach. Zdjęcie: pixabay.com

Według pilotażowego badania klinicznego opublikowanego w czasopiśmie Nutrients, regularne spożywanie niewielkich ilości mango Ataulfo może zmniejszyć zmarszczki na twarzy u kobiet po menopauzie o jasnej karnacji; Jednak korzystny wpływ na zdrowie skóry może zostać utracony, jeśli spożycie mango jest szczególnie wysokie.

Mango może być szczególnie odpowiednie do dostarczania związków korzystnych dla skóry, szczególnie mango Ataulfo.

Są bogate w beta-karoten i inne karotenoidy, a także kwasy fenolowe i askorbinowe, które są na ogół wyższe w porównaniu z innymi odmianami mango.

Kwas galusowy, kwas chlorogenowy, kwas protokatechowy i kwas wanilinowy to główne fenole zidentyfikowane w mango Ataulfo.

Podczas gdy wyciąg z mango podawany myszom hamował powstawanie zmarszczek poprzez hamowanie pogrubiania naskórka i zwiększanie wiązek kolagenu, wpływ spożycia mango na ludzką skórę pozostaje nieznany.

„Dlatego oceniliśmy wpływ spożycia mango Ataulfo w przypadku 85 g (0,5 filiżanki) i 250 g (1,5 filiżanki) przez 16 tygodni na rozwój zmarszczek i rumienia oraz zmiany karotenoidów skóry u kobiet po menopauzie” – powiedział starszy autor, profesor Robert Hackman z Wydziału Żywienia Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

W badaniu wzięło udział 28 kobiet po menopauzie ze skórą typu II lub III wg Fitzpatricka, czyli z jasną karnacją i skórą, która szybko się czerwieni i spala na słońcu, zamiast opalać.

Uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy: jedna grupa spożywała pół szklanki mango 4 razy w tygodniu przez 16 tygodni, a druga półtorej filiżanki mango przez 16 tygodni.

Fotografie twarzy wykonano na początku, w 8 i 16 tygodniu badania, a zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu i rumień na policzkach oceniano ilościowo. Wartości karotenoidów w skórze mierzono metodą spektroskopii odbicia.

„System, którego użyliśmy do analizy zmarszczek, pozwolił nam nie tylko wizualizować zmarszczki, ale także oceniać i mierzyć zmarszczki” – powiedział profesor Hackman.

„Jest to niezwykle dokładne i pozwoliło nam uchwycić dokładny wygląd zmarszczek”.

Czytaj: 10 najdroższych owoców na świecie

Nasilenie głębokich zmarszczek zmniejszyło się znacząco w grupie kobiet, które spożywały 85 g mango po 8 i 16 tygodniu w porównaniu do pomiarów wyjściowych.

Dla kontrastu, u kobiet, które spożywały 250 g mango wykazano wzrost nasilenia zmarszczek, średniej długości zmarszczek, nasilenie drobnych zmarszczek i nasilenie pojawiających się zmarszczek po 16 tygodniach.

Rumień na policzkach zwiększył się po spożyciu 85 g mango.

„To pokazuje, że chociaż niektóre mango mogą być dobre dla zdrowia skóry, zbyt wiele mango może zaszkodzić” – powiedziała pierwsza autorka Vivien Fam, doktorantka z Wydziału Żywienia Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

„Nie jest jasne, dlaczego spożywanie większej ilości mango miałoby zwiększyć nasilenie zmarszczek. Może to być związane z dużą ilością cukru w większej części mango”.

„Potrzebne są dalsze badania, aby poznać mechanizmy odpowiadające za redukcję zmarszczek” – dodała.

„Może to wynikać z korzystnego działania karotenoidów i innych fitoskładników, które mogą pomóc w budowie kolagenu”.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org