Mapparium – trójwymiarowa mapa Ziemi

0
396

Mapparium daje ci rzadką szansę zobaczenia świata w sposób, który nie zniekształca powierzchni Ziemi.

Odkryj jeden z ukrytych skarbów kultury Bostonu: Mapparium! Ten światowej sławy, trzypiętrowy, wciągający globus jest jedną z głównych atrakcji Christian Science Plaza i od czasu jego powstania w 1935 roku odwiedziło go ponad 10 milionów ludzi.

Witrażowe Mapparium mieści się w Bibliotece Mary Baker Eddy w zatoce Back Bay w Bostonie. Biblioteka to neoklasycystyczny budynek wybudowany w latach 1932 – 1934.

Twitter

Na początku 1930 roku bostoński architekt Chester Lindsay Churchill otrzymał zlecenie zaprojektowania nowej siedziby Wydawnictwa Nauk Chrześcijańskich, aby konkurowało z innymi głównymi siedzibami gazet w tamtych czasach.

Churchill odwiedził siedzibę New York Daily News. W holu budynku znajdowała się ogromnych rozmiarów kula ziemska. Architektowi spodobał się pomysł wydawców gazety. Kula ziemska ukazywała zasięg działania wydawnictwa.

Oczywiście projekt  Churchill’a musiał robić bardziej piorunujące wrażenie. Mapparium symbolizuje międzynarodowy charakter biblioteki i „świadomość świata” działalności wydawniczej.

Mapparium daje ci rzadką szansę zobaczenia świata w sposób, który nie zniekształca powierzchni Ziemi. Nawet patrząc na dokładny globus, względne rozmiary kontynentów są zniekształcone przez perspektywę, ponieważ kulisty kształt powoduje, że różne regiony pojawiają się w różnych odległościach od oka. Ale patrząc z samego środka kuli ziemskiej, oko znajduje się w tej samej odległości od każdego punktu na mapie.

Czytaj: Szalone złudzenie optyczne w Paryżu

Twitter

Fascynujące jest ujrzeć Ziemię w ten sposób po raz pierwszy. Afryka jest ogromna. Ameryka Północna, Europa i Azja są obciążone biegunem północnym. Aby je zobaczyć, trzeba spojrzeć prawie prosto w górę. Rozmiary i lokalizacje kontynentów i krajów, które zawsze uważałeś za oczywiste, nagle stają się nieznane.

Chociaż względna wielkość i położenie kontynentów są prawidłowe, granice polityczne mapy są już dawno nieaktualne. Mapparium nie zmieniło się od 1935 roku. Nadal można znaleźć Syjam i Francuskie Indochiny, ale nie Izrael czy Indonezję. ZSRR jest wielkim miastem. Afryka pozostaje dużym blokiem europejskich kolonii.

Czytaj: Piękno architektury wśród książek

Twitter

Najciekawszą częścią Mapparium jest jego akustyka. Gdy stoisz w centrum idealnej sfery, możesz usłyszeć swój głos w pełnym 360-stopniowym dźwięku przestrzennym. Zakrzywione szklane ściany nie pochłaniają fal dźwiękowych, lecz odbijają je z powrotem. Dlatego też ci na jednym końcu mostu słyszą szept tych na drugim końcu – głośno i wyraźnie. Ten efekt nazywa się „galerią szeptów”.

W 1935 roku Mapparium oświetlało około 300 żarówek o mocy 40 i 60 wat, umieszczonych poza sferą. Teraz na ich miejscu znajduje się 206 lamp LED, które można zaprogramować tak, by tworzyły aż szesnaście milionów kolorów. Oprogramowanie daje wiele różnych efektów.

Na przykład powoduje, że państwa znikają a pojawiają się kontynenty i oceany tworząc z mapy geopolitycznej formę geograficzną. Dzięki tej niesamowitej konstrukcji można podziwiać świat z całkiem nowej perspektywy – witraża.

Świecący glob, który przedstawia świat taki, jaki był w 1935 roku, doczekał się aktualizacji na miarę XXI wieku.

Twitter

johannesfloe.com – Art to remember