Margaryna jest straszna dla Twojego zdrowia. Lepiej użyj tego!

0
347
Margaryna. Zdjęcie: pl.freepik.com

W 1869 roku francuski chemik żywności z powodzeniem stworzył tani substytut masła, wykonany z tłuszczu wołowego i mleka, poddany działaniu ciepła, ługu i ciśnienia. Aż chciałoby się powiedzieć mniam…

Początkowo margaryna była produktem mięsnym aż do 1900 roku, kiedy chemicy spożywczy odkryli sposób utwardzania płynnych olejów. Oleje roślinne i rybne stały się wówczas surowcami do produkcji margaryny. Od 1920 roku produkowano tylko oleje roślinne, a także dodatki chemiczne poprawiające wygląd i smak. Wiele osób uważa dziś margarynę za zdrowszą alternatywę dla masła, ale czy tak jest?

Masło powstaje przez ubijanie tłustej porcji mleka krowiego, aż zamieni się w… no cóż, masło. Margaryna zawiera olej roślinny oraz różne sztuczne składniki poprawiające jej wygląd i smak.

Masło było przez wielu demonizowane, ponieważ zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, ale kilka badań nie wykazało związku między tłuszczami nasyconymi a chorobami układu krążenia, co oznacza, że ani tłuszcze nasycone, ani cholesterol w diecie nie szkodzą profilowi lipidowemu we krwi.

Oleje roślinne używane do produkcji margaryny są w większości nienasycone i pozostają w postaci płynnej w temperaturze pokojowej. Aby zwalczyć postać płynną, olej roślinny poddaje się procesowi uwodornienia, który polega na wystawieniu go na działanie wysokiej temperatury, wysokiego ciśnienia, wodoru i katalizatora metalicznego. Proces ten sprawia, że olej pozostaje twardszy w temperaturze pokojowej i przedłuża okres przydatności produktu do spożycia. Uwodornione tłuszcze są również znane jako tłuszcze trans, które są wysoce toksyczne i są związane z chorobami serca.

Czytaj: Kraków jednym z najczystszych miast w Polsce

Dostępne są wersje margaryny z tłuszczami trans, ale nadmierne spożycie samych wielonienasyconych olejów roślinnych wiąże się z rakiem i chorobami serca.

Gdybyś musiał wybierać między masłem a margaryną, masło jest lepsze. Ale nie wszystkie masła są sobie równe. Organiczne masło od krów karmionych trawą jest bardziej pożywne. Zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz witaminę K2, która odgrywa rolę w zapobieganiu chorobom. Masło od zwierząt karmionych trawą zawiera również kwas tłuszczowy znany jako CLA, który może mieć właściwości przeciwnowotworowe, oraz maślan, który może zwalczać stany zapalne, poprawiać trawienie i zapobiegać przybieraniu na wadze.

Prawdziwe pytanie nie brzmi: „Co jest zdrowsze?” Biorąc pod uwagę wszystkie niesamowite produkty spożywcze, które dała nam natura, wolne od szkodliwych chemikaliów, konserwantów i dodatków, prawdziwe pytanie powinno brzmieć: „Jaką zdrowszą alternatywę mogę zastosować zamiast masła lub margaryny?”

Oto pięć pysznych i pożywnych substytutów masła:

1. Sos jabłkowy

Sos jabłkowy jest substytutem masła w wypiekach. Najlepiej sprawdza się w słodkich przepisach, dodając wilgoci i błonnika, jednocześnie oszczędzając mnóstwo kalorii. W przepisie użyj tej samej ilości musu jabłkowego, zamiast masła, o którym mowa w przepisie.

2. Przecier z dyni

Wypieki, takie jak ciastka kawowe i babeczki wspaniale smakują z przecierem dyniowym zamiast masła. Taki przecier dyniowy zawiera witaminę K, potas i błonnik. Użyj 3/4 szklanki puree z dyni na każdą filiżankę masła wymaganą w przepisie.

3. Awokado

Awokado świetnie smakuje na tostach i zapewnia długą listę wartości odżywczych, z którymi masło lub margaryna nie są w stanie konkurować. Awokado zawiera dużo zdrowych tłuszczów, które pomagają obniżyć zły cholesterol i podnieść poziom dobrego. Awokado też można piec! Użyj równych części puree z awokado na taką ilość masła, jaka jest wymagana w przepisie.

Czytaj: 6 powodów potwierdzonych medycznie, aby jeść awokado

4. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest skutecznym zamiennikiem masła do pieczenia, sosów do makaronu i puree ziemniaczanego. Jest pełna zdrowych tłuszczów nienasyconych. Użyj 3/4 szklanki oliwy z oliwek na każdą filiżankę masła przewidzianą w przepisie.

5. Masło orzechowe

Masło orzechowe ma wiele wartości odżywczych i jest idealnym dodatkiem do bajgla, muffinki, a nawet tosta. Masło orzechowe zawiera zdrowe tłuszcze, potas i błonnik. Możesz je znaleźć w każdym sklepie ze zdrową żywnością oraz w sklepach spożywczych. Ale jeśli wolisz zrobić własne masło orzechowe, obejrzyj poniższy film!

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia