Masz negatywne myśli jako świeżo upieczony rodzic? Nie jesteś sam

0
199
views
Wielu nowych rodziców często czuje, że muszą ukrywać to, co naprawdę czują. Zdjęcie: pixabay.com

Jeśli wierzysz w to, co mówią nam media, nie powinniśmy czuć niczego poza przytłaczającą miłością, wdzięcznością i podekscytowaniem natychmiast po narodzinach naszego dziecka. Chociaż zostanie nowym rodzicem może rzeczywiście być czasem szczęścia, odczuwanie znacznie bardziej złożonego zestawu emocji jest w rzeczywistości częstsze, niż mogłoby się wydawać.

Badania pokazują, że ogólne szczęście spada w pierwszym roku urodzenia dziecka, zwłaszcza w przypadku kobiet. Chociaż rodzice mogą bardzo kochać swoje dzieci, często nie kochają rzeczy, które się z tym wiążą, takich jak zmartwienia o pieniądze, bezsenne noce i poczucie odłączenia od partnera lub przyjaciół.

Jednak rodzice często ukrywają, jak naprawdę się czują, wierząc, że te myśli są złe, a dzielenie się nimi oznaczałoby, że zostaliby nazwani „złym rodzicem”. Takie zmartwienia mogą być podstawową częścią braku poczucia bycia wystarczająco dobrym rodzicem i są również powszechne w przypadku depresji poporodowej.

Zdrowie psychiczne młodych rodziców i nieoczekiwane rzeczy, które mogą się wydarzyć w pierwszym roku rodzicielstwa, to temat książki Amy Brown „Let’s talk about the first year of parenting(„Porozmawiajmy o pierwszym roku rodzicielstwa”). Autorka rozmawiała z ponad 500 rodzicami, którzy opowiedzieli jej, jak szczerze się czuli po urodzeniu dziecka.

Z ich historii jasno wynikało, że po urodzeniu dziecka nie ma jednego „właściwego sposobu”. Oprócz pozytywów, rodzice odczuwali cały szereg emocji, których się nie spodziewali, często powtarzając, że po raz pierwszy otwarcie mówili o swoich uczuciach. Oto niektóre z najczęstszych odczuć ludzi:

1. Nie pokochasz swojego dziecka od razu

Media każą nam wierzyć, że z chwilą narodzin dziecka rodzice zakochują się w nich szaleńczo. Chociaż może się to zdarzyć, wielu rodziców mówiło, że czują się odłączeni lub tak wyczerpani, że nie mogą myśleć o kochaniu kogokolwiek.

Inni byli zszokowani zobaczeniem dziecka. Może to być szczególnie trudne, gdy rodzice przeszli traumatyczną ciążę lub poród, zapłodnienie in vitro lub wcześniejszą stratę lub dziecko urodziło się jako wcześniak.

To normalne, że tworzenie więzi wymaga czasu. Jednak takie rzeczy, jak kontakt skóra do skóry, trzymanie dziecka blisko w chuście, a nawet delikatny masaż, pomagają poprawić więź i zdrowie psychiczne.

Czytaj: Rodzicu, zadbaj o dziecięcy mózg! Wprowadź Domowe Zasady Ekranowe

2. Poczucie niekompetencji i przytłoczenia

Inną powszechną emocją było uczucie przerażenia z powodu odpowiedzialności bycia rodzicem. Wiele osób było zszokowanych, że mimo braku testów i szkolenia oczekuje się, że będą teraz opiekować się tym dzieckiem. Rodzice pamiętali, że czuli się tak, jakby wszyscy inni wiedzieli, co robić, ale tak się nie stało. To uczucie jest prawdopodobnie pogłębione przez nas, kiedy mamy dzieci coraz później, mieszkamy z dala od rodziny i często tak naprawdę nie jesteśmy w pobliżu dzieci, dopóki nie będziemy mieli własnych.

Ale wielu ludzi tak myśli. Dzieci są odporne, więc nie ma problemu, jeśli nie robisz wszystkiego „idealnie” przez cały czas.

johannesfloe.com – Art to remember

To normalne, że czujesz się przytłoczona nową rolą – bycia matką. Zdjęcie: pixabay.com

Jeśli czujesz się w ten sposób, rozmowa z innymi świeżo upieczonymi rodzicami lub z pielęgniarką środowiskową lub położną może pomóc Ci upewnić się, jak powszechne są te uczucia. Jeśli jednak te myśli wpływają na Ciebie znacząco, rozważ rozmowę z terapeutą, który specjalizuje się we wspieraniu nowych rodziców.

3. Tęsknisz za starym życiem

Przygotowanie się do urodzenia dziecka często polega na narodzinach i kupowaniu rzeczy dla dziecka. Kiedy pojawia się dziecko, Twoje życie nagle się zmienia.

To normalne, że jesteś zszokowana, tęsknisz za starym życiem. Częściowo, zwłaszcza w przypadku matek, kobiety czuły się, jakby straciły swoją tożsamość i po prostu stały się czyjąś „mamą”, a ich dni wypełniały ciągłe zajmowanie się dzieckiem.

Ale tęsknota za starym życiem nie oznacza, że nie kochasz swojego dziecka lub jesteś złym rodzicem. Z czasem staje się to łatwiejsze, gdy przechodzisz do nowej roli.

4. Czujesz się uwięziona – ale nie chcesz być rozdzielona

Rodzice mówią, że chcą odpocząć, a jednocześnie nie chcą być oddzieleni od swojego dziecka.

Matki opowiadały o zazdrości, że ich partner wychodzi z domu do pracy, ale bały się, że zostaną oddzielone od dziecka, aby zrobić to samo. Nie musisz zostawiać swojego dziecka, jeśli nie chcesz. Prawdopodobnie potrzebujesz większego wsparcia w inny sposób, na przykład ciepły posiłek, drzemka lub po prostu jakieś dorosłe towarzystwo.

Jeśli jesteś nowym rodzicem i masz problemy, ważne jest, aby pamiętać, że negatywne i mieszane emocje są normalną częścią życia. Rozmowa z innymi rodzicami może pomóc ci dostrzec, że nie jesteś sama, czując się w ten sposób. Negatywne emocje związane z ludźmi i rzeczami, które kochamy, również są normalne. I, co może najważniejsze, ludzie kłamią w mediach społecznościowych. Badania pokazują, że świeżo upieczeni rodzice często czują, że muszą przekazywać pozytywne wiadomości do tego stopnia, że upiększają lub nawet kłamią, aby stworzyć określony obraz dla świata. Nie dajmy się już na to nabierać.

Podsumowując, z badań Amy Brown jasno wynika, że rodzice odczuwają złożoność i zmienność. Emocje mogą zmieniać się z pozytywnej w negatywną w jednej chwili lub mogą przyjść wszystkie emocje naraz. Bycie rodzicem z pewnością nie jest łatwe – a rodzice powinni wiedzieć, że dobrze jest się tak czuć.

Czytaj: Opłaty za parkowanie w niedzielę w Krakowie? Wzrosną ceny abonamentów!