Masz problemy ze snem? Unikaj tych 8 kluczowych błędów!

0
571

To uczucie jest aż nazbyt znajome dla wielu z nas: po wczesnym pójściu spać i spaniu przez co najmniej 8 godzin, nadal nic ci się nie chce i czujesz się zmęczony. Często winimy za to stres i niekończący się codzienny pośpiech, ale czasami przyczyny porannego zmęczenia są zupełnie inne.

Dziś podpowiemy ci, co uniemożliwia ci spokojny sen.

1. Brak planu dnia

© depositphotos© depositphotos

Nasze życie toczy się zgodnie z rytmem dobowym (znanym również jako zegar biologiczny), który jest regularnym cyklem przemiennej senności i czujności. Kładąc się spać o innej porze każdej nocy przerywamy ten cykl, co może skutkować sennością i zmęczeniem. Warto wyrobić sobie nawyk kładzenia się spać każdej nocy o tej samej porze.

2. Odsypianie ciężkiego tygodnia w weekend

© depositphotos

Jeśli śpisz 5-6 godzin w dni powszednie, podczas gdy czas spędzony w łóżku w weekendy jest dwa razy dłuższy, to znowu – łamiesz biologiczny rytm swojego organizmu. Oprócz zaburzeń snu, organizm jest obarczony zwiększonym ryzykiem wystąpienia otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Aby tego uniknąć, staraj się nie zmieniać czasu budzenia o więcej niż godzinę w weekendy.

Czytaj: 15 powodów, dla których każdy powinien spać nago

3. Naciskanie przycisku drzemki kilka razy

15 minut leżenia po tym, gdy słyszysz pierwsze dzwonienie budzika nic ci nie da. Drzemiąc ponownie, możesz wpaść w fazę głębokiego snu i po przebudzeniu poczuć się jeszcze bardziej zmęczony. Najlepiej ustawić alarm na czas, kiedy absolutnie musisz wstać – i ćwiczyć siłę woli.

4. Za dużo światła w sypialni

© depositphotos

Jeśli Twoje oczy widzą jakiekolwiek światło, Twoje ciało hamuje produkcję hormonu wywołującego sen, melatoniny, co może prowadzić do zaburzeń snu. Ten efekt dotyczy zarówno naturalnego, jak i sztucznego światła, takiego jak świecący przycisk telewizora lub sygnał świetlny telefonu komórkowego, dlatego lepiej całkowicie wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne w sypialni.

5. Pomijanie śniadania

© depositphotos© depositphotos

Śniadanie pomaga uruchomić zegar biologiczny odliczający czas do następnego odpoczynku. Jeśli między przebudzeniem a jedzeniem upłynie zbyt dużo czasu, organizm zwiększa poziom kortyzolu, hormonu stresu.

6. Jedzenie skrobiowych i słodkich potraw przed snem

© depositphotos© depositphotos

Jedzenie przed snem jest szkodliwe nie tylko dla organizmu, ale także dla snu. Jest to szczególnie ważne w przypadku pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, które zwiększają poziom kortyzolu w organizmie. Efekt ten utrzymuje się przez 5 godzin, więc lepiej zrezygnować z pizzy, ciast i ziemniaków na 5 godzin przed snem i zastąpić je lżejszymi potrawami, takimi jak jogurt lub niskotłuszczowe mięso.

7. Brudna sypialnia

© depositphotos© depositphotos

Według naukowców, przepełniona sypialnia przypomina o zadaniach, których nie wykonałeś w ciągu dnia. Natomiast schludny pokój i łóżko ze świeżą, pachnącą pościelą zachęca do wcześniejszego zasypiania. Aby dobrze się wyspać, regularnie sprzątaj sypialnię i nie zaśmiecaj jej.

8. Gorący prysznic lub kąpiel tuż przed snem

Ciepła kąpiel pomoże ci się zrelaksować i zasnąć, ale nie bezpośrednio przed pójściem spać. Powodem jest to, że spadek temperatury ciała jest jednym z sygnałów, które wysyła Twoje ciało, aby powiedzieć, że czas pójść spać, a gorący prysznic lub kąpiel zakłócają ten sygnał. Aby temu zapobiec, kąp się co najmniej 1,5 lub 2 godziny przed snem.

Czytaj: Wrocław: gdzie kupisz choinkę? Sprawdź lokalizacje

johannesfloe.com – Art to remember