Maszyna do recyklingu w sklepie H&M zamienia stare ubrania w nowe nici – nowość na świecie

0
476
views
H&M

Recykling mody, poza zwykłą odsprzedażą odzieży, jest nieco w tyle za innymi procesami recyklingu materiałów pod względem technologii. Jednak jedna z największych i najpopularniejszych marek w Europie, H&M, tworzy pierwszą na świecie stacjonarną niszczarkę połączoną ze starymi ubraniami, która rozwiąże ten problem.

Looop, maszyna, która rozdrabnia stare ubrania na włókna składowe, czyści je i prasuje na dłuższe włókna oraz wplata je w przędzę przed utworzeniem zupełnie nowej odzieży, została opracowana przez Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel (HKRITA) we współpracy z Fundacja non-profit H&M.

„Aby walczyć ze zmianami klimatycznymi, musimy zmienić modę” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej H&M.

Looop to pierwszy na świecie system recyklingu w sklepie, który zamienia stare ubrania w nowe. W zaledwie ośmiu krokach Looop niszczy starą odzież i robi na drutach nową ze starych włókien. Bez wody, bez barwnika. Jedyną dodaną rzeczą jest jakiś materiał pozyskiwany w sposób zrównoważony, aby wzmocnić przędzę. Należy to zrobić, ponieważ niszczenie mechaniczne skraca włókna starej odzieży.

Czytaj: Do sklepu weszła łania. Właścicielka poczęstowała ją ciasteczkiem. Po chwili wróciła z rodziną

www2.hm.com

Rzeczywiście, analiza przeprowadzona przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska sugeruje, że odpady modowe mogą stanowić nawet 5% pojemności wysypisk, a jednocześnie wytwarzać 10% całkowitej emisji metanu w kraju.

Looop nie używa żadnych dodatkowych barwników ani wody, zamiast tego polega wyłącznie na kolorze złomowanych ubrań. Proces kończy się na linii montażowej ośmiu maszyn, które są sprzedawane jak 40-metrowy mebel, który można łatwo transportować po całym świecie w standardowym kontenerze transportowym.

Looop znajduje się przy Drottninggatan 56 w Sztokholmie w Szwecji, ale technologia jest dostępna dla wszystkich marek modowych, które chcą ją zastosować. Jest to ważne, ponieważ aby dokonać prawdziwej zmiany, wszystkie marki potrzebują dostępu do technologii, takich jak Looop.

„To przypomnienie, aby traktować wszystkie ubrania jako zasoby. Nic nie jest zbyt podarte, aby nie można było je poddać recyklingowi – i żadne ubrania nie powinny nigdy trafić do kosza”.

W H&M od 2013 roku prowadzi się globalny program zbiórki odzieży. W każdym ze sklepów H&M możesz poddać recyklingowi dowolną odzież i tekstylia dowolnej marki. Dzięki Looop H&M robi kolejny krok. To początek rewolucji w recyklingu i mam nadzieję, że dołączysz do tej akcji.

www2.hm.com

Obejrzyj wideo przedstawiające Loop w akcji poniżej.

Czytaj: Zobacz najdłuższy most świata. Ma 55 kilometrów długości!

johannesfloe.com – Art to remember