McDonald’s używa oleju spożywczego z frytek do napędzania ciężarówek

0
194
Olej z frytek do ciężarówek McDonald's. Zdjęcie: Twitter

Od 2007 roku wszystkie ciężarówki dostawcze McDonalds w Wielkiej Brytanii jeżdżą na oleju spożywczym zamiast na gazie.

McDonald’s rozwija swój program tankowania ciężarówek zużytym olejem. Sieć fastfoodów podpisała umowę z firmą Neste, na podstawie której wytworzy ekologiczne paliwo w kolejnym kraju.

Po udanym eksperymencie w Wielkiej Brytanii (13 lat temu) i w Indiach (3 lata temu), McDonald’s stawia na ciężarówki napędzane olejem z produkcji frytek w Holandii. Jak wyjaśnia restauracja, jest to kolejny etap zrównoważonego rozwoju jej łańcucha dostaw.

Neste, McDonald’s w Holandii i HAVI połączyli siły, aby stworzyć cyrkularne partnerstwo gospodarcze. Zgodnie z nim Neste przetworzy olej z frytek na przyjazne dla środowiska paliwo, które będzie następnie wykorzystywane do napędzania ciężarówek HAVI.

Kolejnym krajem, w którym olej będzie zamieniany na biopaliwo będzie Holandia, gdzie użyty olej po frytkach zbierze się z 252 restauracji. Zostanie on przetransportowany do rafinerii Neste w Rotterdamie, a tam przetworzy się go w odnawialny olej napędowy i zwróci z powrotem do McDonaldsa.

Według Neste, odnawialny olej napędowy zmniejszy emisje gazów cieplarnianych nawet o 90% w porównaniu z kopalnym olejem napędowym.

„Jesteśmy wystarczająco duzi, by coś zmienić. Okrężność i redukcja odpadów to jeden z filarów naszego trwającego programu zrównoważonego rozwoju” – mówi Jeroen Dekkers, szef łańcucha dostaw w McDonald’s w Holandii.

Czytaj: McDonald’s stworzył restaurację dla… pszczół!

„Wspólnie z HAVI opracowaliśmy mapę drogową, aby zobaczyć, jakie kroki możemy podjąć, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla ze strony logistyki i uczynić naszą logistykę bardziej przygotowaną na przyszłość. Oprócz przejścia na odnawialny olej napędowy oznacza to przyjrzenie się pojazdom hybrydowym i elektrycznym oraz wykorzystanie logistycznych węzłów miejskich w celu ograniczenia ruchu w centrum miasta” – dodał Dekkers.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Carl Nyberg, wiceprezes Neste, z przyjemnością współpracuje z siecią McDonald’s i widzi potencjał w biopaliwach pochodzących z recyklingu.

„Chcemy współpracować z myślącymi przyszłościowo firmami i miastami, i przekształcać ich zużyty olej kuchenny, tłuszcz lub inne odpady w odnawialne paliwo i produkty. Zużyty olej spożywczy firmy McDonald’s jest doskonałym surowcem do produkcji naszego odnawialnego oleju napędowego Neste MY. Paliwo jest odnawialną, niskoemisyjną alternatywą dla kopalnego oleju napędowego i nie wymaga modyfikacji istniejących silników napędzanych olejem napędowym” – komentuje Nyberg.

Czytaj: McDonald’s zastępuje krzesła rowerami stacjonarnymi, możesz od razu spalać kalorie

wad

Brak postów do wyświetlenia