Media społecznościowe same w sobie nie powodują, że młodzież jest nieszczęśliwa

0
547

Za nieszczęście nastolatków bardziej winne jest cyber-nękanie niż czas poświęcony we wpatrywanie się w ekran telefonu.

Przyjaźnie i relacje społeczne są ważną częścią życia nastolatków. Młodzi ludzie, którzy coraz częściej żyją online, nie zawsze mają czas na przyjaźnie w prawdziwym świecie, aby spotkać się osobiście.

Aplikacje społecznościowe, takie jak Snapchat i Instagram, ułatwiają wielu osobom pozostawanie w kontakcie z innymi ludźmi. Niektóre badania wykazały jednak, że korzystanie z mediów społecznościowych może szkodzić zdrowiu psychicznemu, szczególnie u młodzieży. Media społecznościowe same w sobie nie są przyczyną tych problemów.

Nowe dane pokazują, że inne czynniki, takie jak zastraszanie i nękanie, w połączeniu z wykorzystaniem mediów społecznościowych sprawiają, że człowiek zaczyna się źle czuć, staje się nieszczęśliwy i niedowartościowany.

Wielu naukowców analizowało wpływ mediów społecznościowych na zdrowie dzieci i nastolatków. Większość ich badań była na małą skalę i krótkotrwała.

Russell Viner i Dasha Nicholls chcieli zobaczyć, jak spędzanie czasu w mediach społecznościowych, a także inne zachowania, wpłynęły na dobre samopoczucie na przestrzeni lat. Viner studiuje kierunek dotyczący zdrowia młodzieży na University College London w Anglii. Nicholls studiuje kierunek dotyczący zdrowia psychicznego w Imperial College London.

Zespół wykorzystał dane z poprzedniego badania, które rozpoczęło się w 2013 roku i było prowadzone przez Department of Education w Anglii, obejmowało 13 000 brytyjskich 13- i 14-latków. Wszyscy uczniowie początkowo byli w pierwszej i drugiej klasie szkoły średniej i odpowiadali na różne pytania.

Pytano ich o szkołę, np., czy nastolatkowie chodzą na wagary, czy są zastraszani i nękani. Pytano również, ile dziennie śpią i jak często ćwiczą oraz na ile dobrze się czują. Pytania dotyczyły zdrowia fizycznego nastolatków i ich samopoczucia psychicznego. Na koniec uczniów zapytano, czy biorą udział w niszczących zdrowie zachowaniach, takich jak palenie papierosów, picie alkoholu czy używanie narkotyków. Każdy z nastolatków odpowiadał na te same pytania.

Wiadomo, że brak snu i ćwiczeń zmniejsza radość i i zwiększa niepokój. Podobnie cyber-nękanie. Badanie zawierało informacje o wszystkich tych zachowaniach. Nicholls i Viner wydobyli te dane z wcześniejszych badań.

Zespół podzielił nastolatków na trzy grupy w zależności od tego, jak często korzystali z aplikacji społecznościowych, takich jak Snapchat lub Instagram.

Pierwsza grupa korzystała z tych aplikacji więcej niż trzy razy dziennie. Druga grupa sprawdzała swoje konta w mediach społecznościowych dwa lub trzy razy dziennie. A ostatnia grupa donosiła, że korzysta z mediów społecznościowych nie częściej niż raz dziennie. Badacze przyjrzeli się także osobno chłopcom i dziewczętom, ponieważ ich działania i zachowania mogą się różnić ze względu na płeć.

Czytaj: Dlaczego warto zachować ostrożność w korzystaniu ze smartfonów?

Nie tylko media społecznościowe

Nastolatkowie coraz częściej korzystają z mediów społecznościowych.
43% wszystkich wszystkich uczniów pierwszej klasy technikum jest aktywnych w mediach społecznościowych trzy lub więcej razy dziennie.

Już w drugiej klasie szkoły średniej aż 68% uczniów jest aktywnych w mediach społecznościowych. Dziewczęta częściej niż chłopcy logują się online. 75% dziewcząt w klasie drugiej szkoły średniej sprawdza media społecznościowe 3 lub więcej razy dziennie. Dla porównania chłopców w tym wieku aktywnych online jest 62%.

Chłopcy i dziewczęta zgłaszali większe poczucie nieszczęścia i niepokoju w drugiej klasie szkoły średniej niż w poprzednich latach. Niezadowolenie najsilniejsze było u dziewczyn. Badacze zastanawiali się, czy winne są media społecznościowe.

Z racji, że inne czynniki mogą być prawdziwymi winowajcami, badacze dokładniej przyjrzeli się nastolatkom. Okazało się, że wśród dziewcząt nieszczęście i niepokój były najsilniej związane z brakiem snu, brakiem ćwiczeń fizycznych i cyber-nękaniem.

Cyber-nękanie, brak snu, brak sportu

„Samo bycie aktywnym w mediach społecznościowych nie wpłynęło na samopoczucie psychiczne dziewcząt. Wszystko się pogarszało, gdy dochodziło do cyber-przemocy, gdy dziewczyny nie spały dłużej niż 8 godzin w nocy i gdy nie ćwiczyły” – informuje Nicholls.

Chłopcy, którzy często korzystali z mediów społecznościowych, również byli mniej szczęśliwi i bardziej niespokojni. Jednak nie było wyraźnego związku między ich samopoczuciem emocjonalnym a snem, ćwiczeniami lub doświadczeniami związanymi z cyber-nękaniem.

„Chłopcy na ogół częściej ćwiczyli fizycznie”, zauważa Nicholls. Mniej także byli aktywni w mediach społecznościowych niż dziewczęta. „Inne rzeczy mogą mieć wpływ na to, czy częste korzystanie z mediów społecznościowych jest dobre, czy złe dla chłopców” – zauważa.

Badania zespołu znajdują się w numerze The Lancet Child & Adolescent Health z 1 października.

„Zgadzam się z poglądem, że„ czas na ekranie ”jest uproszczoną koncepcją”, mówi Yoon Hyung Choi. Jest wykładowcą i ekspertem od mediów społecznościowych i dobrego samopoczucia na Cornell University w Ithaca, N.Y.

„To ważne, w jaki sposób nastolatkowie korzystają z technologii” – zauważa. Używanie technologii, aby porozmawiać z przyjaciółmi czy rodziną lub jako źródło kreatywnej ekspresji może być dobre. Jeśli uzyskujesz dostęp do szkodliwych treści, już nie wygląda to tak dobrze. Choi podsumowuje, że badanie to było krokiem we właściwym kierunku.

Nicholls twierdzi, że najlepszym lekarstwem na wszystko jest duża ilość snu. Ile godzin? Co najmniej osiem godzin dziennie. Ważne jest również, aby ruszać się i zapewnić sobie chociaż trochę ruchu: pójść na spacer, na basen, pobiegać, chodzić na siłownię. Sport poprawia nastrój. A jeśli media społecznościowe są dla Ciebie czynnikiem stresującym, korzystaj z tego jak najrzadziej i łącz się z tylko z ludźmi, którzy mają pozytywny wpływ na Ciebie i wysyłają pozytywną energię, mówi Nicholls.

Źródło i zdjęcie: sciencenewsforstudents.org

Czytaj: Automaty z opowiadaniami w Londynie. Promują czytelnictwo.