Michelin produkuje opony z plastikowych butelek z recyklingu

0
377
Zdjęcie: Toby Parsons z Pixabay

W lutym 2021 roku Michelin wyznaczył cele, aby osiągnąć 40% materiałów ekologicznych (pochodzących z recyklingu lub odnawialnych) w swoich oponach do 2030 roku i 100% materiałów ekologicznych do 2050 roku.

Ambitny kamień milowy nie będzie łatwy, ponieważ opony są wykonane z setek składników. Jednak najnowsze ogłoszenie francuskiej marki pokazuje, że jest o krok bliżej do urzeczywistnienia tych celów.

Ten gigantyczny producent opon nawiązał współpracę z Carbios, francuską firmą biochemiczną, która opracowała enzymatyczny proces recyklingu odpadów tworzyw sztucznych z politereftalanu etylenu (PET). Technologia opiera się na enzymie, który może depolimeryzować plastik.

PET to rodzaj plastiku powszechnie używanego do produkcji butelek jednorazowego użytku, tkanin poliestrowych i niektórych dywanów. Jest to jedno ze znaczących źródeł zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Na szczęście Michelin chce wziąć jednorazowe butelki PET i dobrze je wykorzystać jako składnik swoich opon przy użyciu technologii Carbios.

PET rozkłada się na dwa oczyszczone monomery w połączeniu z enzymami Carbios. W tym stanie Michelin może ponownie polimeryzować monomery do nowego PET dostosowanego do swoich celów.

Czytaj: Kino samochodowe we Wrocławiu – od kiedy i co można obejrzeć?

Zdjęcie: MathieuGallion z Pixabay

Dyrektor naukowy Cabios, Alain Marty, powiedział:

– W 2019 roku zapowiedzieliśmy produkcję pierwszych butelek PET ze 100% oczyszczonego kwasu tereftalowego (rPTA) z enzymatycznego recyklingu zużytych tworzyw sztucznych. Dzisiaj, razem z firmą Michelin demonstrujemy pełny zakres naszego procesu, uzyskując z tych samych zużytych tworzyw sztucznych PET z recyklingu, nadające się włókna.

Carbios zamieni uciążliwe odpady z tworzyw sztucznych, które niszczą naszą planetę, we wzmocnione włókna do opon Michelin. Przetestowali już technologię w tym celu, uzyskując pozytywne wyniki.

Czytaj: Szkoła uczy dziewczyny, jak zmieniać opony i sprawdzać poziom oleju

Nicolas Seeboth, dyrektor Michelin ds. badań nad polimerami, powiedział:

– Jesteśmy bardzo dumni, że jako pierwsi wyprodukowaliśmy i przetestowaliśmy włókna techniczne do użytku w oponach, wzmocnienia wykonane z kolorowych butelek poddanych obróbce enzymatyczną technologią naszego partnera Carbios. Te zaawansowane technologicznie wzmocnienia dowiodły swojej zdolności do zapewniania identycznej wydajności, jak w przypadku przemysłu naftowego.

Enzymatyczne podejście Carbios zachowuje integralność produktu, w przeciwieństwie do termomechanicznego recyklingu, który osłabia plastik. Jest to ważne, ponieważ Michelin nie chce rezygnować z wysokiej klasy osiągów opony, mimo że zrównoważony rozwój jest sprawą najwyższej wagi.

– Konwencjonalne praktyki recyklingu nie dają produktu odpowiedniego do stosowania w oponach, ale proces enzymatyczny prowadzący do poliestru o wysokiej wytrzymałości jest szczególnie odpowiedni do opon, ze względu na jego odporność na pękanie, wytrzymałość i stabilność termiczną – mówi Michellin.

Nowe partnerstwo i program recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych PET to niewątpliwie ogromny krok we właściwym kierunku. Jednak jest jeszcze długa droga, zanim Michelin będzie mógł pochwalić się oponami w 100% ekologicznymi. Niemniej jednak firma szacuje, że około trzech miliardów jednorazowych plastikowych butelek można poddać recyklingowi rocznie na włókna techniczne do wykorzystania w oponach.

johannesfloe.com – Art to remember