Miesiąc przed zawałem serca Twoje ciało zacznie się ostrzegać tymi 8 sygnałami

0
714
Sprawdź jakie są sygnały przed zawałem serca, aby się przed nim ochronić.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta prosta zasada dotyczy każdej choroby i jest szczególnie cenna, gdy objawy nie są odpowiednio rozpoznane lub gdy nie przywiązujemy do nich szczególnej uwagi.

Dziś przedstawimy 8 objawów, które mogą wystąpić na miesiąc (lub nawet wcześniej) przed zawałem serca. Nie musisz stać się totalnym hipochondrykiem, ale odrobina świadomości zdrowotnej nigdy nikomu krzywdy nie zrobi. Kilka często pomijanych czynników znajdzie się na końcu artykułu.

8. Zmęczenie

Bardzo duże zmęczenie jest jednym z głównych objawów wskazujących na zbliżający się atak serca. Kobiety częściej zgłaszają ten typ objawów niż mężczyźni.

Opis: zmęczenie nie jest związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną lub psychiczną i wzrasta pod koniec dnia. Objawy te są dość widoczne i nie pozostają niezauważone: czasami wykonywanie prostych czynności, takich jak ścielenie łóżka czy wzięcie prysznica bywa męczące.

7. Zaburzenia trawienia

Ból brzucha, mdłości z pustym/pełnym żołądkiem, uczucie wzdęcia lub rozstrój żołądka to kilka z najczęstszych objawów. Występuję równie często wśród kobiet i mężczyzn.

Opis: zaburzenia trawienia przed zawałem serca mają charakter epizodyczny, łagodzą, a następnie powracają na krótki czas.

6. Bezsenność

Bezsenność wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu, która występuje częściej u kobiet. Cechy bezsenności często obejmują wysoki poziom lęku i roztargnienia.

Opis: objawy obejmują trudności z zaśnięciem, trudności z utrzymaniem snu i przebudzenie wczesnym rankiem.

5. Duszność

Duszność to silne uczucie niemożności wzięcia głębokiego oddechu. Często występuje u mężczyzn i kobiet przez okres do 6 miesięcy przed zawałem serca. Zazwyczaj jest to znak ostrzegawczy stanu zdrowia.

Opis: uczucie braku powietrza, zawrotów głowy i duszności.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 9 sposobów na pozbycie się nieświeżego oddechu z żołądka

4. Utrata włosów

Utrata włosów jest uważana za kolejny widoczny wskaźnik ryzyka chorób serca. Najczęściej dotyka mężczyzn powyżej 50. roku życia, ale niektóre kobiety mogą również należeć do tej grupy ryzyka. Łysienie jest również związane ze zwiększonym poziomem hormonu kortyzolu.

Opis: zwróć szczególną uwagę na utratę włosów z czubka głowy.

3. Nieregularne bicie serca

Przyspieszonemu biciu serca często towarzyszy atak paniki i niepokój, szczególnie wśród kobiet. Pojawia się nieoczekiwanie i różnie: arytmia (nieregularne bicie serca) lub tachykardia (przyspieszenie akcji serca). Ćwiczenia fizyczne mogą stanowić dodatkowy bodziec do zwiększenia częstości akcji serca, szczególnie w przypadkach z chorobą miażdżycową.

Opis: nieregularne bicie serca trwa 1-2 minuty. Jeśli nie znika, możesz odczuwać zawroty głowy i ekstremalne zmęczenie. W takim przypadku natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

2. Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym zawału serca. Może wystąpić o każdej porze dnia i nocy. Ten objaw częściej dotyka kobiety i zwykle jest mylony z uderzeniami gorąca lub nocnymi potami typowymi dla menopauzy.

Opis: objawy grypopodobne, lepka skóra lub poty występujące niezależnie od temperatury powietrza lub wysiłku fizycznego. Pocenie wydaje się być bardziej nadmierne w nocy; prześcieradło może być rano wilgotne.

1. Ból w klatce piersiowej

Mężczyźni i kobiety odczuwają ból w klatce piersiowej w różnych intensywnościach i postaciach. U mężczyzn objaw ten jest powszechny i odnosi się do głównych wczesnych oznak zawału serca, nie należy go ignorować. Z drugiej strony, dotyka tylko 30% kobiet.

Opis: ból w klatce piersiowej może promieniować w nieprzyjemne odczucie w jednym lub obu ramionach (częściej w lewym), dolnej szczęce, szyi, ramionach lub brzuchu. Może mieć charakter stały lub tymczasowy.

Czynniki ryzyka

Wszyscy wiemy o najczęstszych czynnikach ryzyka, takich jak otyłość, brak ćwiczeń fizycznych i palenie papierosów. Istnieją jednak często pomijane wskaźniki, które mogą poprawić Twoją świadomość zdrowotną i pomóc w zapobieganiu zawałowi serca.

  • Zagięcie płatka ucha (szczególnie jeśli rozciąga się po przekątnej od kanału słuchowego do dolnej krawędzi płatka ucha).
  • Żółte plamy na wewnętrznych kącikach powiek.
  • Lekka bolesność mięśni łydek wywołana chodzeniem.
  • Włosy w uszach (wśród mężczyzn).
  • Wczesne siwienie włosów (wśród mężczyzn).

Udostępnij znajomym, uchroń ich przed zawałem!

Źródło i zdjęcia: brightside.me

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl

wad

Brak postów do wyświetlenia