Miód Corbezzolo – rzadki, cenny i bardzo gorzki nektar

0
632
Miód Corbezzolo oszukuje podniebienie. Zdjęcie: Pixabay

Rzadki włoski, zaskakująco gorzki miód.

Miód Corbezzolo to wyjątkowy rodzaj miodu, który słynie z tego, że smak nie przypomina tego, czego oczekujemy od miodu. Powiedzieć, że ten sardyński przysmak nie jest słodki, byłoby niedopowiedzeniem, ponieważ jest wręcz gorzki.

Miód Corbezzolo oszukuje podniebienie. Zamiast słodyczy, której można by się spodziewać, ten niezwykle rzadki miód, pozyskiwany w górach włoskiej wyspy Sardynii, jest zaskakująco gorzki. Od ponad 2000 lat koczowniczy pszczelarze zakładają w regionie ule, aby zbierać ten aromatyczny smakołyk – pochodzący z białych, dzwonkowatych kwiatów.

Włosi od dawna produkują miód Corbezzolo na Sardynii. Są odniesienia do tego miodu w pismach słynnych starożytnych postaci, takich jak Cyceron, Wergiliusz i Owidiusz, którzy zauważyli kontrastujący smak między miodem sardyńskim a słodkim miodem Hyblen Mountains. Ale jeśli uda ci się przełknąć tę gorycz, pozyskasz bursztynowy nektar pełen składników odżywczych i medycyny naturalnej. Miód ten jest pełen witamin i minerałów, ma właściwości przeciwzapalne i jest używany jako środek nasenny i uspokajający od pokoleń.

Stosowany w medycynie tradycyjnej jako środek nasenny, uspokajający i przeciwbiegunkowy, dzięki właściwościom ściągającym i przeciwzapalnym, może być również przeciwnowotworowy: badanie przeprowadzone w 2019 roku przez naukowców z Politechniki Marche i Uniwersytetów z Vigo i Granady w Hiszpanii, opublikowane w Journal of Functional Foods, dowodzi, że miód Corbezzolo zmniejsza wzrost i podział komórek raka jelita grubego hodowanych w laboratorium.

Miód Corbezzolo pozyskiwany jest z kwiatów krzewu corbezzolo, zwanego drzewem truskawkowym ze względu na czerwono-pomarańczowe owoce wielkości truskawki. Jest to trudny do zrobienia miód z kilku powodów. Po pierwsze, corbezollo kwitnie jesienią i wymaga do tego specjalnych warunków pogodowych (obfite letnie deszcze i łagodny sierpień). Następnie małe kwiaty mają kształt dzwonka, co utrudnia pszczołom dostanie się do środka i zebranie nektaru.

Wreszcie deszczowa jesienna pogoda utrudnia pszczołom opuszczenie uli i zebranie niezbędnego nektaru, a szczególnie ulewa może dosłownie powstrzymać kwiat corbezzolo przed otwarciem płatków. Z tych wszystkich powodów miód Corbezzolo produkowany jest w bardzo ograniczonych ilościach, co czyni go jednym z najrzadszych, najcenniejszych rodzajów miodu na świecie.

Czytaj: Nowy mural we Wrocławiu jest jednocześnie hotelem dla pszczół

Miód Corbezzolo ma złożony profil smakowy, z ostrymi nutami octu balsamicznego, soku sosnowego, lukrecji i kawy. Ale dla przeciętnego człowieka smakuje po prostu gorzko. Albo ci się podoba ten smak, albo nie, nie ma kompromisu.

Zdjęcie: Basotxerri/Wikimedia Commons

Mąż stanu, prawnik i filozof Marek Tulliusz Cyceron (106-43 r. p.n.e.) wspomniał o miodzie w obronie obywatela rzymskiego oskarżonego o morderstwo na Sardynii. — Omne quod Sardinia fert, homines et res, mala est! Etiam mel quod ea insula abundat, amarum est! (Wszystko, co produkuje wyspa Sardynia, ludzie i rzeczy, jest złe!) — wykrzyknął. „Nawet miód na tej wyspie jest gorzki!”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Nie do końca wiadomo, dlaczego miód Corbezzolo jest gorzki, podczas gdy większość innych rodzajów miodu jest tak słodka, ale niektórzy uważają, że ma to coś wspólnego z glikozydową arbutyną obecną w kwiatach drzewa truskawkowego.

Ze względu na swój wyraźnie gorzki smak, miód Corbezzolo jest zwykle łączony z innymi produktami spożywczymi, takimi jak tłuste sery, takie jak pecorino lub grana, lub sardyńskie desery, takie jak seadas lub orillettas. Jest również bardzo popularny jako dodatek do espresso.

Czytaj: Ekskluzywny turecki miód jaskiniowy najdroższy na świecie

Miód Corbezzolo może nie jest uwielbiany przez wszystkich, ale jest ważną częścią kultury Sardynii i jest ceniony zarówno przez mieszkańców, jak i miłośników miodu.