Miód Manuka pomaga w usuwaniu śmiertelnych bakterii

0
163
Miód Manuka to rzadki i wyjątkowy miód. Zdjęcie: pl.freepik.com

Miód Manuka może pomóc w usuwaniu śmiertelnych bakterii powodujących mukowiscydozę.

Połączenie miodu Manuka ze zwykłym lekiem pomogło usunąć infekcję bakteryjną, która jest lekooporna i czasami śmiertelna.

Ponadto dodatek miodu wydawał się łagodzić szkodliwe skutki uboczne leku, a także znacznie zmniejszać konieczne dawki stosowane w leczeniu.

Miód Manuka, wytwarzany w Australii i Nowej Zelandii z pszczół pasących się na drzewie Leptospermum scoparium, od dawna wiadomo, że ma szerokie właściwości lecznicze, ale ostatnio został zidentyfikowany ze względu na jego szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego.

Czytaj: Wykorzystanie miodu jako leku

Teraz naukowcy odkryli, że miód manuka może zabijać wiele lekoopornych infekcji bakteryjnych, takich jak Mycobacterium abscessus, które zwykle dotykają pacjentów z mukowiscydozą (CF) lub rozstrzeniem oskrzeli.

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną dotykającą około 10 800 osób – jedno na 2500 dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii, a na całym świecie choruje na nią ponad 100 000 osób.

Stan nieuleczalny objawia się niezdolnością do wytwarzania śluzu i innych wydzielin o prawidłowej gęstości. Są zbyt grube, co powoduje częste infekcje płuc.

W badaniu naukowcy wykorzystali próbki bakterii Mycobacterium abscessus pobrane od 16 zakażonych pacjentów z mukowiscydozą. Następnie przetestowali antybiotyk amikacynę w połączeniu z miodem manuka, aby odkryć, jaka dawka jest wymagana do zabicia bakterii.

Czytaj: Francja zakazuje pestycydów, aby uchronić pszczoły

W ramach badań zespół wykorzystał laboratoryjny model płuc i nebulizator, urządzenie wytwarzające drobny strumień cieczy, często używany do inhalacji leku. Poprzez nebulizację miodu manuka i amikacyny razem odkryli, że mogą poprawić usuwanie bakterii, nawet przy użyciu niższych dawek amikacyny.

Mycobacterium abscessus infekuje 13% wszystkich pacjentów z mukowiscydozą w Wielkiej Brytanii, a to nowe podejście jest korzystne nie tylko dlatego, że może zabić wysoce lekooporną infekcję, ale ponieważ wymaga mniej amikacyny do wykonania pracy, co skutkuje znacznie mniej poważnymi skutkami ubocznymi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Obecnie pacjenci otrzymują koktajl antybiotyków, który składa się z 12 miesięcy lub więcej chemioterapii przeciwdrobnoustrojowej i często nie prowadzi do wyleczenia. Dawka amikacyny zwykle stosowana u pacjenta w celu zwalczenia infekcji wynosi 16 mikrogramów na mililitr.

Ale naukowcy odkryli, że po dodaniu miodu manuka wymagana była dawka zaledwie 2 mikrogramów na mililitr amikacyny – jedna ósma normalnej dawki.

„Łącząc całkowicie naturalny składnik, taki jak miód manuka z amikacyną, jednym z najważniejszych, ale toksycznych leków stosowanych w leczeniu Mycobacterium abscessus, znaleźliśmy sposób na potencjalne zabicie tych bakterii ośmiokrotnie mniejszą ilością leku niż wcześniej” – powiedział dr. Jonathan Cox, wykładowca i współautor z Uniwersytetu Aston.

„Może to znacznie zmniejszyć utratę słuchu związaną z amikacyną i znacznie poprawić jakość życia tak wielu pacjentów – zwłaszcza tych z mukowiscydozą” – dodał.

„Jestem zachwycony wynikiem tych badań, ponieważ torują one drogę przyszłym eksperymentom i mamy nadzieję, że dzięki finansowaniu możemy przejść do badań klinicznych, które mogą doprowadzić do zmiany strategii leczenia tej wyniszczającej infekcji”.