Monumentalne zdjęcia starożytnych drzew, które ujawniają niektóre z najstarszych cudów życia na Ziemi

0
735

Beth Moon stała się swoistą dokumentalistką baobabów. W książce zatytułowanej Ancient Trees: Portraits of Time fotografka pokazuje niepokojące zdjęcia najstarszych drzew świata, sięgających niebios i horyzontu. I chociaż fotografuje też inne rodzaje starożytnych drzew, chociażby sekwoje czy cisy, zdjęcia baobabów – drzew, które mogą żyć tysiące lat – wyróżniają się.

Rozpoczynając 14-letni cykl poświęcony najstarszym drzewom świata, Beth Moon nie spodziewała się, że największym wyzwaniem stanie się dotarcie do tych niesamowitych poników przyrody.

Pochodząca z Kalifornii artystka musiała wspinać się na wysokie góry, przeciskać między kanionami i godzinami pieszo docierać do celu. „Ale to właśnie ich niedostępność sprawia, ze są w stanie przetrwać nawet 4800 lat”, zaznacza Moon.

Moon po raz pierwszy wzięła aparat do ręki jako 15-latka i od razu rozpoczęła swoją działalność od uwieczniania drzew. „Po prostu postanowiłam wykonać kilka cykli fotograficznych im poświęconych. Nawet się nie obejrzałam, gdy minęła dekada”, mówi o swojej twórczości, dodając: „Im dalej w las, tym trudniej.

Beth Moon przez 14 lat podróżowała po świecie, aby zebrać zdjęcia do tej wspaniałej serii. Większość drzew, które sfotografowała, przetrwała jedynie dzięki izolacji od ludzkości.

Czytaj: Stare gałęzie drzew sfotografowane w niesamowitej porannej mgle

Warto zaznaczyć pracochłonny, złożony proces tworzenia odbitek. Na papier czerpany Beth nanosi materiał światłoczuły oparty na metalach szlachetnych, takich jak pallad i platyna, zapewniając wyśmienitą jakość i trwałość (dochodzi do scalenia papieru z metalami) fotografii. Plusem tego rozwiązania są także wyjątkowo subtelne przejścia tonalne.

Wybór tej techniki nawiązuje do klimatu i tematu jej kadrów. Jak sama zaznacza: „Stojąc w pobliżu największych i najstarszych monumentów natury, jestem w stanie zadbać o lepszą ich konserwację. Staram się, przede wszystkim, zwrócić uwagę na ich istnienie i potrzebę zachowania w stanie nienaruszonym”.

Przewiń w dół, aby zobaczyć zdjęcia tych pięknych, starożytnych drzew.

1. Bufflesdrift Baobab

To ogromne drzewo w pobliżu Lephalale, Limpopo, jest jednym z pięciu największych drzew baobabu w Afryce Południowej.

2. Sentinels of St. Edwards

Dwa cisy, które zasadzono w XVIII wieku w hrabstwie Gloucestershire (Anglia), dodają niesamowitego uroku lokalnemu kościołowi. Nie wyklucza się przy tym, że potężne pnie mogły stanowić inspirację dla tolkienowskiej bramy chroniącej wejście do Kopalni Morii.

3. Bristle Cone Pine Relic

To drzewo może być jednym z kilku szczególnie starych okazów w USA, uważa się, że ma nawet 5000 lat.

4. The Strangler Fig

5. The Bowthorpe Oak

6. Heart of the Dragon

500-letnie drzewa o wdzięcznej nazwie „Smocza Krew” zostały przez Beth sfotografowane na Sokotrze – archipelagu politycznie przynależnego do Jemenu. Charakterystyczne nazewnictwo roślina zawdzięcza substancji znajdującej się w liściach, żywicy i korze; zawiera ona wiele substancji leczniczych i profilaktycznych.

7. Avenue of the Baobabs

8. Kapok

9. Croft Castle Chestnut

To starożytne drzewo na terenie zamku Croft w walijskich marszach ma od 400 do 500 lat.

10. Desert Rose (Wadi Fa Lang)

11. The Lovers (Kochankowie)

12. Wakehurst Yews

Te cisy w wiejskiej posiadłości Kew, Wakehurst Place, kilka lat temu okazały się mieć ponad 600 lat.

13. The Whittinghame Yew

14. Majesty (Majestat)

15. Rilke’s Bayon

To masywne drzewo rośnie wśród ruin w Kambodży.

16. Off To Market

Na zdjęciu widać kobiety przechodzące obok baobabu na Madagaskarze w drodze na zakupy.

17. Quiver Trees At Dusk

18. Kings Canyon Sequoias

Gigantyczna sekwoja jest najbardziej masywnym drzewem na świecie i prawdopodobnie największym żywym organizmem na Ziemi.

19. General Sherman

To drzewo w kalifornijskim Sequoia National Park jest objętościowo największym znanym żyjącym pojedynczym pniem na Ziemi.

20. The Nantglyn Pulpit Yew

Ten cis, o którym mówi się, że ma 5000 lat, można znaleźć przed kościołem parafialnym św. Jakuba w Nantglyn w Denbighshire.

21. Ifaty teapot

Ten szczególnie gruby, prawie butelkowy okaz baobabu rośnie na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru.

Czytaj: W USA ODKRYTO PIĄTE NAJSTARSZE NA ŚWIECIE DRZEWO!