Nie musimy się zgadzać na wszystko, aby być przyjaciółmi.
Morgan Freeman powiedział kiedyś: „Tylko dlatego, że się z tobą nie zgadzam, nie oznacza, że cię nienawidzę. Musimy ponownie się tego nauczyć w naszym społeczeństwie”. Porozmawiajmy o tym, jak.
Dlaczego mamy taki problem z osobami wyrażającymi inne opinie niż my? Od krzykliwych komentarzy podczas rodzinnych obiadów po komentowanie szczepionek w mediach społecznościowych, jesteśmy bardzo wkurzeni za każdym razem, gdy ktoś ośmieli się z nami nie zgodzić. Im bardziej intensywna debata, tym większa nienawiść do drugiej osoby.
Czytaj: Coś dla pasjonatów zieleni: Startuje Akademia Zielony Poznań
Smutna część? Wszystkie te kłótnie prowadzą donikąd, ponieważ nawet nauka mówi, że prawdopodobnie nie zmienisz czyichś opinii. Czy nie byłoby lepiej nauczyć się akceptować nawzajem różne punkty widzenia i znaleźć sposób na harmonijne współistnienie?
Wiem, że to trudne, zwłaszcza gdy kłócisz się o coś niezwykle ważnego dla Ciebie, jak podstawowe prawa człowieka czy polityka. Porozmawiajmy o tym, jak radzić sobie z różnicami opinii, z którymi możesz żyć, a następnie omówimy głębsze kwestie.

Jak się nie zgadzać i nadal być przyjaciółmi?
Chciałabym zacząć od cytatu Arthura Formana Mówi: „Nie każdy myśli tak, jak Ty myślisz, nie każdy wie to, co Ty wiesz, nie każdy wierzy w to, w co Ty wierzysz, ani nie postępuje tak, jak Ty byś postąpił. Pamiętaj o tym, a zajdziesz daleko w kontaktach z ludźmi”.
W większości przypadków wybieramy przyjaciół, którzy są bardzo blisko naszych najważniejszych ideałów. Na przykład ktoś, kto wierzy, powiedzmy, w prawa zwierząt, nie wybrałby handlarza futrami na przyjaciela. Podobnie ktoś, kto jest przeciw szczepionkom, nie zaprzyjaźni się z osobą, która uważa, że szczepionki są najważniejsze i ratują życie.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Jednak prawie niemożliwe jest znalezienie kogoś, kto zgadza się z nami w każdej sprawie. Żylibyśmy bardzo samotni, gdyby „całkowita zgoda we wszystkim” była naszym kryterium przyjaźni. Jak więc radzić sobie z osobami, z którymi się nie zgadasz i masz odrębne zdanie? Cóż, masz dwie opcje.
Pierwszym wyborem jest oczywiście po prostu zgodzić się na odmowę i zostawić to na tym. Jeśli czujesz, że nie możesz dyskutować na dany temat bez gniewu, zgódźcie się, że ten temat jest niedostępny i go więcej nie poruszajcie.
Z drugiej strony, jeśli oboje jesteście dość racjonalnymi ludźmi, którzy potrafią dyskutować bez wpadania w złość ani złych emocji, możecie przedyskutować ten temat. Ty w tej sytuacji po prostu nauczysz się czegoś nowego. Koleżanka podzieliła się ze mną historią o tym, jak uwielbiała dyskutować z innym kolegą na temat religii – zazwyczaj to temat tabu.
„On był chrześcijaninem, a ja wiccanką” – powiedziała. „Nie moglibyśmy uwierzyć w swoje religie, ale prowadziliśmy cudowne dyskusje filozoficzne godzinami. Nikt nigdy nie podniósł głosu i nigdy nie odchodziliśmy rozgniewani. W końcu oboje lepiej rozumieliśmy różne wyznania”.
Widzisz, to piękna rzecz w otwartej i pełnej szacunku dyskusji z kimś, kto myśli inaczej niż Ty! Oboje uczycie się dużo więcej o tym, skąd pochodzą inni. Zrozumienie prowadzi do tolerancji, a to jest coś, czego potrzebujemy teraz o wiele więcej na tym świecie.

A co z głównymi nieporozumieniami?
Chociaż cały sens tego postu dotyczy omówienia tego, jak nie musimy zgadzać się we wszystkim, aby być przyjaciółmi, niektóre różnice są zbyt przytłaczające, aby je zignorować. Porozmawiajmy więc o tym, co zrobić, gdy między Tobą a Twoimi przyjaciółmi pojawią się poważne nieporozumienia.
Akceptowanie różnych opinii i pełne szacunku niezgadzanie się w drobiazgach – tak, nawet w kwestii religii – nie jest strasznie trudne. Co jednak robimy, gdy nie możemy dojść do porozumienia w sprawach, które są dla nas najważniejsze? Na przykład, co zrobisz, jeśli odkryjesz, że Twój przyjaciel jest potajemnie rasistą?
Możemy wrócić do pierwszej możliwości powyżej i zdecydować się nie dyskutować o tym, ale w głębi duszy nadal wiemy, że ta osoba czuje coś, co jest dla nas całkowicie obce, a nawet obraźliwe. Jak sobie z tym radzimy? Jak usprawiedliwić pozostawanie przyjaciółmi z kimś, kto wyznaje wartości, które są w 100% przeciwne do naszych?
W takim przypadku będziesz musiał sam zdecydować, czy Twoje uczucia w danym temacie liczą się bardziej niż przyjaźń. Czasami odpowiedź brzmi tak i to jest w porządku. Jak mówi terapeutka Deborah Duley: „Czasami coś nas przerasta. To normalny i naturalny postęp, ponieważ wciąż się rozwijamy i zmieniamy jako ludzie”.
Czytaj: Bałtycki Łańcuch – najdłuższy nieprzerwany łańcuch ludzki w historii
Jeśli chodzi o zakończenie przyjaźni, Duley mówi: „Nie wiem, czy zawsze konieczne jest poinformowanie przyjaciela, że chcesz z nim zerwać kontakt. Powolny spadek w relacjach często wystarcza, aby dotarło do niego przesłanie”.
Innymi słowy, naprawdę nie ma powodu, aby dzwonić do niego i mówić: „Nie mogę się z Tobą przyjaźnić, ponieważ wierzysz w coś, co moim zdaniem jest podłe”. Mimo wszystko najważniejsze to szacunek i nie zapominajmy o tym.
Nacisk na życie w harmonii powinien skupiać się na empatii, aby zrozumieć poglądy innych, współczuciu, aby zaakceptować ich poglądy i samoocenie, aby dostosować lub potwierdzić swój obecny pogląd.