Morski anioł unosi się pod lodem w Morzu Białym (FILMIK)

0
1131
Morskie anioły to ślimaki morskie, które zostały sfilmowane w Morzu Białym. Zdjęcie: Facebook

Anioły istnieją tylko żyją w morzach i oceanach. Filmik z morskim aniołem, który pływa w Morzu Białym w ekspresowym tempie stał się bardzo popularny.

Alexander Semenov jest biologiem morskim, specjalizującym się w bezkręgowcach. Jest szefem zespołu nurków w stacji biologicznej Morza Białego na Uniwersytecie Moskiewskim, gdzie organizuje i zarządza wszelkiego rodzaju pracą, często nurkując w trudnych warunkach.

Semenov jest także profesjonalnym fotografem. Z ponad 9-letnim doświadczeniem pływania z butlą z tlenem najbardziej interesuje go makrofotografia naukowa w środowisku naturalnym.

„Ta praktyka umożliwia obserwowanie zwierząt, których nie można właściwie badać w warunkach laboratoryjnych, takich jak miękkie organizmy planktoniczne lub formy życia żyjące na dnie morskim” – wyjaśnił nurek na swoim profilu flickr.

„Moim osobistym celem jest badanie podwodnego życia za pomocą obiektywów aparatu i zwiększenie zainteresowania ludzi biologią morską. Robię to, dzieląc się wszystkimi swoimi odkryciami za pośrednictwem mediów społecznościowych i w prawdziwym życiu, poprzez publiczne wykłady, filmy, wystawy i różne wydarzenia medialne.”

Klip wideo, który znajdziesz poniżej, jest doskonałym dowodem, że Semenov uwielbia to, co robi. Podczas jednego z nurkowań pod lodem w Morzu Białym w Rosji Semenov zarejestrował stworzenie zwane morskim aniołem. Materiał wysokiej jakości ukazuje piękno małego ślimaka morskiego, a także niesamowite umiejętności Semenova w zakresie sterowania kamerą.

Więcej informacji: flickr | Facebook

Zdjęcie: Alexander Semenov

Obejrzyj wideo poniżej

Czytaj: Uroczy ślimak morski wygląda jak postać z kreskówki

Anioły morskie to piękne i tajemnicze stworzenia. Te zimnowodne mięczaki są jednymi z najczęściej badanych obiektów w neurobiologii, ale mimo to niewiele wiadomo o ich cyklu życia.

W pewnym momencie nagle pojawiają się pod pokrywą lodową pokrywającą morze, a za kilka tygodni jest ich tak wiele, że w jednym metrze sześciennym wody może być nawet 500 aniołów morskich! Przy wielkości 3-5 cm jest to dość spektakularny widok.

Zaczynają aktywnie współżyć i po chwili pojawiają się małe młode anioły, które wciąż mają pasma larwalne. Są dość małe, mają zaledwie 1-2 mm.

W ciągu zaledwie kilku tygodni żywiąc się wyłącznie innym gatunkiem ślimaka zwanym morskim motylem wyrastają na dorosłych morskich aniołów, które znikają, gdy tylko woda ogrzeje się do 3-5 stopni Celsjusza. Nikt nie wie, dokąd zmierzają, ale następnej zimy, w lutym, znów pojawiają się pod lodem.

Wiadomo tylko, że mogą przetrwać bez jedzenia przez ponad sześć miesięcy, znacznie zmniejszając swój rozmiar podczas głodu.

Jak dotąd nikt nie wymyślił, jak śledzić życie morskich aniołów na morzach arktycznych przez cały rok, aby dowiedzieć się, dokąd zmierzają.

Zdjęcie: Alexander Semenov
Zdjęcie: Alexander Semenov
Zdjęcie: Alexander Semenov
Zdjęcie: Alexander Semenov
Zdjęcie: Alexander Semenov

Semenov i jego zespół stworzyli własny projekt popularnonaukowy o nazwie Aquatilis. „Celem projektu jest znalezienie, badanie i fotografowanie najciekawszych i niezwykłych mieszkańców oceanu” – powiedział. Fotografują zwierzęta i opowiadają ludziom o podwodnym świecie.

Semenov powiedział, że on i jego koledzy z drużyny zostali naukowcami i podróżnikami, ponieważ zainspirowali ich przygody Jacquesa Yvesa Cousteau i jego zespołu oraz książki Julesa Verne’a i Thora Heyerdahla. Teraz, według Semenova, nadszedł czas, aby nowe pokolenie odkrywców opowiedziało wszystkim o swoich przygodach dzieciom i nastolatkom, aby i oni mogli stać się tym, kim tylko chcą.

Zdjęcie: Alexander Semenov
Zdjęcie: Alexander Semenov

W wywiadzie dla EIZO Semenov powiedział, że w podwodnym świecie nigdy nie można uzyskać tego, co widzi się na własne oczy. „Nawet najnowocześniejsze aparaty szaleją – balans bieli i kolory są zawsze zmieniane, niektóre kolory w spektrum po prostu znikają z powodu pochłaniania światła przez wodę morską. Dlatego prawie niemożliwe jest uzyskanie dobrego obrazu bez odpowiedniej edycji (czasem naprawdę ciężkiej edycji). Głównym celem jest uzyskanie nie tylko odpowiednich kolorów, ale także nadania zdjęciu blasku i naturalnego wyglądu, bez nadmiernej edycji – tego pragnie każdy fotograf przyrody. W rezultacie wszystkie te obrazy znajdą się w książkach, wystawach, galeriach i czasopismach, więc musisz mieć pewność, że Twoje zdjęcia będą wyglądać świetnie nie tylko na ekranie, ale także w postaci wydruków fizycznych.”

Semenov jest także profesjonalnym fotografem podwodnym od ponad 9 lat.

Zdjęcie: Alexander Semenov
Zdjęcie: Alexander Semenov
Zdjęcie: Alexander Semenov
Zdjęcie: Alexander Semenov

Czytaj: ORGANY, NA KTÓRYCH GRA MORZE